головна

          

 

   
 

 

 

Ізяславська

райдержадміністрація

 

               30300, Хмельницька обл.,

             Ізяславський р-н., м.Ізяслав,

                вул.Незалежності, буд. 2

 

тел/факс: (03852) 4-20-61

e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua

 

Заходи,

які заплановано

провести в

Ізяславському районі

протягом тижня

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Ізяславі

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Ізяславський
історико-краєзнавчий музей

Довідка для відвідувачів музею :
Екскурсії з 9.00 до 17.00 год. Вихідний день: субота.

Ласкаво просимо до нашого музею!


Директор музею: Людмила Левицька

вул. Шевченка, 40-А, м. Ізяслав,
Хмельницька область, Україна, 30300
т.4-22-25
e-mail:
zas_museum@meta.ua
 


 

 

 

 

 

   Ізяславський історико-краєзнавчий музей відновив свою роботу 24 грудня 2003 року, після відповідного рішення районної ради.
      Раніше в нашому старосвітському місті вже був музей, що з'явився у 20-30-их роках ХХ століття. Під його приміщення було віддано церкву Івана Хрестителя, що на Старому місті.
      У 1941 році богослужіння в церкві було поновлено і музеєм ніхто не займався.
     20 лютого 1950 року Рада міністрів УРСР звернулася до Кам'янець-Подільської обласної Ради з “пропозицією щодо доцільності існування Заславського музею.” Відтоді музейні фонди розпорошено: найцінніші речі помандрували до Росії, малоцікаві експонати осіли в обласних сховищах.
     Нині, коли музей відновив свою роботу, розпочалася ретельна робота зі створення експозицій, наповнення фондів, активізації дослідницької та пошукової роботи.
   Допомагають музею небайдужі люди. Так, місцевий художник, скульптор Микола Іванович Ткачук подарував для міста свої роботи. Це 40 чудових полотен та 7 скульптур (серед них різьблені з дерева).
    Таким чином була започаткована картинна галерея. Розмістилася вона в одній з виставкових зал музею.
    Миколу Івановича – непосидющого митця – шанувальники краси знають протягом багатьох років. Його роботи експонувалися на виставках в Хмельницькому, Тернополі, Києві, Львові, Рівному, а також у Кракові та Москві.
    Народився Микола Іванович 28 січня 1936 року в Ізяславі у сім`ї робітника. З дитинства зазнав багатьох поневірянь. У 1938 році під час масових репресій був заарештований та страчений його батько. Ще малим пережив роки війни. Після семи класів мусив іти навчатися. Закінчив Рівненське ремісниче училище.
    Про ті важкі роки згадує у вірші "Я бачив сльози матері моєї":
Я бачив сльози рідної матусі,
Терзалась плачем тим моя душа.
Як в шкарбанах і дідовім кожусі
Пішов навчатись з дому без гроша.
     Захоплення образотворчим мистецтвом прийшло ще в шкільні роки, коли ще «босоногим бігав на Понору і кози пас на Бабиній Горі». Вже тоді природа рідного краю захоплювала та полонила душу. Тому більшість картин пейзажного жанру відображають красу саме Ізяславщини.
     Як і кожний справжній митець, Микола Іванович не зупиняється на досягнутому. Постійно творчо самовдосконалюється, багато працює.
Майстерня художника знаходиться у батьківській хаті, чи не тому вдача та натхнення супроводжують його протягом життя. Рідна хата, рідне подвір`я немов оберіг для митця.
Іду до хати, мов до храму.
Туди стежина пролягла.
Здається сам зустріну маму…
     Митець не лише бачить навколишній світ, він відчуває його багатогранність, вміє відтворити той чи інший настрій у природі. Будь-яка пора року по-своєму приваблює художника. Усі пейзажі пронизані любовним сонетом до неповторної краси рідного краю.
    Серед робіт, що експонуються у музеї можна побачити картини й інших жанрів: натюрморти, портрети. Всі вони вражають своєю майстерністю виконання. Скульптурні твори
промовляють пластичністю форми та ніжністю ліній.
    В залі Картинної галереї проходять тимчасові виставки творів різних художників .
   Відбулась 23-тя персональна виставка картин відомого живописця, члена Спілки художників України Едварда Міляра
( м. Хмельницький ). За величезний вклад в розвиток культури, його ім
'я занесено до Енциклопедії Сучасної України.
   Юність Едвард Міляр провів в селі Клубівка Ізяславського району,
і завжди він пам’ятав  про старовинне місто на Волині. В багатьох галереях України і за кордоном є картини Міляра , на яких зображені краєвиди , архітектурні пам'ятки Ізяславщини .
   На виставці , яка проводилась в Ізяславському районному історико – краєзнавчому музеї , були представлені картини , виконані новим способом заливки олійної фарби
на картоні . Сюрреалістичні , фантастичні та метафоричні образи допомагають найкраще зрозуміти суть життя , добро і зло , яке постійно живе в наших душах і в навколишньому світі .
   Музей активно проводить пошук краєзнавчих матеріалів , збір експонатів . Ведеться  науково – дослідна робота в Державних архівах України . Встановлюються зв
' язки з
науковцями.
   Проведено наукову конференцію на тему : «Заславщина багатьох культур" , в якій прийняли участь науковці зі Львова , Києва , Луцька , Острога , Нетішина , Хмельницького , Старокостянтинова . Матеріали конференції були надруковані у науковому збірнику , в який увійшли статті, надіслані з Польщі та Німеччини .
  В нашому місті живе чудова людина, ветеран праці, талановитий майстер Калитюк Дмитро Лаврінович.
    Багато хто знає, де знаходиться його майстерня, тому що часто приходять до нього люди, особливо діти. Йдуть подивитись, як працює майстер, захоплено роздивляються його витвори.
    Перенісши важку хворобу – інфаркт, Дмитро Лаврінович вирішив: якщо Господь дав йому сили жити, треба поспішати залишити щось людям на добру згадку.
    Любов до історії рідного краю, біль через ганебне ставлення до цінних пам’ятників архітектури, підвели до рішення – робити макети.
    Пишається отець Федір і прихожани  чудовим макетом церкви Різдва Христового, який знаходиться в Божому храмі.
    Макети скарбниці (комори) князів Заславських, фарного костелу Іоана Хрестителя доповнили експозицію художнього залу музею.
    А нещодавно Калитюк Д.Л. подарував в музей прекрасний макет козацької церкви. Дивуються люди таланту майстра. Яка кропітка робота! Цікаво подивитись і в середину макетів, де відтворено інтер’єр. На виготовлення одного макету майстер витрачає по декілька місяців  і коштують такі роботи немало, і пропозицій  придбати ці роботи  від різних людей поступає багато, але Дмитро Лаврінович  зберігає ці витвори мистецтва для рідного міста.
    Приходять люди в музей і милуються роботами наших талановитих земляків, які відкривають світ прекрасного, виховують гордість та повагу до нашої історії та культури.
   У другому експозиційному залі розкривається історія Ізяславщини - древньої волинської землі. Палеонтологічні та геологічні пам’ятки представлені в комплексі з археологією, вони розповідають про найдавніший період, давні поселення на території краю. Представлено зразки різних форм оздоблення посуду трипілля, знаряддя праці доби міді, бронзи.
   Фотодокументальна експозиція розповідає про князів Заславських і Сангушків, які протягом декількох століть володіли Заславом, розповідає про унікальні пам’ятки архітектури. Унікальні експонати представлені з інтер’єру костелу Св. Михайла, який знаходився на території Бернардинського монастиря.
   Підготовлена цікава експозиція про культурні традиції єврейського народу, який становив майже половину населення міста Ізяслава і району, представлено ритуальні предмети, культові книги 19 століття.
   Представлена колекція етнографічних матеріалів, яка розкриває культуру, життя і побут населення міста і району першої половини 20 століття : старовинний одяг, рушники, знаряддя праці, гончарні вироби, вироби з соломи, лика і дерева, виставка старовинних ікон - літографії кінця 19 - початку 20 століть, духовна література.
   Про початок 20 століття розповідають цікаві фотографії, на яких зображено людей, вулиці міста, культові споруди, документи, посуд, книги.

 

 

 

НОВИНИ

 

 

 

«СВІТАНОК  ЗАПАЛИВ  ДАЛЕКИЙ  НЕБОСХИЛ…»

 

У вересні минулого року було підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між благодійним Фондом Цаля Каплуна (США), Ізяславською районною державною адміністрацією, Ізяславською районною радою, Ізяславською міською радою. Тоді ж, за ініціативою Фонду Цаля Каплуна та  за підтримки влади Ізяславщини, на базі Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею було ініційовано діяльність регіонального Центру дослідження історії Холокосту та єврейства на Ізяславщині.

За час, що минув, колективом музею проведено історичні дослідження та пошуки із означеного напрямку роботи.

Нещодавно, завдяки фінансовій підтримці Фонду Цаля Каплуна (США, Нью-Йорк), вийшла у світ книга «СВІТАНОК  ЗАПАЛИВ  ДАЛЕКИЙ  НЕБОСХИЛ… (The Life of Izaslav Jews)», упорядником якого стала директор Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею Людмила Левицька. Книгу відкриває вступна стаття, яку написав Леонід Вейн (Leo Vayn), представник Фонду Цаля Каплуна (США, Нью-Йорк).

Дане видання присвячене історії єврейського населення Ізяславщини. В ньому розповідається про історію цього народу, його життя в мирний час та трагічні події Голокосту в контексті історії Ізяславського краю. У книзі наводяться описи життя та побуту єврейського населення Ізяславщини в різні історичні періоди їх проживання у нашому краї. Значна частина матеріалу присвячена подіям Другої світової війни та трагедії світового єврейства – Холокосту. Масштаби цієї трагедії стають зрозумілими, коли знайомишся із списком встановлених (далеко не повним) євреїв міста Ізяслава та Ізяславського району, які стали жертвами нацистської окупації періоду Другої світової війни.

При підготовці книги «СВІТАНОК ЗАПАЛИВ ДАЛЕКИЙ  НЕБОСХИЛ… (The Life of Izaslav Jews)» упорядниками було використано матеріали наших відомих земляків: науковця, мистецтвознавця Павла Миколайовича Жолтовського, журналіста Арона Ізралієвича Баренбойма,  публікації Ізяславської районної громадсько-політичної газети «Зоря Надгориння», спогади місцевих жителів, архівні документи та фотодокументи з фондів Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею.

Дане видання стане цікавим джерелом для дослідників та пошановувачів історії рідного краю, життя і побуту  його мешканців.

Упорядником збірки Людмилою Левицькою епіграфом книги були взяті віршовані рядки відомого ізяславчанина, журналіста та поета Валентина Сакова:

Старі дерева,

Як старі слова.

До них звикають,

Мов до хмар чи грому.

А вони з нами йдуть

Коротку нашу мить,

Коротку нашу путь –

Їх велич просто

Не встигаємо збагнуть.

18.05.2020 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

День гідності та свободи у районному історико-краєзнавчому музеї

 

21 листопада згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 року в нашій державі відзначається День Гідності та Свободи.

21 листопада – День Гідності і Свободи – це вшанування тих подій в історії сучасної України, які змінили життя багатьох українців, їх бачення світу, своєї держави і себе.

У підвалині української державності – і століття боротьби наших предків, і символізована насамперед в іменах Шевченка і Франка титанічна робота великих просвітителів народного духу, а також  сама незламна і нескорена душа українського народу.

Саме такими українці постали перед всім світом під час двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року), обираючи для себе за найвищу цінність – честь, гідність, свободу свого народу, проявивши свою готовність до активності, єдності, і, заради майбутнього – відданої самопожертви.

«Євромайдан» об’єднав весь український народ навколо високої мети – відстоювання незалежності нашої держави, її розвитку в європейському співтоваристві, захисту демократичних цінностей, боротьбі за людську та національну гідність громадян України.   Єдиним символом Революції гідності був прапор України. Єдиним духовним помічником і вдохновителем – національний гімн.

У рамках проведення низки просвітницьких заходів до Дня Гідності та Свободи у районному історико-краєзнавчому музеї відбувся тематичний захід, присвячений подіям, які сколихнули Україну і весь світ  у листопаді 2013-лютому 2014-го років,  її учасникам та значенню цих подій у розвитку громадянського суспільства.

Захід розпочався із нагадування усім присутнім про славетні сторінки історії української землі та про День Гідності та Свободи.

Гості музею зустрілись із очевидцем тих подій Інною Жерновою, котра  поділилася власними споминами про доленосні для України події Революції Гідності у Києві та Ізяславі.

Крім того учасники зібрання переглянули  тематичні документальні стрічки, що були доповнені розповіддю очевидця, послухали вірші та пісню про ці події.  

Хвилиною пам’яті присутні вшанували усіх загиблих під час тих революційних подій за краще українське майбутнє.

Сотня активістів Майдану пожертвували найціннішим, що у них було. Вони віддали свої життя за своїх рідних та за кожного з нас. Вони стояли до кінця, не злякавшись погроз і пострілів. Сьогодні боротьба за незалежність України, її суверенітет, кордони продовжується, і від зовнішньої агресії нас захищають такі ж патріоти й щирі люди, які були на Майданах міст та містечок нашої країни. За цю боротьбу заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі, серед яких є наші земляки… Це люди, подвиг яких ми будемо пам’ятати вічно, їхня мужність переказуватиметься з покоління в покоління, вони - Герої нашого часу.

Підсумовуючи захід, було наголошено, що День Гідності і Свободи – це не просто чергова визначна подія в Україні. Минуле будь-якого народу містить дати, які є вирішальними і доленосними в його житті. Тому ми шануємо героїчні сторінки своєї історії та передаємо пам'ять про них. Адже хто не знає свого минулого, той не вартий щасливого майбуття.

22.11.2019 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

Всесвітній день туризму відзначено в районному історико-краєзнавчому музеї

 

Всесвітній день туризму – щорічне свято,  яке відзначається 27 вересня з метою пропаганди туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв’язків між народами різних країн.

Відповідно до Указу Президента від 21 вересня 1998 року Україна також приєдналася до цих святкувань, оскільки їй є чим дивувати туристів.

Переважно українці полюбляють подорожувати у великі міста України, не уявляти, якими скарбами володіють невеличкі районні та сільські музеї. А там є на що подивитися.

З нагоди Всесвітнього дня туризму Ізяславський районний історико-краєзнавчий музей влаштував тематичний захід для юних туристів з Ізяславського НВК «ЗОШ І ступеня №7, д/с».

Місцевий музей завжди намагається зацікавити своїх відвідувачів чимось новим і незвичним.  

Директор музею Людмила Левицька надзвичайно тепло зустріла допитливих юних туристів.  Екскурсія проходила у жвавій обстановці. Діти із захопленням слухали цікаві розповіді про унікальну історію рідного старовинного міста Ізяслав, а особливо їх зацікавили археологічні пам’ятки стародавньої історії, знайдені на теренах нашого краю. Діти ставили  різноманітні запитання, уважно розглядали експонати  різних епох.

Зокрема гості музею здійснили цікаву подорож стежками в   історію мальовничої України, переглянувши фільм про туристичні місця України.

День туризму в місцевому музеї пройшов у дружній та веселій атмосфері. Усі вони гарно та весело провели час, змогли побачити та почути чимало нового про наше мальовниче місто. 

Також надзвичайно приємно, що працівники музею дбають про його розвиток, проводять виставки та бережуть культурну спадщину для нащадків. Адже діти - носії пам'яті від сучасного до майбутнього, тому пам'ять про наш край житиме, поки будуть діти, яким цікаво те,  що за дверима музею.

27.09.2019 р.

За матеріалами сектору культури райдержадміністрації

Вивчаємо та відроджуємо традиції рідного народу 

Творити з природних матеріалів не тільки досить цікаво, але і дивно приємно. Переконатися в цьому отримали змогу ті, хто завітав 05 червня до Ізяславського районного історико-кразнавчого музею  на майстер-клас із виготовлення ляльки-травомотанки. Його провела викладач Ізяславіської дитячої школи мистецтв Лаура Півень. Тактильні відчуття від плетіння із  свіжозрізаного зілля, запаморочливий запах трави та квітів, легко виникають образи ... Все це затягує і занурює в свій казковий світ!
          Дорослим же, натуральна іграшка подарувала легкий, приємний аромат літнього дня, який викличе незабутні теплі спогади про яскраве сонечко, м'який килим зі смарагдової трави і свіжий подих таємничого зоряного неба … це була своєрідна подорож у своє дитинство.
           Діти ж спробували створити власну оригінальну іграшку відповідно до свого бажання та бачення.
           Іграшки, створені з трави, трохи наївні, трохи смішні, обов'язково романтичні і, головне, дуже душевні ...
           Усіх просто зачарував цей майстер-клас-гра, на якому кожен зміг створити  своє неповторне трав'янисте диво!  
ФОТОМАТЕРІАЛИ
05.06.2019 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

 

 

20 лютого - День Героїв Небесної Сотні

 

Їм у віках судилося  безсмертя

 

Минає п’ятий рік з часу трагічних подій, внаслідок яких загинуло та померло від тяжких ран більше ста учасників Революції Гідності. Їх назвали Небесною сотнею. Серед них  були як зовсім юні, так і вже сивочолі люди з усіх куточків України -  від  сходу до заходу, від півдня до півночі. Небесна Сотня об’єднала  в собі народ усієї Соборної України. Українські Воїни Світла повстали проти насилля, несправедливості та наруги над своєю країною, і ціною жертовності показали, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним.

Громада Ізяславщини разом зі всією Україною вшанувала пам’ять Героїв Небесної Сотні та Героїв, що полягли на Сході України.

У рамках циклу заходів із вшанування пам’яті українських Ангелів Небесної Сотні, мужності та патріотизму усіх громадян, які у листопаді 2013-лютому 2014 років стали на захист демократичних цінностей, прав, свобод людини і громадянина, 20 лютого, у День Героїв Небесної Сотні, в Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї проведено годину пам'яті під назвою "Герої не вмирають".

Описати, а тим більше відчути глибину трагедії і болю, які випали невимовним тягарем на Україну, нині не під силу нікому. Той трагічний для країни хід історії на Майдані в м.Київ та гіркі події сьогодення на сході України не могли залишити байдужими присутніх у залі. Емоції переповнювали кожного.

Цього дня було продекламовано журливі вірші про Майдан, запалено свічку пам’яті та переглянуто документальний фільм «Майдан», під час якого учасники зібрання, затамувавши подих, більш детальніше дізналися про реальні події, які відбувалися на Майдані. Також присутні пригадали й події ізяславського майдану.

Крім того до річниці кривавих подій на Майдані для загалу було презентовано книгу матері Героя Небесної Сотні В’ячеслава Веремія Катерини Веремій «Веремій В’ячеслав. Правда життя журналіста». У цій книзі представлено статті, спогади і авторські твори, які змальовують життєвий образ відомого в Україні і світі журналіста В’ячеслава Веремія – Героя України, Героя Небесної Сотні. Катерина Веремій є уродженкою села Поліське Ізяславського району, у якому свої дитячі роки провів В.Веремій.

Наприкінці заходу символічною була хвилина мовчання за подвиг героїв - загиблих під час Революції Гідності 2014-ого року в сутичках зі спецназом і «тітушками» в урядовому кварталі Києва та на вул.Інститутській,  всіх, хто віддав своє життя за рідну неньку Україну. Залу оповила тиша. Тиша, в якій відчувалися біль, смуток і скорбота.

По завершенню учасники зібрання мали нагоду ознайомитись із тематичною виставкою в музеї.

Аналогічні тематичні заходи відбулись і в закладах культури сільської місцевості Ізяславщини.

Україна заплатила надто високу ціну за можливість бути вільною від злочинної диктатури, за свій європейський вибір. Про це не можна забувати.  І найменше, що ми можемо зробити - це забезпечення того, щоб жертва борців за Україну не була марною та щоб подібне більше ніколи не повторилось.

ФОТОКОЛАЖ

21.02.2019 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

 

Місцевий митець презентував свої шедеври

 

Цими днями відбулась особлива подія для міста та району – презентація творчості нашого земляка, талановитого художника Миколи Ткачука. 

На відкриття виставки в Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї зібралося чимало поціновувачів мистецтва. Для декого, можливо, це перша виставка живопису, а для когось - ключовий момент в житті.        

Відкриваючи виставку, директор музею Людмила Левицька зазначила, що наша земля завжди була багата талановитими людьми, серед яких і майстри пензля. Творча праця Миколи Івановича є частинкою національної культури, джерелом духовного розвитку і задоволення естетичних потреб людей. Адже саме у роботах художника розкривається його душа. У нашого земляка - погляд чистий і світлий, емоційний і неповторний. Місцевий художник невтомно прославляє свою малу батьківщину власними шедеврами.

Також було відзначено про багаторічну віддану творчу працю митця, про його невтомне бажання творити, не зважаючи на плин часу та зміни у житті.

Крім того Людмила Миколаївна поінформувала присутніх про щедрий подарунок Миколи Івановича - для музею він подарував чергові свої шедеври – 61 картину.

Після офіційної частини було запрошено присутніх оглянути виставку творів митця. Побачене вражало професійністю, обдарованістю, щирістю художника. До експозиції було відібрано, безумовно, різнопланові та різнобарвні полотна, які дають змогу простежити його мистецькі зацікавлення, удосконалення авторського почерку. Кожна робота викликала свої емоції та враження.

Тепла невимушена атмосфера свята творчості налаштовувала відвідувачів до спілкування та отримання задоволення від презентованих творів образотворчого мистецтва - результату невтомної праці нашого земляка.

Приємною несподіванкою для відвідувачів було проведення майстер-класу самим художником, під час якого поділився секретами народження картин.

По завершенню заходу учасники побажали Миколі Івановичу невичерпного оптимізму і натхнення у створенні нових мистецьких шедеврів.

13.02.2019 р.

За матеріалами сектору культури райдержадміністрації

 

 

 

У приміщенні Хмельницької облдержадміністрації діє виставка робіт художника Ізяславщини Миколи Ткачука

 

Напередодні Дня художника, який в Україні відзначається щороку в другу неділю жовтня, працівники Хмельницької обласної державної адміністрації вирішили організувати виставку живопису одного із відомих художників Хмельниччини. Як свідчить практика – художні виставки  достатньо популярні серед широкого загалу людей. Адже мистецтво у кожного викликає позитивні  емоції, відчуття,  настрій. Чи то радість, а можливо сум, ностальгію, надихає на лірику. А це і є справжнє щастя для митця – не лишити глядача байдужими, а розбудити у ньому почуття. На відвідини виставкових залів багатьом бракує часу, тому виникла ідея експонувати мистецькі виставки у приміщенні облдержадміністрації. У такий спосіб можна не тільки вирішити службові справи, а й одержати позитив від спілкування із прекрасним, обмінятися думками.

Приємною несподіванкою для Ізяславщини стало представлення мистецьких шедеврів в приміщенні облдержадміністрації  нашого земляка-художника Ткачука Миколи Івановича.

В Ізяслав завітала голова Хмельницького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Стан Таїсія Сергіївна, яка відібрала 44 картини Миколи Івановича для виставки.

Тепер три поверхи обласної державної адміністрації прикрашає живопис ізяславчанина.

Об’єктами мистецької інтерпретації стали визначні історичні місця та об’єкти культурної спадщини Ізяславщини, пейзажі нашого міста. Автор картин своїм мистецтвом хоче навчити людей бачити прекрасне у звичайному і повсякденному.

Кожне полотно унікальне по-своєму, викликає захоплення у глядача, і найголовніше, вражає своєю колоритністю.   

Живопис Миколи Ткачука настільки припав до душі працівникам та відвідувачам облдержадміністрації, що вони планують залишити його ще на декілька місяців.

ФОТОКОЛАЖ

09.11.2018 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

У переддень Дня незалежності України Асафат Гнатович Дністрян передав в дар громаді міста Ізяслав підбірку власних живописних робіт «Розбудовники Української держави»

 

У приміщенні Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею, в рамках  районних заходів із відзначення 27-ї річниці проголошення незалежності України, відбулось урочисте відкриття виставки живописних робіт «Розбудовники Української держави» Асафата Гнатовича Дністряна – жителя міста Ізяслав, колишнього в’язня сумління комуністичного режиму, учаснику  руху українського Опору  комуністичному режиму другої половини ХХ століття.

На виставці представлено портрети рідних А.Дністряна, учасників  руху національного опору комуністичному режиму, видатних борців за свободу та незалежність України Тараса Шевченка, Симона Петлюри, Степана Бандери, патріарха Мстислава – першого предстоятеля УПЦ КП, Ярослави Стецько, Богдана Хмельницького та інших історичних осіб. Ряд робіт присвячені релігійній тематиці.

На початку презентації виставки, яку проведено директором Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею Людмилою Левицькою, Асафат Гнатович урочисто передав представлені на виставці роботи в дар громаді міста Ізяслав. Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук щиро подякувала А.Дністряну за чудовий подарунок для громади. «Це символічно, що учасник боротьби за незалежність України, напередодні відзначення дня незалежності України  зробив такий чудовий подарунок для всіх жителів стародавнього Ізяслава - добірку живописних портретів видатних діячів українського державотворення, написаних власноруч.

У ході презентації виставки її ведуча Людмила Левицька зазначила: «На довгому життєвому шляху Асафату Дністряну довелось зазнати багато труднощів і втрат. Ще у 2012 році Ізяславським районним історико-краєзнавчим музеєм була видана книга спогадів Асафата Гнатовича «Від Карпат до Заполяр’я». З цього документально-біографічного твору ми дізнаємось про окремі сторінки історії України, про випробування, які довелось пережити політично репресованим за часів радянської влади. А.Г.Дністрян отримав 20 років ув’язнення, пройшовши поневіряння в тюрмах, був відправлений в табір на каторжну працю в Заполярє, де вже на той час  перебували батько та брат Василь. А два старших брати загинули: один в бою з НКВД, інший з фашистами».

Із відкриттям митецької виставки А.Дністряна та всіх присутніх привітали громадська активіста Надія Ковальчук, почесний житель Ізяславського району, художник, скульптор, поет Микола Ткачук, Ізяславський районний військовий комісар Сергій Царук.

Також учасники зібрання переглянули відеоролик  про засідання Верховної Ради, на якому 24 серпня 1991 року було прийнято Акт проголошення незалежності України. Крім того Людмила Левицька представила факсимільну копію Української ПЕРШОКНИГИ, яку починали  писати українською мовою  на теренах Ізяславщини і на якій, починаючи із 1991 року, складають присягу на вірність українському народу  Президенти України.

Завершуючи зібрання, Асафат Дністрян подякував усім присутнім за  увагу до його творчого доробку та за всі сказані добрі й чуйні слова. Також він щиро та сердечно привітав усіх із прийдешнім святом Дня незалежності України.

ФОТОКОЛАЖ

17.08.2018 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

Хрещення Київської Русі – одна з найвизначніших подій в історії духовного та культурного розвитку нашого народу

 

28 липня в Україні відзначається одна із найбільш знаменних дат в історії України – Дня Хрещення Київської Русі-України. Ця дата обрана не випадково, адже саме в цей день Православна Церква вшановує пам'ять Святого Рівноапостольного князя Володимира, онука великої княгині Ольги, відомого також як Володимир Червоне Сонечко.  Володимир, хрестивши у 988 р. Київську Русь, зробив її рівною з іншими європейськими державами та повноцінно включив її у християнську цивілізацію, тому згадка про ці дні є дуже особливою для кожного українця.

До дня святкування 1030-річчя хрещення Київської Русі, 27 липня відбувся щорічний тематичний захід. У круглому столі, присвяченому цій знаменній події, взяли активну участь перший заступник голови райдержадміністрації Павло Ковальчук, заступник голови райдержадміністрації Володимир Левченко, представники різних релігійних конфесій, закладів культури та громадськості.

Розпочалося дійство молитвою, яку виголосив благочинний храмів Ізяславського округу Хмельницької єпархії Української Православної Церкви Київський патріархат митрофорний протоієрей о. Володимир Ковальчук.

Директором Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею Людмилою Левицькою було здійснено для присутніх історичний екскурс «Хрещення Київської Русі-України. Історія віків та сьогодення».

Перший заступник голови райдержадміністрації Павло Ковальчук привітав учасників зібрання з 1030 річницею Хрещення Київської Русі та зазначив, що з часу утворення незалежної Української держави кількість релігійних громад в районі збільшилась в кілька разів, а проповіді слова Божого у відновлених та новозбудованих храмах сприяють відродженню християнських духовних цінностей. Також висловив глибоку подяку представникам релігійних конфесій Ізяславщини, віруючим, усім, хто докладає зусиль до зміцнення духовних першооснов нашого суспільства, та побажав взаємоповаги, любові і миру серед вірян різних конфесій та в усій Україні.

Далі зустріч продовжилась жвавим обговоренням цінностей християнства в житті нашого народу та ролі Хрещення Русі, як рушійної сили в розвитку культури у всьому світі.

Присутні представники різних релігійних конфесій зазначили, що День святого рівноапостольного князя Володимира можна назвати як релігійним, так і державним, адже саме Володимир Великий заклав той камінь, в основі якого сформувалася велика віра, культура, традиції та духовні цінності нашої держави. І таким чином Київська Русь увійшла в родину європейських держав. Християнство мало всебічний вплив на культурне життя наших предків: на освіту й літературу, на живопис і архітектуру, на державні закони й політику тощо. Християнство визначило основу середньовічної культури нашої країни і тим поєднало слов'янський культурний світ і Київську Русь з культурними колами християнських народів Сходу і Заходу. Культура, що прийшла на Русь після прийняття християнства з Візантії, продовжувала далі розвиватися на ґрунті власної творчості. Це сприяло історичному самовизначенню Київської Русі та знаходженню нею свого місця у світовому історичному процесі.

До висловлювань представників релігійних конфесій приєднались і присутні учасники заходу, поділившись своїми поглядами.

Захід супроводжувався декламуванням тематичних віршів Марією Яцковою «Русь древня Володимиром хрестилась» та Марією Возбраною «Божий храм Святого Миколая», церковним хором храму святого великомученика та цілителя Пантелеймона.

Урочистості заходу додала виставка старовинних ікон та відповідної літератури.

По завершенню заходу присутні оглянули експозицію Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею та тематичну виставку із фондів музею. Екскурсію провела директор музею Людмила Левицька.

ФОТОКОЛАЖ

27.07.2018 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

«І все-таки до тебе думка лине…»

 

Коли я називаю його своїм братом,

то це не жарт і не марне слово...

Л.Українка

 

Напередодні відзначення Міжнародного дня музеїв, який відзначається 18 травня, у рамках комплексу районних заходів із відзначення 100-річчя Української революції 1917-1921 років, напередодні Дня пам’яті жертв політичних репресій в Україні побачило світ наукове видання  «І все-таки до тебе думка лине...», підготовлене Ізяславським районним історико-краєзнавчим музеєм.

«Своїм братом» називала Леся Українка нашого земляка - відомого громадського діяча, перекладача Кривинюка Михайла Васильовича. Нове видання Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею   «І все-таки до тебе думка лине...» розповідає про дружні стосунки Михайла Васильовича і Лесі Українки, його кохання із сестрою Лесі Ольгою Косач. Влітку 1928 року Ольга Косач досліджувала рідне село свого чоловіка Велику Гнійницю (тепер село Поліське Ізяславського району). Свої спостереження щодо традицій місцевого населення, історії села вона опублікувала в статті «З подорожі до волинського села», яка увійшла до книги.

З листів, які збереглись, розуміємо, наскільки дружніми були стосунки між Михайлом та Лесею.

Участь М.Кривинюка у демократичних течіях, зберігання та розповсюдження заборонених антиурядових видань призвело до того, що 24 листопада 1896 року Михайло разом із професором Олександром Черняхівським та багатьма іншими був заарештований та ув'язнений.

Листи Лесі до Михайла сповнені співчуття та хвилювань:

«Ну, і все таки хотіла б посидіти замість Вас. Пишіть і переказуйте нам про все, що Вам потрібно, ми всі будемо раді зробить для Вас, що тільки можем».

19 січня 1897 року Леся Украї­нка написала вірш, який присвятила Кривинюку «Чи згадали мене ви хоч раз у тюрмі?». Копія рукопису цього вірша була надіслана, на   прохання директора музею, Інститутом літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України. До речі, підтримала  працю музейників району і завідувач музею Лесі Українки (м.Київ) Щукіна Ірина, яка надіслала цікаві та важливі матеріали.

У книзі розповідається про важку долю української інтелігенції, яка за часів радянської влади прийняла на себе найбільший удар комуністичного терору.

Книга присвячена 100-річчю Української революції. Описані події охоплюють період кінця ХІХ - початку XX століть. Час, коли із новою силою виникає український національний рух. Прагнення створити свою незалежну державу призвело до Української революції 1917-1921 років.

Але, на жаль, мріям не судилось здійснитись. Внутрішня неузгодженість та протиріччя украї­нського уряду, відсутність рішучості, згаяний час, відірваність на­ціональної ідеї від забезпечення добробуту українського народу, марна надія на допомогу інших держав та, головне, військова інтервенція з боку Росії призвели на початку XX століття до поразки Української революції.

В одній зі своїх поезій, у вірші «Мрії», Леся Українка закликає боротися із ворогом:

Будь проклята кров ледача, не за чесний стяг пролита.

І до останнього вірить у пере­могу справедливості:

Хто живий у цьому світі,

хто тут має серце в грудях,

другом будь, зійди зі мною

на страшну високу вежу.

Подивись на бойовисько.

Хто кого перемагає?

Ці слова залишаються, на жаль, актуальними і зараз. «Бойовисько» продовжується. Продовжується споконвічна боротьба українського народу за незалежність. І зараз продовжуємо вірити, що страшні жертви не будуть марними, і український народ врешті отримає державу, де будуть панувати заможність, чесність і справедливість.

18.05.2018 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

До Міжнародного дня музеїв

Подорож до музею народних ремесел

 

У травневі дні весь світ відзначає Міжнародний день музеїв. Цей день має загальнонаціональну вагу. Адже здатність зберігати і примножувати свою культурну спадщину свідчить про розвиненість будь-якої нації.

Музеї - це духовні храми історії та культури, правдивий портрет вікової мудрості. Завдяки музейним колекціям сучасники мають унікальну можливість почути величну мову різних епох, любов до рідної землі і до прекрасного.

З нагоди  Міжнародного дня музеїв у музеї народних ремесел, який діє на території Великорадогощанської ЗЩОШ І-ІІ ст., відбувся тематичний захід.

Даний музей унікальний не лише своїми експонатами, а й тим, що екскурсії тут проводять учні початкових класів.

Цього року керівник музею Поліна Грабовська підготувала нову групу юних екскурсоводів у складі першокласників: Беца Андрія, Беца Костянтина, Калаус Катерини, Панасюка Артема, Соколовської Анастасії та Хрипонюк Ганни. Саме ці дітлахи у супроводі більш досвідченого екскурсовода четвертокласниці Яскульської Ганни з нагоди Міжнародного дня музеїв провели надзвичайно цікаву екскурсію для учнів, батьків та односельчан. Юні оповідачі вразили всіх своєю впевненістю та обізнаністю.

18.05.2018 р.

За матеріалами Великорадогощанського січового товариства

 

Відкрилась виставка маленьких віртуозів скла

 

19 квітня в Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї відкрилась виставка декоративного вітражу - нова за змістом та подачею. Метою виставки стало показати людям, що не тільки олійний живопис є цікавим та прекрасним, а є ще й інші техніки, наприклад, вітражний розпис.

Адже мистецтво вітражу – багатогранне, неперевершене у винятковій здатності набирати своєрідного асоціативно-образного звучання, наділене універсальною можливістю пропускати крізь себе світло, створювати особливу атмосферу. 

На виставці представлені роботи викладача Півень Л.О. та учнів 1-2-х класів Ізяславської дитячої школи мистецтв.

Хоча Лаура Олександрівна працює в школі мистецтв лише другий рік, проте вже встигла зарекомендувати себе як талановитий викладач, художник, майстер декоративно-прикладного мистецтва.

Роботи, представлені на виставці, досить цікаві, неординарні, вражають своєю щирістю та яскравими барвами.

Роботи декоративного вітражу експонуватимуться протягом місяця.

20.04.2018 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

 

 

 

2017 рік

 

Відбувся музейний урок «Заславщина в XVIII столітті»

 

З метою поглиблення знань і ознайомлення з культурою рідного краю, а також виховання почуття національного патріотизму,  28 листопада для учнів 9-А класу Ізяславського НВК «ЗОШ II-III ст.№5, гімназії» був проведений музейний урок працівниками Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею. Тематика даного заходу - «Заславщина в XVIII столітті».

Працівники закладу запропонували тематичну експозицію що допоможе школярам відчути гордість за рідний край та бажання глибше вивчати історію своєї Батьківщини і рідного краю.  

Під час екскурсії слухачі почерпнули велику кількість цікавої та пізнавальної інформації про родинні зв’язки князів Заславських, Сангушків та їх роль в житті нашого міста, а також про події, які відбувались в старовинному місті Ізяслав в XVIII столітті

У підсумковій бесіді школярі виявили свої захоплення від побаченого в музеї. Вони переконані, що такі заходи сприяють патріотичному вихованню молоді, шані та повазі до минулого нашого краю.

ФОТОКОЛАЖ

29.11.2017 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

 

 

 

Візит наукового працівника до історичного міста Ізяслава

 

Минулої п´ятниці в старовинне місто Ізяслав, котре й досі несе сліди минулої слави, завітала науковий співробітник культурно-археологічного центру «Пересопниця» Лариса Парфенюк.

Мета візиту науковця - ознайомитись із численними пам’ятками архітектури історичного Ізяслава, де колись проживали князі Заславські, із якими нас об’єднує спільна історія щодо написання унікальної відомої писемної пам’ятки «Пересопницького Євангелія».

Екскурсію для почесного гостя проводила директор Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею Людмила Левицька, яка, у свою чергу, розповіла про заснування міста та найцікавіші його пам´ятки, що являються справжньою окрасою міста. Адже вони й досі зберігають пам’ять про те, що відбулося багато століть тому.

Екскурсія передбачала також ознайомлення з вулицями міста. Лариса Юхимівна захоплено розглядала мальовничий краєвид та із цікавістю слухала про старовинну історію одного із найцікавіших і найстаріших міст Хмельниччини - Ізяслава.

Користуючись нагодою, Лариса Юхимівна завітала до Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею та ознайомилась із науковими матеріалами й експозицією музею. Для поповнення фондів музею Лариса Парфенюк обмінялась із керівником музею науковою літературою.

По завершенню заходу почесний гість поділилась із екскурсоводом своїми враженнями та емоціями.

31.07.2017 р.

За матеріалами сектору культури райдержадміністрації

 

Відкрито виставку книг  відомого українського вченого, митрополита, політичного і громадського діяча І.Огієнка

 

В Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї відкрито виставку книг  відомого українського вченого, митрополита, політичного і громадського діяча І.Огієнка. Його твори - це культурна та історична спадщина українського народу.

На виставці представлено книги з дослідження релігійних вірувань: «Хресне знамення», «Іконоборство», «Дохристиянські вірування українського народу»… Дослідження української мови та літератури: «Наша літературна мова», «Слово про Ігоревий похід», мовні словники…  Історичного спрямування: «Історія українського друкарства», «Костянтин і Мефодій. Їх життя та діяльність», «Українська церква за час руїни»…

З метою просвітницької діяльності та кращого ознайомлення населення з видатними людьми України працівниками музею заплановано підготувати для розповсюдження тематичні довідкові матеріали. Наприклад, буклети про Івана Огієнка та відомого церковного, культурного та громадського діяча Йосипа Сліпого, котрі все своє життя присвятили культурному розвитку українського народу та його незалежності.

Коли гляну кругом по селу — тільки й бачу:

Зневажається рідний наш край...

Не питай же мене, чого часто я плачу,

Чого завжди сумний... Не питай...

(уривок з вірша І.Огієнка «Не питай»)

23.03.2017 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

Про Українську національну революцію розповідають працівники районного музею

 

У 2017 році Україна відзначає 100 років від початку Української революції 1917-1921 років. Події того часу стали початком багаторічної боротьби українського народу за свою незалежність та свободу.

В Ізяславському районному історико-краєзнавчому музеї організована тематична  виставка, яка знайомить відвідувачів з визначними подіями та відомими особистостями тих буремних років.

Працівниками музею для учнів 10-го класу Ізяславського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 ім.О.Онищука, гімназія» було проведено музейний урок на тему: «З історії державотворення самостійної України (1917-1921 рр.) та розвиток революційних подій на Ізяславщині».

Школярі мали змогу ознайомитись з історичними краєзнавчими матеріалами: архівними документами, фотографіями 1917-1921 років та науково-публіцистичною літературою про події Української революції та її видатних діячів.

17.03.2017 р.

За матеріалами Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею

Нове покоління повстанців

 

У 2017 році Україна відзначатиме 100-річчя Українській революції 1917-1921 рр. Прагнення створити незалежну Українську державу закінчилось крахом. Але ідея незалежності, ідея європейського демократичного розвитку залишилась. Організація українських націоналістів (ОУН) ставить собі за мету встановлення Української соборної самостійної держави. Цей український громадсько-політичний рух під час Другої світової війни переходить в більш радикальну організацію – Українську повстанську армію, яка зі зброєю в руках продовжує боротьбу за незалежність України.

Нове покоління живе з надією на краще майбутнє для своєї рідної землі, до якого належить і наш земляк – відомий поет Герась Соколенко (Шмигельський), який народився 16 березня 1920 р. в селі Михля. Разом зі своїм товаришем, поетом зі Щурівців Миколою Болкуном, він не лише оспівує рідну Україну та її вірних синів, але й вірить в те, що події Другої світової війни дадуть можливість Україні стати незалежною і вільною від радянської московщини.

 

    Люблю я степ просторої Волині,                   Не знаю я, що доля стеле,

    Де пшениці, мов море з срібних пін;             Та хай не смерть і не відчай:

    Де мчать вітри… неспинноплинні                 Вже прокидається мій Велет-

    Під поясами сонячних промінь…                  Мій Український рідний край.

                                        М.Болкун                                                 Г.Соколенко

 

Мрії не здійснюються, адже швидко стає зрозумілим, що незалежність України не входить в плани нацистів. Соколенко і Болкун потрапляють до в’язниці, а потім і в Німеччину на примусові роботи, обидва гинуть під час війни.

Творчість наших земляків була настільки відомою, що і в наш час їх вірші включають до різних поетичних збірників.

Щороку працівники Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею в березні проводять різноманітні заходи, на яких знайомлять з біографією та поетичною спадщиною Г.Соколенка та М.Болкуна.

У цьому році такий захід був проведений директором музею Л.Левицькою для працівників Ізяславського архіву.

Проходить час, змінюються покоління, але, нажаль, боротьба за незалежність та справедливість триває.

 

У діброві темнім тиша.

Пахнуть свіжо квіти.

Під березою стрункою

Українця вбито.

                 Г.Соколенко

16.03.2017 р.

За матеріалами Ізяславського історико-краєзнавчого музею

Проведено робочу нараду

 

Заступник голови районної державної адміністрації Володимир Левченко 01 березня провів робочу нараду із попереднього погодження  місця розташування філії Ізяславського районного історико-краєзнавчого музею «Музей просто неба». У нараді взяли участь секретар Ізяславської міської ради Наталія Попко, заступник Ізяславського міського голови Віталій Андрійчук, завідувач сектору містобудування, архітектури та будівництва  райдержадміністрації Сергій Франков, керівники ряду підприємств міста та району. На нараді було проаналізовано маршрути проходження на території, яку планується відвести під експозицію, різноманітних комунікацій.

01.03.2017 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

 

 

 
Миколаївська церква на новоміському ринку
(з малюнка
поч. ХХ ст.)
 
Кафедральна церква Святого Івана-Хрестителя
(60-і роки ХХ ст.)
 
Свято-Михайлівська церква монастиря  бернардинців
(1920 рік)
 
Каплиця на новоміському польському цвинтарі
 
Окописько.
Новий єврейський цвинтар
 
Вид польського кладовища на Старому місті
 
Кладовищенська церква Успіння Пресвятої Богородиці
 
Скульптурна композиція "Юність"
М. Ткачука
 
Художник
М. Ткачук та директор музею Л. Левицька

 

 
"Весна". Полотно, олія. Робота
М. Ткачука
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
   
      

 

 

АКТУАЛЬНО

Цифрова трансформація

Правова допомога 

Пенсійне забезпечення

Вибори

Міжнародна інтеграціяУкраїни

Запобігання корупції

Відзначення пам'ятних та ювілейних дат

Голодомор

       Актуальні питання   державної служби  

 

 

 

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

 

Протидія домашньому насильству

 

Соціальний захист

 

Реєстр колективних договорів


Медицина

 

Культура

 

Сім'я і діти

 

 Освіта

 

 

 

 

ЕКОНОМІЧНА СФЕРА

Містобудування та архітектура

Підприємництво

Транспорт

 Енергоефективність

 Регуляторна політика

 Агросектор

 Бюджет

 Державні закупівлі

 Державна реєстрація

Чисте довкілля

 

 

 

ОРГАНИ ВЛАДИ

 

Районна рада

Міська рада

Сільські ради

ХАЕС

Податкова

Поліція

Районний сектор ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій 

 

 

 

 

Центральні 

 органи влади

 

 

 

 

 

 Обласні

 органи влади

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________

© Ізяславська районна державна адміністрація, 2003-2020 роки
   вул. Незалежності, буд.2, м.Ізяслав, 30300,
e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua
 
  Розробка та підтримка: Сектор організаційної та інформаційної діяльності, цифрового розвитку та захисту персональних даних апарату Ізяславської районної державної адміністрації

   Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний веб-портал Ізяславської райдержадміністрації https://izadm.gov.ua/