головна

          

 

   
 

 

 

Ізяславська

райдержадміністрація

 

               30300, Хмельницька обл.,

             Ізяславський р-н., м.Ізяслав,

                вул.Незалежності, буд. 2

 

тел/факс: (03852) 4-20-61

e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua

 

Заходи,

які заплановано

провести в

Ізяславському районі

протягом тижня

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Ізяславі

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


         

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
 

НОВИНИ

АРХІВ НОВИН

РОЗПОРЯДЖЕННЯ  
   
         

 

       

НОВИНИ

 

 

архів новин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У ДП «Ізяславський лісгосп» встановлюють феромонні пастки для боротьби з шкідниками лісу

У пошуках кращого методу боротьби зі стовбурними шкідниками, науковці виявили, що шкідники чутливо реагують на запахи. Під час шлюбного періоду самки виділяють феромони – пахучі речовини. Це і послужило ідеєю використовувати запахи, які заманюють шкідників у пастки.

Феромонні пастки – це міні-контейнери, які використовуються як засоби боротьби з комахами-шкідниками. У своїй роботі використовують біологічноактивні речовини, які виділяють комахи для притягування до себе особин свого виду. Ці речовини називаються феромони. Їх наносять на клейку основу, яка тримає шкідників непорушно.

Феромонні пастки вже понад 30 років використовуються лісівниками у цілому світі. Вони не несуть жодної небезпеки людям та навколишньому природному середовищу. Ці пастки лише притягують тих комах, чиї феромони використовуються під час заманювання. Існує два основних напрямки використання таких пасток: моніторинг та масовий вилов. Перший дозволяє фіксувати початок та пік льоту комах-шкідників, визначити їх максимальну кількість і тому подібне. Така інформація допомагає більш раціонально використовувати засоби для знищення шкідників.

17 липня інженер з лісових культур ДП «Ізяславський лісгосп» Михайло Мартинов разом із головним спеціалістом відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Свіровською Л.Б. встановили феромонні пастки для виявлення шкідників лісу.

Встановлення феромонних пасток дозволить моніторити кількість і відловлювати шкідників, прогнозувати їх чисельність в майбутньому.

Також підприємство звертається до громадян з проханням не пошкоджувати та не переміщувати пастки, якщо доведеться з ними зіткнутися в лісі, – для людини та природи такі пристрої не несуть ніякої загрози.

23.07.2020 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство»

На території ландшафтного заказника «Мислятинський» виявлено незаконну рубку дерев

14 липня цього року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Мислятинської сільської ради Ізяславського району в частині здійснення делегованих повноважень.

В ході проведення перевірки державними інспекторами було виявлено незаконну рубку дерев різних порід на території ландшафтного заказника місцевого значення «Мислятинський». Так, серед незаконно зрубаних дерев налічувалось дев’ятнадцять дубів, дев’ять пнів сосни, двадцять вісім пнів берези та інших дерев загальною кількістю сімдесят шість штук. Загальна сума шкоди, яка була заподіяна державі незаконними діями становить 125 тис. 618 грн. 50 коп.

Матеріали по даному факту в порядку статті 214 Кримінального Кодексу України направлені до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області для встановлення винних осіб та притягнення до відповідальності

В липні 2017 року Інспекцією також була встановлена незаконна рубка дерев на території ландшафтного заказника місцевого значення «Мислятинський». Тоді було знищено тридцять чотири дерева різних порід, а загальна сума збитків становила 78 тис. 885 грн. Матеріали проведення перевірки та розрахунок збитків були направлені Держекоінспекцією у Хмельницькій області  до правоохоронних органів.
          Більше фото за посиланням 
https://www.facebook.com/Dei.khm/

До відома: Мисля́тинський заказник — ландшафтний заказник місцевого значення в Україні. Об'єкт природно-заповідного фонду Хмельницької області.

Розташований у межах Ізяславського району Хмельницької області, в селі Мислятин і на захід від села.

Площа 275,8 га. Статус надано згідно з розпорядженням голови ОДА від 28.09.1995 року № 67-р. Перебуває у віданні Мислятинської сільської ради.

Статус надано для збереження мальовничого природного комплексу на схилах долини річки 

21.07.2020 р.

За матеріалами сайту Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області https://khmeln.dei.gov.ua

 

У ДП "Ізяславське лісове господарство" відбулась зміна керівника підприємства

 

        16 липня начальник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства  Петро Пешко представив колективу Ізяславського ДП «Ізяславське лісове господарство» виконуючого обов’язки керівника підприємства Сергія Кутєсєвича, який замінив на цій посаді Петра Курельчука.
        Зокрема він зачитав відповідні накази очільника Державного агента лісових ресурсів України про дострокове  припинення контракту із Петром Курельчуком, згідно поданої ним заяви, та про призначення Сергія Кутсєвича виконувачем обов’язків директора ДП «Ізяславське лісове господарство».
         Звертаючись до присутніх Петро Пешко відзначив вагомий внесок Петра Курельчука в розвиток лісової галузі та природоохоронної роботи на Ізяславщині. За час його майже 19-річного перебування на посаді. Зі словами подяки до Петра Курельчука також звернули: голова Хмельницького обкому профспілки працівників лісового господарства Віталій Лісовий, голова районної державної адміністрації Іван Федорук, голова районної ради Сергій Шлегель, Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук, в.о.директора  ДП «Ізяславське лісове господарство» Сергій Кутасєвич, керівники лісових господарств Хмельницької області,  трудовий колектив Держлісгоспу.
17.07.2020 р.

За матеріалами ДП "Ізяславське лісове господарство"

УВАГА: Американський білий метелик 

          На  Ізяславщині  зявився  один  з небезпечних карантинних шкідників в Україні - Американський білий метелик (АБМ).  Зокрема  перші лабораторні дослідження показали  його присутність у селі Бейзими  Ізяславського району, ймовірно,  що ареал  цього шкідника буде розширено тому,  що підозрілі ознаки пошкоджень плодових та декоративних дерев спостерігаються і в інших місцях  зокрема в місті Ізяслав.
           АБМ є небезпечним шкідником, що може пошкоджувати понад 250 видів деревних та чагарникових рослин. Найсприятливіші для розвитку шкідника: шовковиця, груша, яблуня, вишня, слива, клен, горіх волоський. Гусениці АБМ швидко об’їдають листя дерев. Особливої шкоди колонії гусені завдають окремим, поодиноким деревам. Гусінь, що відродилась з однієї кладки, здатна повністю знищити листя плодового дерева 10-15-річного віку. Волоски гусениці АБМ можуть викликати у людини алергічні реакції.
          Гусінь АБМ починає відроджуватись наприкінці травня – на початку червня, велике значення для відродження гусені має сумарна температура та вологість повітря.  Гусениці  виділяють  павутину,  якою  обгортають  спочатку 1-3, а потім велику кількість листків. З розвитком гусениць гніздо збільшується від верхівки до основи гілки, часто досягаючи 1-1,5 метра. Тривалість життя  їх  30-40 днів.

          В 1-2 декадах липня АБМ заляльковується,  лялечка розвивається  9-14 днів. Наприкінці липня, на початку серпня починається літ імаго (метелик),  спарювання,  яйцекладка 2-го покоління. Повторюється повний цикл розвитку гусені. На початку вересня гусінь заляльковується і залишається на зиму. В наших кліматичних умовах  АБМ  розвивається  у  2-х  поколіннях.   Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки  грубі жилки. 
До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5 – 6 °С живлення припиняється.

           Розповсюдження шкідника відбувається з транспортними засобами, тарою та різноманітними вантажами, в основному плодами та ягодами, що завозяться з заражених зон, а також шляхом природного розлітання імаго. Поширюється АБМ  переважно вздовж шосейних доріг та залізниць.  Середня швидкість розповсюд-ження  в країні  складає  30-40  км  за  рік.
           Гусінь цього шкідника здатна голодувати протягом 2-х тижнів, що дає їй змогу легко почувати себе на транспорті. Потрапляючи до нових районів, вона дає початок новим вогнищам зараження. Загибель рослин-господарів унаслідок живлення гусені АБМ спричиняє масовій міграції шкідника в пошуках нових місць живлення. Часто шкідника провозять з деревиною,  де він засиляє тріщини й отвори в корі. При огляді саджанців та живців можна виявити лялечки шкідника, а при огляді партії фруктів іноді серед плодів виявляються гусениці різних віків.

            Заходи боротьби:
проти АБМ використовують агротехнічні  та винищувальні заходи боротьби.
           Агротехнічні полягають у зборі та знищені гусениць та кладок  яєць. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном.
Одне не знищене гніздо дасть тисячі таких гнізд в наступному році.

           Винищувальні заходи передбачають 2-3-кратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів. Витрати робочого розчину – 2-10 л. на 1 дерево в залежності від розміру крони. При застосуванні хімічних припаратів обов
¢язково слід дотримуватись техніки безпеки.
           На території району щорічно проводяться обстеження спеціалістами держпродспоживслужби  для виявлення,  локалізації  і ліквідації вогнищ АБМ.
Однак для вдалого знищення цього небезпечного шкідника громадянам  необхідно не бути байдужими до стану навколишній насаджень і самостійно намагатись боротись з його розповсюдженням. Так необхідно обстежувати дерева у присадибному саду, ретельно оглядаючи крону дерева, коли з’являються перші павутинні  гнізда гусениць  I і II поколінь. Особливо ретельно оглядають шовковицю і клен ясенелистий, що ростуть на території або по межах саду, де зазвичай оселяється цей шкідник.
            Довідково.
Американський білий метелик - білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Період льоту триває 20-30 днів, масовий літ 11-14 днів. Самки живуть весною 2-11 діб, влітку в середньому 6 діб. Самці живуть 1-4 доби. Літ генерації, яка перезимувала, відбувається в травні, літньої - в кінці липня - на початку серпня. Через 1-2 години після спарювання самка на нижній бік листків відкладає яйця. Плодючість самки 200-2000 яєць, в середньому 450. Через 1-2 години після відродження гусениця починає живитися і будувати гніздо.
            Ознаки гусениці: від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені, на спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків; голова блискуча чорна (іноді коричнева).
В кінці 5 віку гусениці залишають гніздо і розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Гусениці надзвичайно шкодочинні, повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

           Також важливо  при  виявлені вогнищ шкідника своєчасно інформувати спеціалістів Головного управління Держспоживслужби в Хмельницькій області за  адресою    м.Ізяслав,   вул.Острізька, 21, які проведуть  обстеження та  нададуть консультацію.
13
.07.2020 р.

За матеріалами головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

7 липня – День працівника природно-заповідної справи

 

Хмельницька область займає вигідне географічне положення, характеризується сприятливими природними і кліматичними умовами, різноманітністю ландшафтних територій, багатством рослинного і тваринного світу, мінеральних вод, родючих чорноземів та широкою мережею річок.
              На сучасному етапі природоохоронної діяльності у нашій державі і в Хмельницькій області одним із пріоритетних напрямків є розвиток заповідної справи, що передбачає проведення комплексних досліджень, наукового обґрунтування та подальшої оптимізації природно-заповідного фонду як основи збереження біологічного та ландшафтного різноманіття на національному та регіональному рівнях. У сучасних умовах зростаючого техногенного навантаження на природу, біологічне різноманіття являє собою найважливіший природний ресурс. Його збереження для майбутніх поколінь можливе шляхом заповідання еталонних природних ділянок, які представляють усе багатство флори і фауни конкретного регіону.
               Враховуючи вагомий внесок працівників природно-заповідної справи у збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття, розвиток територій природно-заповідного фонду, Указом Президента України від 18 серпня 2009 року № 629/2009 установлено професійне свято – День працівника природно-заповідної справи, яке відзначається щороку 7 липня.
               Природно-заповідний фонд держави охороняється законодавством України як національне надбання, для якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
               На сьогоднішній день в структурі природно-заповідного фонду Хмельницької області нараховується 536 об’єктів загальною площею 328,66 тис. га. З них національний природний парк «Подільські Товтри» (один з найбільших у Європі та найбільших в Україні) площею 261,316 тис. га, національний природний парк «Мале Полісся» – 8,7627 тис. га та регіональний ландшафтний парк «Мальованка» загальною площею 16,9153 тис. га.
              Протягом першого півріччя 2020 року створено 13 нових об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення – загальнозоологічний заказник «Яцьковецький» (Дунаєвецький район), дендрологічний парк «Юннатівський» та ботанічні пам’ятки природи – «Сосни Чорні», «Ясен на майдані», «Відгомін віків», «Тисячі сердець», «Бук на Володимирській», «Прибузькі сосни», «Сквер слави», «Сквер пам’яті героїв та жертв Чорнобиля», «Сквер імені Володимира Івасюка», «Сквер імені Кузьми Скрябіна» та «Сад Григорія Сковороди» (м. Хмельницький).
               Збереження генофонду живої природи, унікальних природних екосистем, ландшафтів є складовою системи забезпечення конституційного права людини на безпечне довкілля й одним з пріоритетів державної політики України. Ми повинні пам’ятати, що залишаємося у природи в боргу і примножити та залишити їй те, що втрачається, означає зберегти різноманіття довкілля для наших нащадків.

07.07.2020 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

3 липня – День без поліетилену в Україні

             Пластикові пакети, а також пластик одноразового використання (пляшки, соломинки, упаковка для їжі тощо) – найбільш поширені відходи, які внаслідок недбалої поведінки людей потрапляють до навколишнього середовища і завдають значної шкоди екосистемі планети.
            Весь світ спостерігає негативні наслідки життєдіяльності людини. Це один з найпоширеніших видів пластикових відходів, що засмічує довкілля. Викинуті пакети знаходяться досить тривалий час і не піддаються біологічному розкладанню. Таким чином, вони утворюють стійке забруднення, їх складно збирати – пакети розносяться вітром по вулицях, полях, лісах та водних об’єктах. Щорічно тисячі тварин і птахів гинуть від поїдання пакетів.
             За даними ООН, щороку у світі використовують 5 трильйонів поліетиленових пакетів. При цьому щорічно до океану потрапляє 8 мільйонів тонн пластикової тари, у тому числі, й поліетиленових пакетів. Для боротьби із забрудненням ними навколишнього середовища застосовуються різні заходи, і вже близько 40 країн ввели заборону або обмеження на продаж та виробництво пластикових пакетів.
             У рамках Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів (International Plastic Bag-Free Day), що проходить 3 липня 2020 року, закликаємо всіх людей приєднатися до флешмобу та на один день відмовитися від використання поліетилену.
             Акція покликана привернути увагу до проблеми надмірного споживання одноразових поліетиленових виробів і забруднення навколишнього середовища їх відходами.
            Мета акції – спробувати у повсякденному житті застосувати модель екологічної поведінки, притаманну для жителів ЄС, а також сприяти популяризації доступних екологічних рішень на заміну поліетилену серед споживачів торговельних мереж, супермаркетів та магазинів роздрібної торгівлі.
            Бережіть себе та нашу планету!
03.07.2020 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

Дбаємо про дубову алею

 

Сприятливі умови та сонячні дні відіграють важливу роль для розвитку та подальшого росту молодих дерев. Дуже важливо в цей період проводити догляди за ними, адже від цього багато в чому залежить їх ріст і розвиток.

Завдяки проведенню доглядів поліпшуються водний і температурний режими, розпушується ґрунт, а також покращується аерація, що в свою чергу поліпшує умови для правильного росту та розвитку саджанців.

Працівниками Національного природного парку «Мале Полісся» було здійснено догляд за алеєю дуба, яку було висаджено минулого року у сквері на території с.Михля Ізяславського району неподалік меморіалу воїнам, що загинули в період Другої світової війни.

Проведення таких заходів має позитивну роль у діяльності Парку, адже це формує імідж та спонукає до активної й взаємовигідної співпраці із місцевою громадськістю.

24.06.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» http://malepolisja.in.ua/

Обережно кліщі!!! 

 

Ось і прийшло літо! Наближається сезон відпочинку на природі. Але радість від перебування на природі може захмаритися такими неприємними і навіть небезпечними моментами, як напад кліщів. Кліщі стають активними, коли в них у розпалі парувальний сезон ,а це припадає на травень-червень та серпень-вересень.

Кліщі підстерігають здобич сидячи на кінчиках травинок, листя нижніх гілок кущів. Лісові кліщі малорухливі і за все життя навряд проповзають десяток метрів. Вони підіймаються на травинку або стебло куща на висоту до півметра і терпляче чекають, коли поруч пройде жертва яку вони відчувають на відстані 30-50м. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Кліщі непомітно і дуже міцно чіпляються кігтиками лапок за тканину або шерсть. Перекочувавши на свою жертву, кліщ шукає місця з ніжною шкірою. У людини він зазвичай впивається в пахвові западини, в пахову область, шию. У собак - за вухами, на животі.

Прокушуючи шкіру він дуже міцно закріплює свій хоботок слиною, кліщ упивається глибше і починає смоктати кров. Слина кліща, яка є анестетиком – знеболюючою речовиною, саме тому укус кліща безболісний.

Кліщі несуть в собі: кліщовий енцефаліт, яким людина може заразитися від укусів кліща, енцефаліт вражає нервову систему. Його симптоми - дуже сильний головний біль, блювота, запаморочення, висока температура.

Хвороба Лайма - спочатку вражає шкіру. Бактеріальне захворювання. Людина заносить борелії, розчісуючи ранку. Тому місце укусу слід обов'язково гарненько промити і бажано чим небудь спиртовмісним. Хвороба лікується антибіотиками, вакцини проти неї не існує. Інкубаційний період: 1-20 діб (частіше 7-10) діб. Основна ознака: через 7-10 днів пляма на місці укусу розповзається вшир, з'являється нездужання, головний біль, нудота. Хвороба Лайма не страшніша енцефаліту, а навіть навпаки, оскільки з бактеріальними інфекціями людство навчилося боротися, на відміну від вірусних. Якщо хворобу запустити, це позначиться на серцево-судинні і нервові системі.

Способи щоб убезпечити себе:

Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одежа повинна щільно прилягати до тіла. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям. Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть його.

НПП «Мале Полісся» застерігає, якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не заливайте), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть. Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря!

18.06.2020 р.

За матеріалами НПП "Мале Полісся" http://malepolisja.in.ua/

 

 

 

 

22 травня - Міжнародний день ​​біологічного різноманіття

 

«Біорізноманіття» - це різноманітність живих організмів з усіх джерел, включаючи, серед іншого, наземні, морські та інші водні екосистеми і екологічні комплекси, частиною яких вони є, різноманіття екосистем.

Організація Об'єднаних Націй оголосила 22 травня Міжнародним днем ​​біологічного різноманіття для підвищення розуміння та обізнаності людства з питання біорізноманіття. Цю дату було обрано, адже 22 травня 1992 року відбулося прийняття тексту Конвенції про біологічне різноманіття.

Кожного року День біорізноманіття має свою тему, що обирається секретаріатом Конвенції.

Цьогорічною темою є  гасло «Наші рішення - в природі».

У реаліях, коли глобальне співтовариство вимушене переглянути своє відношення до навколишнього природного середовища, одне є зрозумілим: незважаючи на всі наші технологічні досягнення, ми повністю залежні від здорових і різноманітних екосистем для забезпечення себе водою, продуктами харчування, медикаментами, одягом, паливом, енергією та, зрештою, притулком. Гасло «Наші рішення - в природі» підкреслює надію, солідарність та важливість спільної роботи на всіх рівнях для побудови майбутнього життя у гармонії з природою.

2020 рік - це рік випробувань, роздумів, можливостей та рішень. Від кожного з нас очікується, що ми будемо «будуватись краще», використовуючи цей час для підвищення стійкості націй та громад, коли ми одужаємо від пандемії. 2020 рік - це рік, коли, як ніколи, світ може сигналізувати про сильну волю до глобальних дій, які «згорнуть криву» втрати біорізноманіття на користь людям та всьому життю на Землі.

Більше інформації щодо Міжнародного дня біорізноманіття можна знайти за посиланням https://www.cbd.int/idb/2020 .

 22.05.2020 р.

За матеріалами сайту Міністерства енергетики та захисту довкілля

 

 

 

 

Наробив серед дороги: сміття Садового знову скинули на Хмельниччині

Дві фури львівського сміття знову несанкціоновано скинули посеред дороги під Ізяславом у Хмельницькій області.

Про це “Вголосу” повідомив очільник Ізяславської райдержадміністрації  Іван Федорчук.

“Знову наробив серед дороги, знову у тому самому місці. Звертатися до нього на “ви” і називати “шановним” уже зовсім немає бажання, та це й не допомагає. Як засновник “Самопомочі” мав би допомагати всім і вся, а він навіть зі своєю господаркою сам розібратись не може, засвинює натомість усю Україну. Скільки це ще триватиме?” – зазначив Іван Федорчук.

Посадовець також надіслав фото, які підтверджують, що сміття привезли саме зі Львова.

Львівське сміття під Ізяславом знайшли і минулого місяця — перед Великоднем три вантажівки непотребу скинули у тому ж місці. Тоді сміття збиралися скинути у Старокостянтинові, але там проти цього запротестували місцеві мешканці. Відтак вантажівки простояли ніч у полі, під ранок зсипали непотріб біля Ізяслава і втекли назад до Львова.

15.05.2020 р.

За матеріалами Інформаційного агентства «Вголос» https://vgolos.com.ua/

БОЛОТНИЙ   РОЗМАРИН

 

У родині Вересових багато цікавих і гарних рослин, які, до речі, часто використовуються у садівництві та квітникарстві. До їхнього числа можна віднести і андромеду багатолисту (Andromeda polifolia). Рослина також має ще одну неофіційну назву – болотний розмарин, оскільки листки містять ефірні масла, які дають характерний пряний аромат.

 

Андромеда – невисокий кущик з малорозгалуженим, сланким, облистненим стеблом. У неї вузькі, ланцетні, шкірясті, блискучі, зверху зелені, а знизу – із сріблясто-блакитним нальотом і з загорнутими донизу краями листки. Цвіте блідо-рожевими або білими квітами, що нагадують маленькі кульки або горошинки. Квітне чагарник з квітня по червень, а іноді і повторно восени. У серпні-вересні дозрівають плоди – голубувато-зелені багатонасінні коробочки.

 

Ця декоративна тендітна, тіньовитривала рослина зростає на торфових болотах та у заболочених хвойних і дубово-соснових лісах Полісся, зокрема і в межах НПП «Мале Полісся». До того ж, андромеда багатолиста включена до Переліку видів рослин, що підлягають особливій охороні на території Хмельницької області.

15.05.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

Питання взаємодії пасічників області з аграріями та органами влади на місцях було розглянуто в ході онлайн-семінару

Міністерством  розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України спільно із Департаментом розвитку промисловості та агропромислового комплексу обласної державної адміністрації 14 травня  було організовано онлайн-семінар з роз’яснення алгоритмів  взаємодії пасічників області з аграріями та органами влади на місцях. Семінар було організовано із використанням програми ZOOM. До участі в семінарі було запрошено: пасічників району; представників агроформувань, які здійснюють свою діяльність на території району; представників управління Держпродспоживслужби в Ізяславському району, райвідділу поліції,тощо. У роботі семінару взяв участь заступник голови районної державної адміністрації Павло Ковальчук.

Проведення даного заходу було викликано випадками загибелі бджіл по Україні та, зокрема, у Хмельницькій області та з метою упередження виникнення скарг серед населення щодо неправомірних дій при застосуванні пестицидів на сільськогосподарських угіддях та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, а також запобігання матеріальних збитків як власників пасік від загибелі бджіл, так і агрофірм від штрафних санкцій, судових витрат та матеріальних компенсацій. Учасники семінару були поінформовані про необхідність дотримання основних вимог при застосуванні пестицидів та алгоритм взаємодії суб’єктів господарювання ПАСІЧНИКІВ та АГРАРІЇВ.

14.05.2020 р.

Сектор організаційної та інформаційної діяльності, цифрового розвитку

та захисту персональних даних апарату райдержадміністрації

 

До уваги керівників агропідприємств та власників пасік!

 

З метою упередження виникнення скарг серед населення щодо неправомірних дій при застосуванні пестицидів на сільськогосподарських угіддях та захисту інтересів фізичних і юридичних осіб, які займаються бджільництвом, а також запобігання матеріальних збитків як власників пасік від загибелі бджіл, так і агрофірм від штрафних санкцій, судових витрат та матеріальних компенсацій, – інформуємо про необхідність дотримання основних вимог при застосуванні пестицидів:

 

Що потрібно знати агропідприємствам всіх форм власності!

 

1. При застосуванні пестицидів за допомогою наземної апаратури:

· обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне); 

· зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м.;

· асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”, доповненнями до “Переліку пестицидів ”;

· всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (нічні) години при мінімальних повітряних потоках;

· завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств повинна сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки методи застосування пестицидів;

· у період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинн бути встановлені попереджувальні написи;

  

Що потрібно знати бджолярам

 

1. Пасіка, в незалежності від форми власності, повинна мати ветеринарно-санітарний паспорт пасіки та бути зареєстрована як оператор ринку.

2. Фізичні та юридичні особи розміщують пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил.

3. Розміщення пасік  на  земельних  ділянках інших власників або користувачів здійснюється за їх згодою.

4. Розміщення пасік на землях лісового фонду здійснюється безоплатно з урахуванням вимог Лісового кодексу України.

5. Перевезення (кочівля) пасік до медоносних угідь здійснюється відповідно до ветеринарно-санітарних правил за погодженням з власниками або користувачами земельних ділянок.

6. Пасіки необхідно розміщувати у благополучній щодо заразних хвороб бджіл місцевості, у сухих, освітлених сонцем, захищених від вітрів місцях, на відстані не ближче 500 м від шосейних доріг і залізниць, пилорам, високовольтних ліній електропередач, не менше 1 км від  тваринницьких і птахівницьких будівель і 5 км від воскопереробних заводів, підприємств кондитерської і хімічної промисловості, аеродромів, військових полігонів, радіолокаційних, радіо- і телетрансляційних станцій та інших джерел мікрохвильового випромінювання. Відстань від товарної пасіки до репродуктивної і карантинної повинна бути не менше 7 км. Пасіка повинна бути огороджена огорожею висота якої не менше 2,5 метрів.

7. Отримати дозвіл (ветеринарне свідоцтво або довідка) на перевезення бджолосімей, медозбір і запилення сільськогосподарських культур усередині адміністративного району дає головний ветеринарний лікар цього району, а під час перевезення в інші райони – Головне управління Держпродспоживслужби області. Міжобласні перевезення проводяться за узгодженням із відповідними Головним управліннями Держпродспоживслужби областей.

8. До перевезення на медозбір бджолосім’ї підлягають на місці клінічному дослідженню, профілактично-лікувальним обробкам з одночасним лабораторним дослідженням матеріалу з пасік, а вулики – дезінфекції і дезакаризації. Результати досліджень і зведення про обробки бджолосімей вносяться у ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

9. При прибутті на місце кочівлі необхідно повідомити орган державної ветеринарної медицини району (міста) та надати ветеринарне свідоцтво і ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

10. Про захворювання або загибель бджолиних сімей бджолярі незалежно від форми власності пасік зобов’язані негайно повідомити фахівця ветеринарної медицини, який обслуговує господарство (населений пункт).

  

До уваги бджолярів! 

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Строки ізоляції бджолиних сімей залежить від ступеня токсичності і періоду збереження активності пестицидів на рослинах. Вони можуть збільшуватися на 1-2 дні при зниженні температури і збільшенні вологості повітря відносно прийнятих норм в даній зоні. Більшість пестицидів втрачають свою токсичність і стають безпечними для бджіл через 3 доби після обробки рослин. Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім’ях: якщо на протязі 2-3 годин льоту ознаки отруєння у бджіл не проявляються,  відкривають льотки у всіх сім’ях. Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше на відстань понад 5-7 км від місць проведення авіаційних обробок, а при проведенні наземних обробок пестицидами на відстань 3-5 км.    

14.05.2020 р.

За матеріалами Ізяславського районного управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

 

У ДП «ІЗЯСЛАВСЬКИЙ ЛІСГОСП» ПЛЕКАЮТЬ СІЯНЦІ СОСНИ , МОДРИНИ ТА ДУБА ДЛЯ МАЙБУТНЬОЇ ЛІСОКУЛЬТУРНОЇ КАМПАНІЇ

 

У ДП «Ізяславський лісгосп» приступили до нового комплексу лісогосподарських робіт – посіву насіння лісових культур. Це важливий етап у формуванні якісного посадкового матеріалу, котрий буде використано наступного року і він стане у майбутньому високопродуктивним лісом. Нині саме час подбати про це і виконати роботу у стислі терміни. Тож, підготувавши грунт і створивши відповідні умови, у тимчасових лісових розсадниках і теплицях проводиться висів насіння лісових культур.
Чимало зусиль було докладено, аби зібрати і зберегти насіння для посіву. Скажімо, перед закладанням на зберігання жолуді піддали попередній підготовці – флотації і підсушці.
Нині у парові поля розсадника, з додаванням комплексних міндобрив пролонгованої дії, лісівники висівають жолуді дуба звичайного, а це орієнтовно 250 тисяч сіянців.
Непростий шлях до насінини пройшли шишки сосни звичайної та модрини. У шишкосушарці було перероблено 2.2 тони шишок  із яких отримано 27 кілограм насіння. Процес починався із окремої теплої кімнати де шишки лежали добу на просушці. Потім їх засипали у барабани для сортування і сушили в сушильній шафі при температурі 40 ºС. Дуже важливо було дотримуватися саме цього температурного режиму, оскільки при більшій температурі насіння пересушується, а при недостатній – шишки не розкриються. Після цього насіння провіяли,
очистили від крилатки та іншого сміття і засипали на зберігання у скляні ємності. І ось результат невтомної праці лісівників, нарешті, дочекався весни і, потрапивши у грунт, проросте гарними, добірними сіянцями, що стануть за кілька десятиліть високопродуктивним лісом.
Загалом у розсадники буде висіяно 20 кілограми насіння сосни звичайної, модрини, ялини із якого виростуть біля 800 тис. штук сіянців, що дадуть початок новому лісу. За рік крихітні деревця у середньому підростуть до 15 сантиметрів і стануть повноцінним посадковим матеріалом.
Всі ці роботи проводяться під пильним наглядом провідного інженера з лісових культур Мартинова Ігоря Ігоровича, висококваліфікованого майстра своєї справи.

 14.05.2020 р.

За матеріалами сайту ДП "Ізяславське лісове господарство" http://www.idlg.com.ua/  

 

 

«Журавель» знову повернувся на Ізяславщину, щоб вітати її жителів та гостей

Майже у кожному населеному пункті України прихід весни асоціюється із поверненням із теплих країв  птахів-лебедів, журавлів, лелек, ластівок та багатьох інших. Чимало з них стали символами України. Серед них, чи не найяскравішим символом став журавель, який перетворився у ще одну ознаку України – колодязь-журавель. Такі колодязі були невід’ємною частиною в багатьох населених пунктах нашого краю, а деякі і далі  вірно служать людям сьогодні.

Вже довгі роки жителів та гостей Ізяславщини зустрічає зі сторони Шепетівки такий колодязь, який всі називають просто – ЖУРАВЕЛЬ. Традиційно біля нього бувають наречені у день свого весілля, зупиняються ті, хто після довгої відсутності повертається на свою малу батьківщину, саме біля нього зустрічають гостей району та відбуваються інші пам’ятні події.

Проте, час від часу, руки вандалів нищать цей значимий  для багатьох краян об’єкт. Так сталося, на превеликий жаль, і цього року.

Завдяки небайдужій позиції голови районної державної адміністрації Івана Федорчука за короткий термін відремонтований ЖУРАВЕЛЬ повернувся на своє звичне місце, символічно підкреслюючи, що весна прийшла на Ізяславщину. На заклик керівника райдержадміністрації щодо благоустрою «Журавля» та прилеглої території відкликнулись небайдужі. У стислі терміни групою працівників Держлісгоспу, райдержадміністрації, районного підрозділу Державної служби надзвичайних ситуацій було обкошено територію. Працівниками Ізяславської філії ДП «Хмельницький облавтодор» було проведено ремонт самого «Журавля», побілено колодязь, відремонтовано альтанку (замінено накриття, пофарбовано лавки та стіл), прибрано сміття.

І саме від усіх нас залежить чи повернувся «ЖУРАВЕЛЬ» надовго в охайне та чисте місце, як довго він  буде привітно зустрічати та проводжати в дорогу ізяславчан та гостей краю.

Всі ми повинні пам’ятати, що поважне, бережливе ставлення до оточуючого середовища – одне з правил поведінки цивілізованої і культурної людини.

08.05.2020 р.

Сектор організаційної та інформаційної діяльності, цифрового розвитку

 та захисту персональних даних апарату райдержадміністрації

 

Обстеження прилеглих ділянок Парку 

Державна екологічна політика країни спрямована на досягнення ряду стратегічних завдань та цілей, зокрема збільшення площі земель екомережі для досягнення екологічної збалансованості території України. Збільшення площі національної екомережі має насамперед відбуватися в результаті розширення існуючих та створення нових територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

Оптимізація площі Національного природного парку «Мале Полісся» передбачає розширення території НПП за рахунок включення прилеглих ділянок, цінних за показниками ландшафтного і біотичного різноманіття, зокрема існуючих та перспективних територій і об’єктів ПЗФ, а також виявлення нових цінних ділянок та їх дослідження.

Так, днями працівники Парку на чолі з директором А. Сасюком та головним лісничим О. Більовським провели обстеження прилеглих до НПП перспективних ділянок державного підприємства «Славутське лісове господарство», за рахунок яких у майбутньому може бути проведено розширення території Парку.  

На зазначених ділянках лісова рослинність представлена, в основному, сосновими лісами, угрупування яких розміщуються в залежності від рельєфу. Сухіші підвищені горби займають соснові ліси лишайникові; плескаті вирівняні ділянки та некруті схили – соснові ліси зеленомохові; невеликі зниження у рельєфі зайняті сосновими лісами чорницево-зеленомохові. Найбільші площі займають соснові ліси зеленомохові, де було відмічено декілька великих густих куртин червонокнижного плауна колючого Lycopodium annotinum L.

Крім того, на обстеженій території було зафіксовано місцезростання рідкісних, занесених до Червоної книги України, рослин: любки дволистої Platanthera bifolia (L.) Rich., лілії лісової Lilium martagon L. та гніздівки звичайної Neottia nidus-avis (L.) Rich. Відмічено декілька локалітетів регіонально рідкісного у Хмельницькій області первоцвіту весняного Primula veris L., Також варто зазначити, що обстежені ділянки мають важливе значення, оскільки є біотопом поширення виду Tetrastes bonasia L. (орябок),  занесеного до Червоної книги України (статус вразливий) та до Бернської (Додаток ІІІ) конвенції. 

06.05.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» http://malepolisja.in.ua/

 

Про посилення роботи з протидії незаконним рубкам

З метою підвищення ефективності роботи з попередження випадків незаконних рубок, запобігання розкраданню лісопродукції в ДП «Ізяславське лісове господарство» створено рейдові бригади, які забезпечені автомобілями підвищеної прохідності. Розроблено план спільних дій з правоохоронними органами. Рейдові бригади підприємства постійно проводять патрулювання лісових масивів, особливо поблизу населених пунктів, вздовж автошляхів, на ділянках природно заповідного фонду та особливо цінних лісонасаджень.

В лісах проводяться профілактичні заходи, перекопуються несанкціоновані в’їзди, встановлюються шлагбауми. З метою підвищення відповідальності за незаконну рубку Президент України підписав закон, згідно з яким в кілька разів підвищилися штрафи та зросли строки позбавлення волі за незаконну рубку лісу і знищення лісових культур та молодняку.

Так, незаконна порубка і пошкодження дерев карається накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти (255 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян. За такі дії організованою групою чи в особливо великому розмірі чекає покарання позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади, або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

У разі заподіяння істотної шкоди (що у дві тисячі й більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян – понад 34 000 грн.) накладатиметься штраф у розмірі від тисячі (17 000 грн.) до тисячі п’ятисот (25 500 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на той самий строк.

04.05.2020 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство» http://www.idlg.com.ua/  

 

 

 

 

СЬОГОДНІ – ДЕНЬ ЗЕМЛІ: ЦІКАВІ ФАКТИ

 

Щороку 22 квітня у світі святкують День Землі, який ознаменував початок сучасного екологічного руху в 1970 році. У 2020 році ювілейний 50-й День Землі.

Історія цього свята розпочинається в Америці, де у 1970 році був започаткований Щорічний тиждень землі (третій тиждень квітня). 22 квітня 1970 року 20 мільйонів американців — в той час 10% від загальної чисельності населення Сполучених Штатів — вийшли на вулиці, в парки і аудиторії, протестуючи проти погіршення стану навколишнього середовища. Акція стала дуже популярною серед населення, а її засновник, сенатор Гейлорд Нельсон був удостоєний високої державної нагороди.

У 1990 році День Землі став міжнародним святом, а 90-і роки було проголошено «Десятиліттям довкілля». До акції долучилися понад 120 країн, а більш ніж 40 країн об’єднали зусилля для збереження біологічного різноманіття.

У 2009 році Генеральна асамблея ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі, постановивши відзначати його 22 квітня. На даний час ця дата відзначається у 193 країнах світу кожного року.

Цікаві факти про планету

1.  У Землі є свій прапор– це фото планети з космосу на синьому тлі.

2.  Найбільш витривалий організм на Землі – це тихоходи: у відкритому космосі може вижити 10 днів. Для порівняння людина без спецкостюма – лише 2 хвилини.

3.  Земна доба – це не звичні нам 24 години, а насправді 23 год., 56 хв. і 4 с. Її наукова назва – зоряна доба (це час обертання планети навколо її осі).

4.  Кількість кисню на Землі з часом зменшується: динозаври свого часу жили при більшій кількості кисню. При нинішній “дозі” вони вижити не змогли б.

5.  У Землю кожного дня влучає 8,6 млн блискавок.

Цього року Google представив святковий дудл, який присвятив Дню Землі. Зокрема, він звертає увагу на проблему масового вимирання бджіл. 

Метою свята є привернення уваги суспільства до проблем екології, заклик дбати про природу. Вважається, що сьогодні кожен має зробити для Землі щось корисне: прибрати засмічену ділянку, чи посадити дерево.

День Землі – це символ єдності, усвідомлення, що тільки об'єднаними зусиллями людство може боротися з глобальними екологічними та існуючими соціальними проблемами.

22.04.2020 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

День довкілля та День Землі

 

Традиційно щороку в квітні відзначаються День довкілля та День Землі. Завдяки широкій підтримці громадських організацій, представників органів влади, небайдужих громадян ці свята стали днями активних практичних дій на захист навколишнього середовища. Це є доказом того, що українське суспільство виявляє зацікавленість до розв’язання екологічних проблем та дбає про забезпечення права громадян на безпечне довкілля.

Сьогодні, більше нiж коли-небудь, збереження життя на Землі вимагає від нас почуття загальної відповідальності. Тенденції останніх десятиліть наочно переконують, що сучасний світ опинився на межі катастрофи. Руйнівні урагани, повені, буревії, забруднення повітря, ґрунту та води, винищення величезної кількості представників тваринного та рослинного світу, загрозлива тенденція кліматичних змін – все це говорить про те, що людство постало перед дилемою: або воно змінить своє ставлення до природи або незабаром перестане існувати. Щоб пробудити приспану пильність людства, спонукати його до негайних дій започатковані День Довкілля та День Землі.

В Україні з 1999 року День довкілля проводиться щороку в третю суботу квітня, згідно з Указом Президента від 6 серпня 1998 року № 855/98 «Про День довкілля». Спочатку свято мало на меті відзначити Стокгольмську конференцію ООН з навколишнього середовища, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху.

Цього ж дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля.

В 2020 році День довкілля відзначається 18 квітня.

День Землі вперше відзначався у США навесні 1970 року. 22 квітня 1970 року відбулася загальнонаціональна демонстрація на захист природи. Масштабна акція, в якій взяло участь майже 20 мільйонів людей, привернула увагу американського суспільства до екологічних проблем і активізувала дії, спрямовані на їх вирішення. У 1990 році День Землі було проголошено міжнародним.

В Україні День Землі відзначається 22 квітня з 1992 року. Ініціаторами у відзначенні цього свята стала молодь екологічних громадських організацій, що привертали увагу населення до екологічних проблем.

День довкілля та День Землі органічно увійшли у наше життя. За цей час вже склалися своєрідні традиції святкування. У ці дні проводилися заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, здійснення посадок зелених насаджень, благоустрій населених пунктів та прилеглих до них територій, по збереженню природно-заповідних та інших особливо цінних об’єктів, прибирання побутового сміття, поширення екологічних знань шляхом масового проведення екологічних рейдів та експедицій по дотриманню чинного законодавства і оприлюднення їх результатів через засоби масової інформації, велосипедні паради, зелені концерти, виставки та конкурси малюнків, плакатів на екологічну тематику.

У цьому році, в зв’язку з карантинними заходами, традиційного проведення Дня довкілля та Дня Землі не буде.

Ми рекомендуємо вам переглянути відео матеріали про екологічний стан нашої планети, щоб краще зрозуміти наскільки катастрофічним і загрозливим для людини він.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=b1pApKFduqM

https://www.youtube.com/watch?v=NlvB1aFRZCw

https://www.youtube.com/watch?v=WwXCizZcPcE

https://www.youtube.com/watch?v=8whFc6_Ns1M

Загалом День довкілля та День Землі дозволяють оцінити стан природного середовища, в якому ми живемо, надають можливість уважніше замислитися над діями, вчинками та майбутніми кроками, які кожен з нас зробить у своєму житті для збереження, відновлення довкілля та з’ясувати свою роль у збереженні нашої планети, її екосистеми і ресурсів.

17.04.2020 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

 

Лісівники Ізяславщини продовжують гасити пожежі

Чотири пожежі в лісах Ізяславського району ліквідувала лісова охорона ДП «Ізяславський лісгосп» протягом першої половини квітня. Всі випадки загорянь – з вини населення, в основному через підпали сухотрав’я. Ще стільки ж виїздів зробили лісівники на ліквідацію вогню на полях, в селах, вздовж доріг. Відтак більше 2 десятків особового складу, 4 пожежних автомобіля, дві автоцистерни та стільки ж тракторів боролися з вогнем зі світанку до смеркання. Така ціна людської недбалості та байдужості.

Лісові пожежі несуть величезні економічні і екологічні втрати, це надзвичайно страшне лихо. Окрім втрат вартості самої деревини, витрат на гасіння пожеж, сюди варто віднести втрати від зниження кількості кисню, фітонцидів, що виділяються лісом, погіршення якості, стану лісів, непридатність для використання їх в рекреаційних цілях. Лісові пожежі знищують звірів і птахів, що живуть в лісах, знижують приріст насаджень, збільшують вітровальність і послабляють деревостани, а потім усихаючі дерева стають осередком шкідників і хвороб лісу.

Відтак лісівники, не вперше, звертаються до мешканців Ізяславського району із закликом утриматися від спалювання сухих залишків рослинності. Особливо неприпустимими є такі дії поблизу лісових масивів. Адже неконтрольований вогонь за сухої погоди швидко поширюється, знищуючи гектари насаджень, завдаючи величезної шкоди довкіллю.

17.04.2020 р.

За матеріалами ДП “Ізяславське лісове господарство”

 

 

ДО ЛІСІВНИКІВ ЗА ДЕКОРАТИВНИМ САДИВНИМ МАТЕРІАЛОМ

 

Головними завданнями лісового господарства є створення, вирощування високопродуктивних, довговічних і біологічно стійких лісових насаджень, а також захист лісу. Серед додаткових напрямків роботи – вирощування та реалізація декоративного садивного матеріалу.

Ізяславські лісівники турбуються про забезпечення населення якісним декоративним посадковим матеріалом, що стане чудовою основою для створення неповторного ландштафного дизайну прибудинкової території, школи, садочку, підприємства, організації чи благоустрою місцевого парку. Весна – сприятлива пора для озеленення.

У ДП «Ізяславський лісгосп» ефективно функціонує розсадник. Тут лісівники дбайливо і результативно вирощують декоративні дерева та кущі.

Найбільшою популярністю в населення користуються, — самшит, туя західна і ялівець звичайний та козацький. Продукція Ізяславських лісівників – це висока якість, гарна приживлюваність та доступна ціна. Також лісівники зможуть надати покупцям професійну консультацію по догляду за рослинами.

Більше дізнатися про продаж та асортимент декоративних рослин можна за телефонами: (03852) – 4-20-49, 0977827787)

13.04.2020 р.

За матеріалами ДП “Ізяславського лісгоспу

 

Держлісагентство закликає громадян дотримуватися правил пожежної безпеки у лісах, що може застерегти від трагічних наслідків

 

Пожежонебезпечний період розпочинається водночас із сезонним потеплінням. Уже з березня, після сходу снігового покриву, в лісах України наступає період, коли різко зростає небезпека виникнення лісових пожеж.

Держлісагентство закликає громадян дотримуватися правил пожежної безпеки у лісах, що може застерегти від трагічних наслідків.

Основною причиною виникнення лісових пожеж є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах, а також випалювання сухої трав’яної рослинності на сільгоспугіддях, пустищах, вздовж доріг, що межують з лісовими масивами. Сильні весняні вітри сприяють розповсюдженню вогню у прилеглі лісові насадження, чим створюють реальну загрозу їх знищення. Зростання відвідування лісових насаджень населенням, особливо у вихідні та святкові дні, також зумовлює значне збільшення кількості пожеж.

Порушення правил пожежної безпеки несе загрозу навколишньому середовищу і становить небезпеку для життя людей і тварин.

Нагадуємо, що громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України, зобов’язані:
– виконувати правила пожежної безпеки в лісі, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем;
– повідомляти лісогосподарське підприємство, територіальний підрозділ ДСНС, місцеві органи влади про виникнення лісової пожежі.
 

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:
– розведення багаття у лісі та лісопосадках, крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях;
– заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
– палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;
– залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
– заправляти у лісі, лісопосадках паливні баки під час роботи двигуна;
– випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.
 

Якщо люди виявляють загорання у лісі, перш за все, потрібно телефонувати на номер 101.

Звертаємо Вашу увагу!

Порушення вищезазначених правил тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а саме за:
— порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 85 грн до 255 грн і на посадових осіб – від 255 грн до 850 гривень.
— знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 255 грн до 850 грн і на посадових осіб – від 595 грн до 1 020 гривень.
— самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 170 грн до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн до 1190 гривень. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно–заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 680 грн, на посадових осіб від 1190 грн до 1700 гривень.

Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 5100 грн до 8500 грн або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Період особливої пожежної небезпеки буде тривати до жовтня місяця включно.

Станом на 01.04.2020 року ДП «Ізяславський лісгосп» забезпечений чотирма пожежними автомобілями, трактором з ємністю для води на 10 м³, автомобілем з ємністю на 4,9 м³. На території лісового фонду підприємства розташовано чотири спостережні вежі на трьох з них встановлено телевідео спостереження, постійно проводиться поновлення та створюються нові мінералізовані смуги. Працівниками лісової охорони систематично проводяться профілактичні бесіди з населенням, проводяться рейди аби не допустити лісових пожеж.

Тільки спільними зусиллями ми зможемо зберегти ліси від вогню!

09.04.2020 р.

Прес-служба ДП «Ізяславський лісгосп»

 

Завершення конкурсу та визначення переможців!

 

Конкурс «Первоцвіти під охороною» (в рамках Всеукраїнської акції «Збережемо первоцвіти» завершився! Національний природний парк «Мале Полісся» висловлює слова найщирішої вдячності усім учасникам даного конкурсу, котрі прийняли в ньому участь.

У рамках проведеного конкурсу з усіх робіт, за результатом роботи конкурсного журі кращими визнано:

· Дердюк Софія – учениця 6 класу Філії Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім.О.П.Онищука, гімназія" Мокрецький НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів -дитячий садок".

· Мацієвич Ілля – учень 2-Б класу Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 м.Славута.

· Шульга Діана – учениця 6-А класу Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1.

· Лисюк Ліза – учениця 1 класу Киликиївського навчально-виховного комплексу "дошкільний навчальний заклад - середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів".

· Притульський Дмитро – учень 6-А класу Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1.

· Чернюк Максим – учень 8 класу. Вихованець «Дитячо-юнацького центру туризму та екологічної роботи» м.Славута.

НПП «Мале Полісся» ще раз висловлює всім учасникам слова найщирішої подяки за участь у конкурсі, дякуємо за Ваші старання й наполегливість і бажаємо надалі успіхів та великих здобутків у всіх звершеннях.

Переможці конкурсу будуть нагороджені заохочувальними призами й грамотами від Національного природного парку «Мале Полісся».

У зв’язку із введенням карантинних обмежень переможці конкурсу будуть нагороджені за допомогою поштових служб. Просимо переможців за допомогою соціальної мережі Facebook (https://www.facebook.com/groups/NationalParkMalePolisja/?ref=group_header) зв’язатися із адміністрацією Парку для уточнення даних щодо отримання подарунків.

Бережіть себе та своє здоров’я!

06.04.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Увага!!! Пожежонебезпечний період

 

Починаючи з 1 квітня в лісах України, офіційно розпочинається пожежонебезпечний період, період коли різко зростає небезпека виникнення лісових пожеж. І триває цей період до жовтня місяця включно.

Причинами виникнення пожеж у лісі, як не дивно, здебільшого є байдужість і безтурботне ставлення людини до природи: непогашені багаття, кинуті в суху траву недопалки цигарок, а також дитячі пустощі з вогнем.

Особливо різке збільшення кількості лісових пожеж спостерігається у період свят і вихідних днів, коли багато людей відправляються на відпочинок на природу. Нерідко гулянки в лісі закінчуються лихом для зеленого багатства. Найгірше те, що такі пожежі порушують і так вкрай незадовільну екологічну ситуацію. Адже малі природні катаклізми тягнуть за собою народження великих, а великі створюють надзвичайні ситуації, матеріальні збитки немалих розмірів.

За декілька годин неконтрольована лісова пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й говорити – лік може йти на мільйони. Величезної шкоди пожежі завдають фауні – гинуть птахи, звірі, знищуються їхні домівки.

Щоб уникнути лісових пожеж протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

- розведення багать у лісі (крім тих, що пов’язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях); - заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети; - відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди; - палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети. - випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (у тому числі проводити сільськогосподарські пали).

Адміністрація НПП «Мале Полісся» звертається до населення з проханням утриматись від розведення вогню під час відпочинку в лісових масивах, а в крайньому випадку - неухильно дотримуватися правил поводження з вогнем у лісі, аби вберегти зелені насадження від біди, адже пожежу легше попередити ніж боротися з нею.

Отже, вирушаючи на відпочинок, варто пам’ятати, що:

 - місця для багаття необхідно вибирати подалі від дерев та кущів, очистити від сухого листя та обкопати;

- бажано, щоб поблизу було природне водоймище, а якщо його немає, то воду треба мати з собою;

 - необхідно бути обережними при користуванні сірниками та запаленими цигарками, не кидати їх куди-небудь;

 - не можна залишати багаття без нагляду, або доручати це малолітнім дітям; - після закінчення відпочинку багаття необхідно залити водою або засипати піском.

Звертаємо Вашу увагу, що порушення вищезазначених правил тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а саме за:

- порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 85 грн. до 255 грн. і на посадових осіб – від 255 грн. до 850 гривень.

- знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 255 грн. до 850 грн. і на посадових осіб – від 595 грн. до 1020 гривень.

- самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 170 грн. до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн. до 1190 гривень. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно–заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн. до 680 грн, на посадових осіб від 1190 грн. до 1700 гривень.

Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від  5100 грн. до 8500 грн. або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

06.04.2020 р.

 За матеріалами НПП "Мале Полісся"

 

 

Лісокультурна кампанія триває

 

Цьогоріч весняна лісокультурна кампанія почалася рано. Причини цьому – винятково тепла зима та брак вологи. Тож лісівникам Ізяславщини довелося працювати хоч і швидко, але надзвичайно ретельно, адже при таких погодних умовах дати життя новому якісному лісу надзвичайно важко. Саме тому посадці передувала кропітка праця: заготівля лісового насіння, його обробка, відбір та збереження, вирощування високоякісного посадкового матеріалу, очистка ділянок та підготовка ґрунту. Не дивлячись на складнощі, працівниками ДП «Ізяславський лісгосп» були створені культури дуба, сосни та модрини на площі 113 га (висаджено понад 500000 тисяч сіянців).

Для того, щоб забезпечити осінню лісокультурну кампанію власним якісним садивним матеріалом, у розсадниках, теплицях та коробах лісівники вже висіяли насіння на загальній площі 0,6 га.

Тож основну роботу зробили – дали життя новому лісу, але його подальша доля залежить не тільки від лісівників. Брак вологи, шкідники, а також вогонь – справжні вороги лісу. Та якщо природу контролювати складно, але все ж певні корективи внести можна (до прикладу, що стосується шкідників), то з несвідомими людьми ситуація критична. Хоча лісова охорона ДП «Ізяславський лісгосп» цілодобово стоїть на захисті зелених насаджень, трапляються випадки і незаконної порубки, і підпалу сухої трави, вогонь з якої переходить до лісу і знищує не тільки стиглі дерева, у які не одне покоління лісівників вкладало сили і душу, але й тварин та комах.

Тож лісівники ще раз закликають бути свідомими та берегти природу, частинкою якої є і ми!

03.04.2020 р.

Прес-служба ДП «Ізяславський лісгосп»

 

Увага «Сезон тиші»

 

Згідно Закону України "Про тваринний світ" (стаття 39)  з 1 квітня по 15 червня у лісах та на об’єктах благоустрою запроваджується Сезон тиші.

«Сезон тиші» – це природоохоронний захід, упроваджений до виконання в Україні на законодавчому рівні, в цей час лісові мешканці потребують особливої уваги, піклування і охорони.

Метою заходу є охорона ареалу існування, шляхів міграції диких тварин на час їх розмноження. Такий проект сприяє відтворенню популяції лісових звірів та птахів, забезпечуючи зростання та різноманіття, спокійний розвиток фауни в наших лісах».

Протягом цього періоду забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).

За невиконання вимог Закону, порушників буде притягнуто до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 87 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу від 30 до 50, а на посадових осіб – від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

31.03.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Як скористатися Урядовою програмою підтримки за наявні бджолосім’ї

 

Державна підтримка за наявні бджолосім’ї надаватиметься на безповоротній основі юридичним особам, фізичним особам-підприємцям та фізичним особам, які є власниками бджолосімей, за наявні в поточному році від 10 до 300 бджолосімей, у розмірі 200 гривень за бджолосім’ю. (У разі якщо утримують більше ніж 300 бджолосімей, то отримують підтримку лише за 300.)

 Крок 1. Підготувати для отримання дотації за бджолосім’ю документи:

копію ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;

копію рішення про державну реєстрацію потужності;

копію довідки про відкриття поточного рахунка, видану банком (суб’єкти господарювання);

копію довідки або договір про відкриття рахунка в банку (фізичні особи);

копію паспорта громадянина України (фізичні особи);

довідку, чинну на дату подання заявки, про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, у паперовій або електронній формі (суб’єкти господарювання);

копію звіту про виробництво продукції тваринництва та кількість сільськогосподарських тварин (форма 24-сг) на останню звітну дату на момент подання документів (суб’єкти господарювання, які є юридичними особами);

довідка, видана органом місцевого самоврядування, про реєстрацію пасіки із зазначенням кількості наявних бджолосімей на останню звітну дату на момент подання документів (фізичні особи та фізичні особи – підприємці, у тому числі сімейні фермерські господарства).

Крок 2. Подати документи до 01 жовтня поточного року за місце знаходженням пасіки до відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади (далі – органи місцевого самоврядування).

 Крок 3. Отримати бюджетні кошти на рахунки відкриті у банку.

Звертаємо увагу: Підставою для внесення органами місцевого самоврядування до відомості на отримання дотації за бджоло сім’ї є реєстрація потужності фізичної особи або суб’єкта господарювання, які є власниками бджолосімей, у державному реєстрі потужностей операторів ринку.

Для отримання державної реєстрації потужності операторів ринку подається заява до територіальному органу компетентного органу за адресою потужності (наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 39).

Ветеринарно-санітарний паспорт пасіки (додаток) видається районним (міським) управлінням ветеринарної медицини на пасіку незалежно від форми її власності і є документом, який засвідчує ветеринарно-санітарний стан пасіки (наказ Міністерства аграрної політики України та Української академії аграрних наук від 20.09.2000 № 184/82).

31.03.2020 р.

За матеріалами Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації

 

 

Планета влаштує "Годину Землі": Найбільш масова екологічна акція на планеті в питаннях і відповідях

 

Сьогодні в багатьох містах і країнах на одну годину згасне світло. Екологи стверджують, що подібна ініціатива – важлива і корисна. Критики заперечують, що вона в підсумку нічого конкретного не дає. Розповідаємо про те, що таке "Година Землі" і навіщо її взагалі проводять.

Екологічна акція "Година Землі" щорічно проводиться в останню або, щоб уникнути збігу з Великою суботою, передостанню суботу березня.

 Цього року такою датою стало 28  березня. Саме в цей день багато людей з власної волі занурять свої будинки в темряву, а в багатьох містах згасне ілюмінація, підсвічування і інші атрибути звичайного міського вечора.

Власне, тепер про те, для чого це все робиться.

 

Навіщо з'явилася "Година Землі"?

Ініціатором цієї міжнародної екологічної акції виступив Всесвітній фонд природи WWF.

Суть акції: люди, організації та комерційні установи на одну годину відключають зайве освітлення і електроприлади як символ прихильності до збереження планети.

Навіщо?

В першу чергу, для залучення уваги до екологічних проблем Землі. Учасники акції намагаються змусити людей задуматися і зупинити деградацію природного середовища планети.

 

Як і коли вперше провели "Годину Землі"?

Вперше "Годину Землі" провели у 2007 році в Австралії. Організаторами виступили WWF спільно з The Sydney Morning Herald.

Наступного року акцію підтримали в інших країнах, а в 2009 році захід уже став наймасовішою акцією в історії людства і, за оцінками WWF, торкнувся більше мільярда жителів планети.

До 2017 року до акції приєдналися понад 184 країн світу.

"Година Землі – це не івент або кампанія, це не конкретна хронологічна година у часі, для нас це маніфест людей про готовність змінювати свій спосіб життя на екологічно дружній, готовність берегти свій дім-планету", - зазначають організатори.

 

Чого вдалося досягти і в чому суть критики?

В WWF підкреслюють, що захід не розрахований на миттєвий результат і приносить велику користь.

Зокрема, мова йде про реалізацію тисяч природоохоронних ініціатив, а також зміну споживчих звичок мільйонів людей по всьому світу.

Тобто, просвітницька функція "Години Землі" працює на повну.

І все ж, існує достатньо скептично налаштованих до акції. Скептики вважають її непотрібною, оскільки та не економить електроенергію і, на їх думку, ніяк не покращує екологію.

 

Як планують провести "Годину Землі" в Україні?

Цього року "Годину Землі", як повідомляє Всесвітній  фонд дикої природи України, підтримають жителі близько 100 населених пунктів України.

У Києві вимкнуть освітлення Національного музею історії України у Другій світовій війні та монумента "Вітчизни-Матері"; дзвіниці Михайлівського монастиря; Успенського собору Києво-Печерської Лаври; дзвіниці Києво-Печерської Лаври; Софійського собору з площею і дзвіницею; будівлі Міністерства закордонних справ; Монумента Незалежності; флагштоку на Майдані Незалежності; Пішохідного мосту через р. Дніпро та ін.

 

Коли конкретно потрібно погасити світло?

Якщо дата "Години Землі" щорічно змінюється, то час залишається незмінним. "Година Землі" починається о 20:30 год. і триває до 21:30 год.

 

Важливо розуміти

Згідно з даними звіту WWF  про Живу Планету, зараз людство споживає в 1,6 рази більше, ніж може забезпечити Земля. Тобто, нам потрібна не одна, а 1,6 планети для підтримки нашої життєдіяльності. І з кожним роком ситуація все погіршується.

27.03.2020 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

“Не пали – компостуй”: стартує відбір громад для участі в експериментальному проєкті

 

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій запускають проєкт-челендж для відповідальних громад, які прагнуть ефективно запобігати випалюванню стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів у своїх спільнотах.

Щороку в Україні відбувається понад 56 тисяч пожеж у природних екосистемах та на  відкритих територіях, як свідчать дані Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Це завдає мільярдних збитків, забруднює повітря, знищує цілі екосистеми та забирає життя людей. У 2019 році непрямі збитки від пожеж в екосистемах склали близько 3,4 млрд грн; загинуло 84 людини.

Таку серйозну проблему неможливо подолати лише штрафами – необхідно шукати інноваційні шляхи її вирішення.

Завдання проєкту:

дослідження успішного досвіду запобігання спалюванню органіки;

популяризація практики компостування відходів як альтернативи їх спалюванню;

надання громадянам можливості моніторити пожежі в екосистемах у режимі реального часу на основі супутникових та даних, зібраних учасниками проєкту.

Що отримає ваша громада від участі в проєкті?

Можливість моніторингу пожеж на території громади в режимі, близькому до реального часу на основі даних НАСА (Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору);

Е-рішення щодо:

ретроспективного аналізу пожеж у громаді за останні 3 роки на основі супутникових даних (аналіз свідчить, що близько 80% підпалів у окремих громадах повторюються на тих самих місцях);

даних місцевого моніторингу, проведеного активістами громади;Консультаційну та експертну підтримку щодо використання даних НАСА та е-рішень, ефективних шляхів запобігання палінню, екологічних способів утилізації органічних відходів, зокрема компостування;

Комунікаційну підтримку щодо відмови від практики паління та переходу до компостування (матеріали для інформування та залучення мешканців, місцевого бізнесу тощо);

Зміцнити імідж громади як екологічно відповідальної серед інших громад, Уряду, інвесторів, міжнародних партнерів, у медіа тощо.

Як стати учасником проєкту?

Щоб долучитися до проєкту, необхідно не пізніше 14 квітня 2020 року:

визначити відповідального координатора від громади за участь у проєкті та повідомити нам про це листом на адресу e-solutions@cid.center;

зареєструвати вашу громаду на карті учасників проєкту (див. відеоінструкцію тут);

заповнити анкету за посиланням.

До участі запрошуються громади з усіх областей України, які готові співпрацювати для досягнення взаємовигідного результату. Учасники мають бути готовими мобілізувати волонтерів, просувати практику компостування відходів та ділитися досвідом.

Що очікується від громад-учасниць?

Участь у проєкті передбачає такі заходи:

активна комунікація з членами громади, місцевим бізнесом щодо загроз підпалів, шкоди паління садового сміття та екологічних та економічних переваг компостування відходів;

мобілізація волонтерів (школярі, молодь, інші члени громади) для збору і поширення  інформації та доповнення карти підпалів даними, зібраними на місці;

вжиття інших заходів для зменшення кількості підпалів у весняний сезон;

участь у вебінарах на тему аналізу даних геоінформаційних систем (ГІС);

обмін досвідом з іншими громадами-учасницями.

Етапи проєкту

Пілотний проєкт розрахований на два місяці і включає такі етапи:

прийом заявок від громад – до 14 квітня 2020 року;

оголошення пілотних громад – 20 квітня 2020 року;

квітень-травень 2020 року – проведення заходів у громадах;

червень 2020 року – аналіз результатів і даних, зібраних громадами, а також супутникових даних; підбиття підсумків щодо практик у пілотних громадах та комунікація результатів проєкту.

Упродовж квітня-травня 2020 року громади-учасниці повинні мобілізувати мешканців, домогосподарства та бізнес для участі в проєкті, щоб спільними зусиллями знизити кількість пожеж на території своїх громад.

На початку червня 2020 року організатори проєкту проведуть аналіз результатів запобігання весняним підпалам та відзначать найбільш активні та інноваційні громади заохочувальними відзнаками. Ми також будемо збирати інформацію про успішний досвід подолання згаданих проблем та враховуватимемо як дані супутникового моніторингу, так і дані, внесені місцевими волонтерами.

Компостування як альтернатива палінню

Досліджуючи практику паління сухостою та органічних відходів, ми спілкувалися з представниками громад та дійшли до висновку, що компостування органічних відходів – це один із найбільш дієвих і екологічно свідомих способів зменшити кількість спалювання в громадах і, можливо, найактуальніший для українських реалій. Тому частина нашого проєкту буде сфокусована на темі компостування.

В  Україні вже існують практики успішного і економічно-обґрунтованого компостування. Компостування не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів на звалищах, але й допомагає задовольнити потребу громад у добривах для садового господарства, а також підсипці, матеріалах для ландшафтних робіт тощо.

У рамках цього проєктного компоненту ми плануємо:

залучити всіх охочих до створення мережі компостувальних майданчиків в Україні, організувати обмін знаннями, сприяти розширенню мережі та вдосконаленню цієї практики;

створити відкриту мапу компостерів України, що сприятиме обміну досвідом між активними громадами і покращенню ситуації з утилізацією органічних відходів в Україні.

Розуміючи нинішні потужності і потреби, ми можемо встановити взаємозв’язки між тими, хто має органічне сміття (харчові відходи, залишки врожаю) з тими, хто вже компостує і готовий прийняти більше матеріалу для компостування, або тими, хто зацікавлений в отриманні органічних добрив. Нас цікавлять усі види компостерів: для власного садівництва, будинкові, для спільноти і муніципальні, ті, які є частиною агровиробництва, тощо.

Запрошуємо поділитися вашим досвідом: для цього просимо вносити інформацію про компостери на нашу карту (посилання буде незабаром додане).

Підтримка учасників проєкту

Протягом проєкту громади-учасниці отримуватимуть:

комунікаційну підтримку (інформаційні матеріали, постери, рекомендації);

технічні консультації щодо аналізу супутникових даних та роботи з картами;

можливість обміну досвідом з іншими громадами-учасницями.

У разі виникнення додаткових питань, ви можете зв’язатися з нами:

з організаційних питань – e-solutions@cid.center

з технічних питань (робота з мапою і внесенням даних) – gis@cid.center

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – acclab.ua@undp.org

Враховуючи ситуацію з поширенням COVID-19 та введенням карантину, усі консультації по проєкту будуть здійснюватися дистанційно.

Про організаторів

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад.

Центр розвитку інновацій спеціалізується на дослідженнях, інноваціях та проєктах, які спрямовані на розвиток демократії участі, е-демократії, партисипативного бюджетування, е-врядування, розумного міста (smart city), колективного розуму (collective intelligence), управління на основі аналізу даних на місцевому та національному рівнях.

 26.03.2020 р.

За матеріалами офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації http://www.adm.km.ua/

 

 

Збереження першоцвіту

 

З приходом теплих весняних днів з’являються перші первістки оновленої землі, тендітні квіти – провісники весни. Ранньоквітучі рослини – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів.

Першоцвітами називають низку видів дикорослих рослин, що квітують наприкінці зими та на початку весни: підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів (крокуси), проліска дволиста, примули та ін. Хоча деякі досить поширені на нашій території, але загалом вони є рідкісні, знаходяться на межі зникнення, взяті під особливу охорону держави та занесені до Червоної книги України. Тобто за жодних обставин збір та торгівля ними заборонені.

Згідно чинного законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону книгу України», та згідно ст. 88, 88-1, 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення караються штрафами.

Переважна більшість рідкісних рослин, що занесені до Червоної книги України, зникають через винищення їх людиною. Найяскравіше ця тенденція простежується на прикладі першоцвітів.

На припинення збору, перевезення та торгівлі зникаючими першоцвітами щороку в Україні проводиться акція «Першоцвіт». Вона починається ще у лютому, із першими підсніжниками, а закінчується у кінці квітня.

Важливою складовою акції «Першоцвіт» є привернення уваги громадськості до проблем охорони ранньоквітучих рослин і спрямування зусиль пересічних громадян на практичні дії щодо захисту цих рослин, відмови від купівлі першоцвітів.

Ще змалечку потрібно навчити дітей відчувати, оберігати цю надзвичайну красу та розвинути почуття дбайливого господаря своєї землі. Формувати у підростаючого покоління природоохоронні навички, прищепити елементарні поняття екологічної культури.

Всі ці квіти потребують нашого захисту. Не знищуйте квіти! Нехай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами.

Ми закликаємо всіх: малечу, юних, дорослих та людей поважного віку, — бережіть світ, що оточує вас, бо тільки краса врятує його.

 23.03.2020 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

21 березня – Міжнародний день лісів

 

21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний день лісу або Всесвітній день захисту лісів, який був заснований в 1971 році. Ініціатором даного Дня виступила Європейська конфедерація сільського господарства на 23-й Генеральній Асамблеї в 1971 році і ця ідея була підтримана Всесвітньою Продовольчою і сільськогосподарською організацією при ООН (ФАО). З тих пір щорічно з ініціативи ООН 21 березня, як привід проінформувати суспільство про важливість збереження лісів, відзначається Міжнародний день лісу (International Day of Forests).

Проблема збереження лісу та його багатств стоїть сьогодні в ряду найважливіших екологічних завдань для всіх країн світу. В останні роки тенденції, пов’язані зі зменшенням лісів на Землі, викликають тривогу не тільки у екологів, але й у всього міжнародного співтовариства. У зв’язку з цим, основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів планети до проблеми збереження лісів, інформування про значимість лісових екосистем, їх дійсному стані, основні заходи їх захисту та відновлення.

У 2020 році Міжнародний день лісу відзначається під гаслом: «Ліси та біорізноманіття. Надто цінно, щоб втратити».

Ліси Хмельницької області займають площу 284,2 тисячі гектарів. Вони віддзеркалюють практично всі лісові зони України. На півночі їх площа складає близько 90 тисяч гектарів і представлені вони сосною, ялиною та дубом, які є типовими для зони Полісся. У центральній та південній частинах ростуть широколистяні ліси, які є характерними для лісостепу. На півдні можна зустріти природне розмаїття, притаманне степовим регіонам та причорноморським зонам. Завдяки своєму природному багатству, ліси Хмельниччини мають унікальне значення.

Однак протягом минулого року на території області зареєстровано більше 300 пожеж в природних екосистемах, а на території державних лісогосподарських підприємств 14, на загальну площу 2,21 гектарів. Найбільша кількість пожеж зосереджена на липень-серпень.

У 90 % випадків причина виникнення лісових пожеж – людина, яка необережно поводиться із вогнем у лісі, у місцях роботи і відпочинку, не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипожежної безпеки.

Департамент природних ресурсів та екології закликає дбайливо ставитись до лісу, адже тільки так можна збагатити планету чистим і свіжим повітрям, покращити екологічну ситуацію рідного краю, зберегти здоров’я собі та майбутнім поколінням.

Берегти природу – завдання кожного!

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

 

Відбулося засідання робочої групи

 

  17 березня  голова райдержадміністрації Іван Федорчук провів засідання робочої групи з питань впровадження електронного обліку деревини комунальними підприємствами (лісокористувачами), а також легалізації зайнятості та оплати праці ними найманим працівникам.

Участь у цьому зібранні взяли заступник прокурора Шепетівської місцевої прокуратури Вадим Вітрук, начальник Ізяславського управління Головного управління ДПС у Хмельницькій області Віталій Мартинюк, заступник голови райдержадміністрації Павло Ковальчук.

У ході засідання було зазначено, що з метою збереження лісів та забезпечення раціонального використання лісових ресурсів, протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини Президентом України видано Указ «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» від 09.07.2019 року № 511/2019.

На сьогодні державна система електронного обліку є єдиним інструментом, який дозволяє державі відстежувати походження деревини від моменту заготівлі до реалізації за межі України, що унеможливлює обіг деревини невідомого (сумнівного) походження.

В Ізяславському районі функціонують 16 комунальних лісогосподарських  підприємств, серед них лише 4 заклади запровадили електронний облік деревини.

На підставі аналізу фінансово-господарської діяльності вищезгаданих лісокористувачів району та обсягів сплати податків виникають питання щодо прозорості їх діяльності та легальної зайнятості найманих працівників.

За результатами обговорення учасниками робочої групи було прийнято рішення запросити на чергове засідання за окремим списком керівників комунальних лісогосподарських  підприємств Ізяславщини, зокрема керівників органів місцевого самоврядування, для з’ясування питань, пов’язаних із їх діяльністю, дотриманням ними вимог чинного законодавства, легалізацією зайнятості та оплатою праці ними найманим працівникам, веденням електронного обліку деревини, а також сплатою податків.

18.03.2020 р.

Сектор організаційної та інформаційної діяльності, цифрового розвитку

та захисту персональних даних апарату райдержадміністрації

 

З 1 КВІТНЯ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ СТАРТУЄ НЕРЕСТОВА ЗАБОРОНА НА ВИЛОВ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ

 

З першого квітня 2020 року на Хмельниччині розпочинається весняно-літня заборона на лов водних біоресурсів. Тривалість заборони відрізняється залежно від водойм.

Любительський та спортивний лов водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області в межах району діяльності Управління Держрибагентства у Хмельницькій області, заборонений у такі строки:

- у всіх водосховищах з 1 квітня по 9 червня (включно);

- у всіх річках та їх кореневих водах з 1 квітня по 19 травня (включно);

- в придаткових системах водойм (протоки, гирла, стариці, меліоративні канали, розливи водойм, які тимчасово заповнюються водою в період весняної повені ) з 1 квітня по 29 червня (включно).

Також з 1 квітня по 30 червня встановлюється заборона на добування раків. Вона пов’язана із виношуванням ними ікри, личинок та першою линькою.

Працівники Хмельницького рибоохоронного патруля створили інтерактивну карту ділянок, де любительське і спортивне рибальство дозволено в нерестовий період 2020 року з берега однією вудкою з одним гачком чи спінінгом. Карта доступна для перегляду за лінком.

«Електронна карта допоможе рибалці зрозуміти: знаходиться він в забороненій чи дозволеній зоні і де закінчуються межі цієї зони», – прокоментували у відділі охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль».

Відповідно до Правил любительського та спортивного рибальства, під час нересту дозволяється виключно любительське рибальство однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега. Забороняється здійснення будь-якого іншого способу вилову, в тому числі, з перевищенням дозволеної добової норми вилову – три кілограми. Заборонено пересування плавучих засобів (човнів), організацію змагань з рибальства та проведення підводного полювання.

В Управлінні Держрибагентства у Хмельницькій області наголосили, що під час нересту також забороняється проведення вибухових та інших видів робіт, добування будівельних матеріалів (видобування піщано-гравійної суміші, розчистку русел річок, днопоглиблення, берегоукріплення тощо).

Крім того, відповідно до Правил промислового рибальства у рибогосподарських водних об’єктах України забороняється добування водних живих ресурсів в даний період.

Порушення правил рибальства карається як накладенням штрафів, так і притягненням до кримінальної відповідальності. Сума штрафів за порушення правил рибальства згідно КУпАП становить від 34 до 680 грн. За незаконне зайняття рибним промислом, що завдало істотну шкоду передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 249 ККУ. Штраф від 1 700 до 3 400 грн або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.

Хмельницький рибоохоронний патруль закликає суворо дотримуватись встановлених норм законодавства під час нересту. Адже він відіграє важливу роль у відтворенні природних ресурсів та підтриманні сталих запасів риби. Повідомити про порушення або отримати додаткову інформацію про нерестову заборону можна за телефоном «гарячої лінії» відомства: (068) 384 98 10.

Додаткова інформація:

Основними передумовами, що дають «команду» до нересту, є температурний чинник, кисневий режим, наявність субстрату для відкладання статевих продуктів та партнера.

Однак, не вся риба одразу йде на нерест. Першими йдуть на нерест  щука та окунь (в березні). Далі протягом квітня в нерестовий процес поступово залучається переважна більшість видів іхтіофауни. Останніми відкладають ікру короп, лин та сом (з середини-кінця травня). Щодо ікрометання, воно буває одноразовим, коли риби метають ікру впродовж декількох хвилин (щука, окунь, плітка і інші). Або порційним, коли риби метають ікру окремими порціями з інтервалами від декількох днів до 2-3 тижнів (лин, плоскирка, карась і інші).

18.03.2020 р.

За матеріалами прес-служба Хмельницького рибоохоронного патруля

 

 «Про небезпеку виникнення пожеж при спалюванні сухої трави»

 

 

Щорічно навесні, як тільки встановлюється суха тепла погода люди частіше почали відвідувати власні дачні масиви, почастішали походи до лісу аби відпочити від напружених буднів.  Але через нехтування правил пожежної безпеки виникають пожежі саме на відкритих територіях власних домоволодінь, лісових масивах та степових зонах.

 Нерідко такі пожежі призводять до пожеж розташованих поруч будівель, відключень ліній електропередач надвисокої напруги, а також пожеж лісових насаджень та торфовищ, у зв’язку з чим державі наносяться значні матеріальні та екологічні збитки.

У ЗВ’ЯЗКУ З ЦИМ, ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОНИИЙ СЕКТОР ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДСНС УКРАЇНИ У ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗВЕРТАЄТЬСЯ ДО ВСІХ ГРОМАДЯН ІЗ СУВОРИМ ЗАСТЕРЕЖЕННЯМ:

Шановні громадяни, будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території. Щоб ваша необережність не стала причиною пожежі сухої трави – ніколи не підпалюйте її на галявинах у лісі, не викидайте недопалки поблизу доріг та річок, де найчастіше і відбуваються загоряння. Якщо ви побачите, як це роблять інші, зупиніть їх і поясніть, чим небезпечне спалювання трави.

Державна служба з надзвичайних ситуацій наголошує про заборону спалювання сухого листя та трави і іншої рослинності на території приватних землеволодінь, тому що це може призвести не тільки до пожежі та нещасних випадків, але і є надзвичайно небезпечним. До складу сухої рослинності входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали та бензоперен, що може викликати в людини ракові захворювання.

Якщо ж ви помітили пожежу, що починається, наприклад, невелике загоряння трави або тліючу лісову підстилку, намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум'я (правда, треба почекати і переконатися, що трава або підстилка дійсно не жевріють, інакше вогонь може з'явитися знову).

Якщо пожежа досить сильна, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше сповістіть тих, хто повинен цим займатися. Зателефонуйте до служби порятунку за телефоном "101" і повідомте про загоряння і як туди доїхати. Давайте спільними зусиллями збережемо природу!

16.03.2020 р.

Ізяславський районний сектор

ГУ ДСНС України у Хмельницькій області

 

Станьте на захист первоцвітів!

 

Весна! Пора року, яку ми з нетерпінням чекаємо. Щойно пригріє перше весняне сонечко, у наших лісах з'являються перші вісники весни — тендітні первоцвіти. Ми мало знаємо про них. Дивно, але ці квіти не страшаться раптового снігу, морозу. Вони є немов символом пробудження природи від зимового сну.

Первоцвіти дуже швидко зацвітають, перетворюючи нашу Землю на яскравий килим, але зовсім на короткий час. Наче сама весна нам посміхається й ховається за обрієм. Чи не диво це? Як радісно помилуватися неповторною красою природи — первоцвітами! Перші ніжні, білі й тендітні, чарівні й неповторні...

З метою популяризації й примноження екологічних знань та виховання дбайливого ставлення до природи на теренах Національного природного парку «Мале Полісся» проводяться інформаційно-пізнавальне заняття про первоцвіти. Наразі було здійснено візит до Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. №2, ліцей" ім.О.Кушнірука.

У ході заняття дітей було ознайомлено із видовим складом первоцвітів Парку, зокрема із видами, котрі занесені до Червоної книги України. Також учням розповіли, що зривання, продаж і навіть купівля є злочинами, котрі караються великими штрафами.

По закінченню екоуроку спільно дійшли висновку, що при зустрічі з прекрасними квітами потрібно мати пошану до цих, справді, чарівних і до того ж цілющих рослин.

Бережіть красу природи, весняні усмішки рідної землі. Вони справді цього варті!

03.03.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

В облдержадміністрації проведено селекторну нараду щодо екологічного стану водних ресурсів та полігонів твердих побутових відходів

 

27 лютого під головуванням заступника голови адміністрації Сергія Ткачука відбулася селекторна нарада щодо екологічного стану водних ресурсів (поверхневих водойм) та полігонів твердих побутових відходів. До участі в нараді також долучилися радник голови Олексій Лисюк, директор Департаменту природних ресурсів та екології ОДА Тетяна Дзюблюк та члени робочої групи зі сприяння розробленню проекту Регіонального плану управління відходами у Хмельницькій області.

Представники Ізяславського району взяли участь у нараді в районній студії відеозв'язку.

З першого питання про екологічний стан водних ресурсів (поверхневих водойм) в Хмельницькій області доповіла Тетяна Дзюблюк. Вона зазначила, що на території області cкид зворотних вод у водні об’єкти здійснювали 52 водокористувачі. Так, у лютому поточного року проведено обстеження очисних споруд у 10 населених пунктах, де встановлено відсутність очистки зворотних вод або неефективну роботу каналізаційних очисних споруд, зумовлену їх незадовільним технічним станом (аварійний стан окремих вузлів і агрегатів та загальна фізична зношеність обладнання, несвоєчасне проведення поточних та капітальних ремонтів, перевантаженість або недовантаженість очисних споруд), недотримання технології очистки зворотних вод, недостатність ведення постійного лабораторного контролю за технологічним процесом очистки стоків та відсутність кваліфікованого обслуговуючого персоналу.

Зокрема, на сьогодні очистка зворотних вод не здійснюється у містах Городок, селищах Летичів, Стара Синява, Сатанів та Віньківці через несправність очисних споруд. Також неефективно працюють очисні споруди у містах Волочиськ, Деражня, Дунаївці, Ізяслав, Красилів, Старокостянтинів, селищах Нова Ушиця, Понінка, Ярмолинці, які потребують модернізації та реконструкції.

На слайдах відтворено нинішню ситуацію на обстежених об’єктах.

За словами Тетяни Василівни, однією з причин порушення технології очистки зворотних вод є некваліфікований обслуговуючий персонал. Тільки в трьох комунальних підприємствах міст Кам’янець-Подільський, Славута та Хмельницький працюють інженерно-технічні працівники з відповідною освітою.

Начальник відділу професійної освіти та виховної роботи Департаменту освіти і науки ОДА Світлана Фіярська доповіла, що в закладах професійно-технічної освіти готуються певні кваліфіковані робітники для комунальної сфери послуг. Зокрема, це монтажник санітарно-технічних систем устаткування, електрозварники ручного зварювання, слюсар з контролю вимірювальних приладів, електрогазозварники, тощо.

Поряд з цим, додала посадовиця, на сьогоднішній день ніяких пропозицій від комунальних установ, закладів, РДА та ОТГ до Департаменту не надходили. А формування регіонального замовлення на підготовку кваліфікованих робітників формується лише відповідно до наданих ними пропозицій. Світлана Ігорівна зауважила, що всі райони та ОТГ про це проінформовані. Відтак, якщо є потреба у таких працівниках, керівники на місцях мають до 1 листопада подати до Департаменту такі пропозиції, які в подальшому будуть опрацьовані і затверджені.

Заслухавши виступаючих з даного питання, заступник голови адміністрації відмітив, що є ще дуже багато проблем, які необхідно вирішувати. “Основна проблема, з якою ми стикаємося при будівництві або реконструкції очисних споруд, є те, що розробка проектно-кошторисної документації виконана неякісно, спеціалістами, які не розуміються в особливостях проектування таких споруд, а також з порушенням норм законодавства. – сказав Сергій Ткачук. – Обласна державна адміністрація завжди готова допомогти в рамках кожного проекту, оскільки дане питання є надважливим для всіх з точки зору екології, здоров’я, інфраструктури та житлово-комунального господарства”.

В продовження, учасники наради обговорили питання екологічного стану полігонів твердих побутових відходів. Як проінформувала Тетяна Дзюблюк, Департаментом природних ресурсів та екології здійснено обстеження полігонів твердих побутових відходів міст Городок, Дунаївці, Красилів, Старокостянтинів та смт Ярмолинці. За результатами обстежень стало зрозуміло, що ситуація в порівнянні з оглядами, які здійснювалися в літній період 2019 року, не покращилася, а в окремих випадках і погіршилася.

До прикладу, на в’їзді в полігон обов’язково повинен бути щит з інформацією про даний об’єкт (назва полігону, рік введення в експлуатацію, режим роботи, види відходів, які приймаються і т.д.). Також обов’язковою є організація контрольно-пропускного пункту з автомобільними вагами, які дозволять зважити відходи, які надійшли на полігон; вишкою; спеціальними приладами для радіометричного контролю. На полігонах обов’язково повинна бути система моніторингу, яка спрямована на захист навколишнього середовища і всіх її компонентів (атмосферне повітря, грунти, підземні води). Також необхідною є розробка карт з вказаними на ній майданчиками, які діляться на зони розвантаження і складування.

Крім того, додала Тетяна Василівна, на кожен полігон має бути розроблений проєкт полігону ТПВ, що включає санітарно-технічний паспорт. Саме згідно з цим проєктом ведуться роботи на полігонах. Так само для кожного полігону повинна бути розроблена інструкція по його експлуатації. На полігоні обов’язково має бути паспорт місця видалення відходів, згідно з порядком ведення реєстру місць видалення відходів. У ньому вказуються екологічні та санітарно-технічні заходи, проведені протягом року.

Поряд з цим, великою проблемою на місцях є низький рівень кваліфікаційної підготовки працівників. Тому органам місцевого самоврядування необхідно приділяти суттєву увагу професійному навчанню та підвищенню кваліфікації працівників, дотриманню всіх вимог чинного законодавства.

Нижче наведена презентація щодо ситуації по місцях видалення відходів окремих районних центрів області.

Окремо учасники обговорили питання стану підготовки розділів проєкту Регіонального плану управління відходами у Хмельницькій області до 2030 року.

На разі Департаментом зібрана вхідна інформація, проведено її аналіз та узагальнення. Проте слід зауважити, що інформація надана не в повному обсязі. Тетяна Дзюблюк зазначила, що затверджені регіональні плани управління відходами є обов’язковою умовою для фінансування з державного і обласного бюджетів програм і заходів у сфері управління відходами на території відповідної області. Вони є основою для розроблення місцевих планів управління відходами для територіальних громад з чисельністю населення понад 50 000 осіб і для територіальних громад — суб’єктів співробітництва територіальних громад у сфері управління відходами, якщо сумарна чисельність населення таких громад перевищує 50 000 осіб.

Враховуючи такі вимоги, посадовиця вкотре наголосила, що від обсягу та якості поданої інформації залежить якість підготовки розділів Регіонального плану та визначення заходів, які необхідно буде впровадити в майбутньому при удосконаленні системи управління відходами. Тому у кожного є ще можливість переглянути подану інформацію та внести зміни або доповнення.

В свою чергу, Олексій Лисюк зазначив, що за результатами сьогоднішньої наради буде сформоване протокольне доручення, яке буде направлене до виконання, аби забезпечити вчасне розроблення регіонального плану. “Наголошую на важливості активізації роботи над розробкою регіонального плану, оскільки це надважливе питання, яке буде вибудовувати усю стратегію подальших дій. По–перше, дане питання зніме частину існуючих проблем в регіоні, по–друге, затвердження регіонального плану дає можливість створення певного сценарію подальшого розвитку і вирішення цих проблем. Без цього плану ми не зможемо рухатися далі. – сказав він. – Тому прошу відповідально поставитися до питання очисних споруд, поводження з твердими побутовими відходами і до розроблення регіонального плану”.

28.02.2020 р.

За матеріалами офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації http://www.adm.km.ua/

 

УВАГА КОНКУРС!

 

Національний природний парк «Мале Полісся» оголошує конкурс «Первоцвіти під охороною» (в рамках Всеукраїнської акції «Збережемо первоцвіти»)

 

Мета конкурсу

Залучення школярів до вивчення та охорони первоцвітів. Перевірка обізнаності з рослинами Червоної книги України, рідкісними та зникаючими видами рослин.

 

Учасники конкурсу

До участі в конкурсі запрошуються школярі м. Ізяслав, Ізяславського р-ну, м. Славута, Славутського р-ну, віком від 6 до 18 років.

 

Умови конкурсу

На конкурс можуть бути представлені:

· Малюнок (вік конкурсантів 6-18 років): тема: «Захистіть первоцвіти». Малюнок (формат А-3, А-4), техніка виконання довільна (олівці, фломастери, фарби тощо). Приймаються лише індивідуальні роботи!

· Плакат-стінгазета (вік конкурсантів 6-18 років): тема «Первоцвіти потребують нашого захисту», формат А-1 (лист ватману), з використанням фотоматеріалів та інших ілюстрацій з коментарями. Приймаються лише індивідуальні роботи!

· Весняна аплікація (вік конкурсантів 6-18 років): тема : «Паперові квіти замість первоцвітів». Техніка виконання робіт довільна з використанням різноманітних природних і неприродних матеріалів. Приймаються лише індивідуальні роботи!

Представлені на конкурс роботи: малюнки, плакати-стінгазети, аплікації підписуються з зворотного боку у нижньому лівому куті друкованими літерами, (прізвище, ім'я, клас, повна назва учбового закладу, контактний телефон учасника, а також керівника із зазначенням П.І.Б.).

 

Порядок проведення конкурсу

Конкурс триває з 26 лютого по 27 березня 2020 року!

Останній термін подачі конкурсних робіт – 27 березня 2020 року. Роботи подавати за адресою НПП «Мале Полісся»: вул. Михельська, 32, м. Ізяслав (адмінбудівля ДП «Ізяславське лісове господарство») або надсилати на електронну пошту malepolisja@ukr.net (з подальшим надсиланням оригіналів для визначення переможців).

Критерії оцінки конкурсних робіт

Представлені на конкурс роботи будуть оцінюватися за наступними критеріями:

- дотримання зазначеної тематики та глибина її розкриття;

- гармонія та цілісність композиції;

- нестандартність та образність;

- вміння бачити і передати сюжет;

- охайність.

Роботи, які не відповідають вищевказаним вимогам, до участі у конкурсі не допускаються.

 

Заохочення переможців конкурсу

Переможці конкурсу нагороджуються подарунками та грамотами НПП «Мале Полісся»: передбачаються заохочувальні нагороди для учасників конкурсу.

Роботи переможців конкурсу «Первоцвіти під охороною» не повертаються і будуть демонструватися на виставці у НПП «Мале Полісся» (адмінбудівля ДП «Ізяславське лісове господарство»).

Додаткову інформацію про конкурс можна дізнатися на сайті НПП «Мале Полісся» за посиланням: http://malepolisja.in.ua або із сторінок в соціальних мережах за посиланнями: https://www.facebook.com/groups/NationalParkMalePolisja/

Тел. (03852) 4-15-36;

Моб. тел.:0673261842

Адреса ел. пошти: malepolisja@ukr.net

26.02.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

 

Запрошуємо долучитись до акції “1 000 000 дерев за одну добу”

 

Природне середовище було, є і буде незамінним партнером людей у їхньому повсякденному житті. Ми черпаємо з природи всі багатства. Її краса й велич залишаються нашим головним скарбом.

Тому 20 березня 2020 року в рамках еко-проєкту «Озеленення України» планується висадження понад 1 000 000 дерев за одну добу (24 години) і тим самим встановити рекорд України. До того ж висадження 1 000 000 дерев в Україні – це і частина глобальної ініціативи з висадження 100 000 000 дерев у 100 країнах світу.

Організаторами проєкту виступають Національний проєкт «Книга рекордів України» та найбільший діловий клуб, який об’єднує лідерів українського бізнесу – «CEO Club Ukraine».

Мета проєкту – привернення уваги до відновлення екосистеми України і планети, а також розвиток екологічної свідомості людей.

Через глобальне потепління, яке веде до зростання рівня Світового океану, деякі міста, острови, навіть цілі країни за кілька десятиліть ризикують опинитися під водою або стати непридатними для життя. Людству нині складно навіть передбачити, з якою швидкістю це відбуватиметься – і навіть, де саме. Враховуючи вищезазначене, дерева є вкрай важливими: вони можуть затримувати величезні кількості вуглекислого газу, сповільнюючи глобальне потепління.

Діловий клуб «CEO Club Ukraine» запрошує вас долучитись до реалізації всеукраїнського проєкту «Озеленення України».

Давайте посадимо дерева разом!

18.02.2020 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

У національному природному парку досліджують вікові дуби

 

У народних повір’ях українців дуб завжди поставав живою істотою, уособлюючи могутню силу, що здатна встояти супроти будь-яких випробувань. Здавна відомі цілющі властивості дуба: його фітонциди знищують бактерії вже через 15 хвилин; препарати на його основі мають протизапальні та протимікробні властивості; встановлена їх протиотрутна здатність.

Вікові дерева мають велику наукову цінність, оскільки є унікальними об’єктами для визначення довговічності деревних порід, зміни структури деревини від віку, а також для отримання елітного насіння та інших потреб. Отже збереження вікових дерев має не тільки екологічне, а й важливе культурно-історичне значення.

Окремі екземпляри таких патріархів пов’язані з певними історичними подіями та видатними людьми. Тому вікові дерева доцільно вважати національним надбанням, що потребує особливої турботи, догляду та збереження.

Працівники НПП «Мале Полісся» розпочали польові дослідження на території Парку. Їх мета –  з’ясувати сучасний стан  вікових екземплярів дуба звичайного за дендрометричними (висоти дерева, діаметра стовбура) і санітарними характеристиками, а також показниками декоративності.

Проведено маркування вікових дерев дуба звичайного, виміряно  висоту рослин, окружність  стовбура, окомірно встановлювали показники їх санітарного стану та естетичності.

За допомогою програмного забезпечення NextGIS Mobileвстановлено географічні координати кожного екземпляра вікового дерева. В подальшому виявлені вікові дерева дуба звичайного буде позначено на картах парку, з урахуванням номера кварталу та виділу. Це дасть можливість у майбутньому легко знайти ці дерева.

12.02.2020 р.

Прес-служба НПП «Мале Полісся»

 

 

 

 

 

 

Відтепер за перешкоджання доступу громадян до узбережжя водних об’єктів загального водокористування передбачене адміністративне покарання

 

Департамент природних ресурсів та екології  облдержадміністрації інформує, що з 21.02.2020 року вступає в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування».

Закон спрямовано на забезпечення безперешкодного та безоплатного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування.

Законом передбачається внесення змін до Водного кодексу України, Земельного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про місцеві державні адміністрації”.

Внесеними змінами забороняється обмеження права загального водокористування у зв’язку з наданням прибережних захисних смуг (пляжних зон) в користування юридичним або фізичним особам; розширюється положення Водного та Земельного кодексів щодо забезпечення безперешкодного і безоплатного доступу до узбережжя річок, водойм та островів для загального водокористування; вводиться положення про те, що перешкоджання такому доступу є підставою для припинення права користування землями прибережних захисних смуг.

Законом забороняється у прибережних захисних смугах влаштування огорож або інших конструкцій, що перешкоджають доступу громадян до берегів річок, водойм та островів, крім випадків, передбачених законом.

Такі огорожі або інші конструкції демонтуються їхніми власниками протягом десяти днів після одержання письмової вимоги місцевої державної адміністрації чи виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради. У разі невиконання такої вимоги зазначені огорожі або інші конструкції демонтуються за рішеннями місцевої державної адміністрації чи виконавчого органу сільської, селищної чи міської ради. Видатки відповідного місцевого бюджету, пов’язані з демонтажем зазначених огорож або інших конструкцій, відшкодовуються їхніми власниками.

У разі якщо неможливо встановити власника огорожі або інших конструкцій чи особу, за рішенням якої вони були встановлені, оплата робіт, пов’язаних із демонтажем, покладається на особу, у користуванні якої перебуває земельна ділянка, на якій встановлена огорожа або інші конструкції.

Законом доповнено статтю 60 Кодексу України про адміністративні правопорушення частинами другою та третьою щодо адміністративної відповідальності за обмеження у будь-який спосіб безперешкодного або безоплатного доступу громадян до узбережжя морів, морських заток, лиманів та островів у внутрішніх морських водах у межах пляжної зони, а також до берегів річок, водойм та островів для загального водокористування, крім випадків, передбачених законом.

29.01.2020 р.

За матеріалами офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації http://www.adm.km.ua/

 

 

Переробка низькосортної деревини на якісну пилопродукцію – суттєве джерело надходження коштів

 

Вагомих показників в переробці деревини ДП «Ізяславське лісове господарство» досягає за рахунок оптимізації технологічного процесу, використання сучасного обладнання та сумлінного ставлення працівників до  професійних   обов’язків.

На підприємстві переробляють низькоякісну й сухостійну деревину, лісоматеріали круглі дубові класу D малих діаметрів, що не користується достатнім попитом. Завдяки переробці цієї деревини лісгосп отримує більше коштів. У свою чергу, фінансові надходження від виробництва спрямовуються на розвиток   лісового господарства, сплату податків.

Перед працівниками цеху переробки деревини стоїть завдання збільшити обсяг випуску продукції та підвищити продуктивність праці.

Якісна переробка деревини можлива тоді, коли за сучасними верстатами працюють досвідчені спеціалісти. Належну підготовку стрічкових та круглих пил для верстатів, без яких неможлива  якісна та продуктивна робота всього цеху, забезпечують  досвідчені заточувальники деревообробного інструменту  Микола Гордійчук та Іван Христін. Ці спеціалісти заслужили велику повагу в колективі.

24.01.2020 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство»

 

Птахи завжди потребують нашої допомоги!

 

Птахи є невід’ємною частиною природи, її окрасою. Не можна уявити собі ліс, парк, сад беззвучним, без співу дроздів, синиць, зябликів, поле – без співу жайворонків, луку – без красеня білого лелеки, небо – без стрімких ластівок.

Птахи – наші вірні помічники, захисники лісів, полів, садів від шкідників і гризунів. Тому їх потрібно охороняти й берегти. Про них потрібно піклуватися й допомагати їм у важку хвилину.

Щорічно у НПП «Мале Полісся» проходить природоохоронна акція «Допоможемо птахам взимку».

Не дивлячись на те, що цьогорічна зима аномально тепла, птахи все ж таки потребують нашої допомоги. Працівники Парку завітали до Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст. При зустрічі  дітям проведено бесіду про раціон зимуючих пернатих, особливості догляду за годівницями та вимоги до їх виготовлення. По закінченню зустрічі членами шкільного лісництва було проведено майстер-клас по виготовленню годівничок, котрі розвісили на території школи й наповнили їх пташиною їжею.

20.01.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале полісся»

Переможці «Кубку Мала» з міні-футболу!

 

17-18 січня 2020 року вихованці Ізяславської ДЮСШ взяли участь у міжобласному турнірі з міні-футболу « Кубок Мала» серед юнаків 2012 р.н.

У змаганнях взяли участь 12 команд: ФК «Звягель» (Новоград-Волинський), ФК «Овруч» (Овруч), ФК «Фортуна» (Андрушівка), ФК «Фенікс» (Житомир), «ДЮСШ Дарниця» (Київ), «ДЮСШ Дарниця-2» (Київ), «ДЮСШ Славута» (Славута), «ДЮСШ Ізяслав» (Ізяслав), ФК «Прем'єр-Нива» (Вінниця), «Єврошпон» (Смига), ФК «Мал» (Коростень), ФК «Мал-2» (Коростень).

У напруженій чесній спортивній боротьбі серед юних футболістів перемогу здобула команда ДЮСШ Ізяслава під керівництвом тренера Бойчука Миколи Івановича.

Вкотре ізяславчани на турнірі демонструють характер та грають за будь-яких обставин до останньої секунди гри. Так і в фіналі, здавалось би програний матч, наші вихованці зуміли звести на останніх секундах поєдинку в нічию, а в серії пенальті перемогти другого фіналіста - команду “Фортуна” з Андрушівки.

Друге місце вибороли футболісти ФК “Фортуна” (Андрушівка), третє – господарі турніру ФК “Мал” ( Коростень ).

Переможці та призери змагань були нагороджені кубками та медалями, а кращі гравці турніру – цінними подарунками.

Вітаємо наших юних футболістів з перемогою та бажаємо підкорити ще не одну спортивну вершину.

20.01.2020 р.

За матеріалами відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації

 

 

 

 

 

 

 

11 січня – Міжнародний день заповідників і національних парків

 

День заповідників і національних парків у світі почали вперше відзначати в 1997 році з ініціативи Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду дикої природи. Сучасна мережа природних заповідників України сформувалась внаслідок праці багатьох поколінь природоохоронців і відіграє важливу роль у вирішенні проблем збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, підтримці екологічної рівноваги у природі, формуванні світоглядних орієнтирів людини, спільнот, суспільства.

На території сучасної України перший заповідник був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким. Це був і перший заповідник в Європі, який являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с. Пеняки (нині Бродівський район Львівської області) та одержав назву «Пам’ятка Пеняцька». Сучасний вид заповiдання для збереження залишків природи (окремих природних комплексів чи їхніх частин), який уже можна назвати класичним, почав формуватися з кінця 20-х років 20 століття (створювалися першi заповідники та пам’ятки природи) i набуває значного розвитку з 80-х років з організацією різних типів заказників і національних природних парків.

Класичне заповідання сформувалося на противагу iндустрiалiзацiї держави, коли зi стрімким розвитком сільськогосподарської техніки та технологій відбувалося швидке розширення площi орних земель, мiста перетворювалися на великi технополiси. Вченi побачили загрозу всiй природi, яка є основою життя, тому, знищуючи її, ми втрачаємо сам базис iснування людини. У 1992 році вперше була сформована чiтка правова база заповiдання у виглядi Закону України «Про природно-заповiдний фонд України». У преамбулi Закону записано: «Природно-заповiдний фонд становлять дiлянки сушi i водного простору, природнi комплекси та об’єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреацiйну та iншу цiннiсть i видiленi з метою збереження природної рiзноманiтностi ландшафтiв, генофонду тваринного i рослинного свiту, пiдтримання загального екологiчного балансу та забезпечення фонового монiторингу навколишнього природного середовища».

Нагадаємо, що з метою збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об’єктів східної частини Малого Полісся, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення 2 серпня 2013 року видано Указ Президента України «Про створення національного природного парку «Мале Полісся», відповідно до якого до території національного природного парку «Мале Полісся» погоджено в установленому порядку включення 8762,7 гектара земель державної власності.

Національний природний парк «Мале Полісся» є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Основними завданнями Парку є:

збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об’єктів, що знаходяться на його території;

створення умов для організованого туризму та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів;

проведення науково-дослідних робіт з вивчення природних комплексів та їх зміни в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів;

забезпечення охорони території парку з усіма природними об’єктами;

збереження генофонду рідкісних, занесених до Червоної книги України та типових рослин і тварин;

вивчення змін екосистем під дією природних і антропогенних факторів;

підтримання загального екологічного балансу в регіоні;

проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

13.01.2020 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» http://malepolisja.in.ua/   

 

 

 

 

       

 

 

 

 

АКТУАЛЬНО

Цифрова трансформація

Правова допомога 

Пенсійне забезпечення

Вибори

Міжнародна інтеграціяУкраїни

Запобігання корупції

Відзначення пам'ятних та ювілейних дат

Голодомор

       Актуальні питання   державної служби  

 

 

 

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

 

Протидія домашньому насильству

 

Соціальний захист

 

Реєстр колективних договорів


Медицина

 

Культура

 

Сім'я і діти

 

 Освіта

 

 

 

 

ЕКОНОМІЧНА СФЕРА

Містобудування та архітектура

Підприємництво

Транспорт

 Енергоефективність

 Регуляторна політика

 Агросектор

 Бюджет

 Державні закупівлі

 Державна реєстрація

Чисте довкілля

 

 

 

ОРГАНИ ВЛАДИ

 

Районна рада

Міська рада

Сільські ради

ХАЕС

Податкова

Поліція

Районний сектор ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій 

 

 

 

 

Центральні 

 органи влади

 

 

 

 

 

 Обласні

 органи влади

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________

© Ізяславська районна державна адміністрація, 2003-2020 роки
   вул. Незалежності, буд.2, м.Ізяслав, 30300,
e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua
 
  Розробка та підтримка: Сектор організаційної та інформаційної діяльності, цифрового розвитку та захисту персональних даних апарату Ізяславської районної державної адміністрації

   Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний веб-портал Ізяславської райдержадміністрації https://izadm.gov.ua/