на головну

                     
                       
                     
                     
                             
 

 

 

Ізяславська

райдержадміністрація

 

               30300, Хмельницька обл.,

             Ізяславський р-н., м.Ізяслав,

                вул.Незалежності, буд. 2

 

тел/факс: (03852) 4-20-61

e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua

 

Заходи,

які заплановано

провести в

Ізяславському районі

протягом тижня

 

 

    

 

 

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Ізяславі

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


         

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
 

НОВИНИ

АРХІВ НОВИН

РОЗПОРЯДЖЕННЯ  
   
         

 

       

НОВИНИ

 

 

архів новин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До уваги мисливців  району!
 

           У зв’язку з аномально теплими погодними умовами цієї осені у лісах перебуває багато грибників та відпочивальників.
         З метою недопущення нещасних випадків, Хмельницьке ОУЛМГ рекомендувало всім користувачам мисливських угідь не розпочинати 2 листопада сезон полювання на території лісових мисливських угідь.
          Полювання на території лісових мисливських угідь державних підприємств лісового господарства перенесено до встановлення належних умов для здійснення полювання.
          Одночасно Хмельницьке ОУЛМГ нагадує, що відповідно до діючого законодавства, нормативних документів та наказів на відкриття полювання в мисливському сезоні 2019-2020 років, користувач мисливських угідь несе персональну відповідальність за організацію полювання для мисливців та додержання встановлених правил і норм здійснення полювання та правил техніки безпеки.
01.11.2019 р.

Прес-служба Хмельницького ОУЛМГ

 

Осіння посадка лісу – в розпалі

У ДП «Ізяславський лісгосп» триває осіння лісокультурна кампанія. Активно створюються лісові культури в Михельському, Лютарському, Плужнянському та Кунівському лісництвах.
             Вперше для відновлення лісів використовують сіянці із закритою кореневою системою. Незважаючи на збільшення фінансових затрат, такий метод має низку переваг над іншими способами створення лісових культур. Головне те, що приживлюваність сіянців майже стовідсоткова, адже коріння не травмується під час посадки, бо висаджується у відкритий ґрунт разом із спеціально підготованим субстратом, сприятливим для росту молодих насаджень. Також, використовуючи сіянці з закритою кореневою системою, можна продовжити терміни посадки рослин, що дає змогу висаджувати посадковий матеріал протягом всього вегетаційного періоду року. А це – дуже важливий чинник в умовах швидкої зміни клімату.
             Перед початком осінньої лісокультурної кампанії була проведена підготовка ґрунту, також триває підготовка ґрунту до лісокультурної кампанії «Весна – 2020».
             Посадковий матеріал для лісовідновлення придбано у ДП «Славутський лісгосп». Закуплено 43 000 сіянців сосни звичайної, планується ще придбати 37 000 сіянців цієї культури, 8 000 – модрини європейської та 2 000 – дуба звичайного.
            На сьогодні в лісгоспі створено майже 12 га лісових культур сосни звичайної з закритою кореневою системою. При лісовідновленні застосовувалась схема посадки 2,5х0,8 м та 3х0,7 м, таким чином на 1 га в середньому використовується 5 000 сіянців.
              Загалом восени планується створити 25 га лісових культур з використанням сіянців із закритою кореневою системою з таких лісоутворюючих порід, як сосна звичайна, модрина європейська та дуб звичайний. Залишки посадкового матеріалу планується використати на доповнення лісових культур.
30.10.2019 р.

За матеріалами Ізяславського лісгоспу

 

З 1 ЛИСТОПАДА У ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ СТАРТУЄ ЗАБОРОНА НА ВИЛОВ РИБИ У ЗИМУВАЛЬНИХ ЯМАХ

 

З першого листопада на Хмельниччині розпочинається осінньо-зимова заборона на лов водних біоресурсів у зимувальних ямах, яка триватиме до початку весняно-літньої заборони на період нересту 2020 року.

З настанням холодів у водоймах відбуваються зміни, які впливають на поведінку водних біоресурсів. У риб різко знижується активність, практично повністю припиняється споживання їжі, сповільнюються процеси росту, знижується частота серцевих скорочень, сповільнюються реакції на подразники. У цей час риба дуже вразлива, тому вона збирається в зграї та йде на зимівлю до зимувальних ям.

Зимувальна яма - це природне заглиблення у водоймі, де скупчується риба у холодний період. У річках вони знаходяться у найбільш глибоких місцях із уповільненою течією. В інших водоймах, як правило, розташовуються в зоні впадання річок, у місцях виходу підводних джерел.

З метою збереження водних біоресурсів у зимовий період Управлінням Держрибагентства у Хмельницькій області видано наказ про заборону на лов водних біоресурсів у зимувальних ямах. 

Також Хмельницький рибоохоронний патруль створив інтерактивну карту зимувальних ям на період 2019-2020 рр. Карта доступна для перегляду за лінком.

«Нагадуємо, риболовля у заборонений період дозволена на ділянках для любительського рибальства поза межами зимувальних ям. При цьому, любительський лов риби дозволяється зимовими вудками із блешнею вертикального блешніння з гачком, не більше № 10, мормишкою, наживною і живцевою снастями. Загальна кількість гачків на водоймах загального користування не повинна перевищувати п’ять на рибалку, а на водоймах, де впроваджено платне рибальство – не більше десяти на одну особу», - зауважив в.о. начальника Управління Олег Атаманчук.

За недотримання зазначених норм передбачена адміністративна відповідальність - штраф від 34 до 680 грн. Крім штрафу за незаконний вилов нараховуються збитки за кожну виловлену рибину. Наприклад, за судака звичайного доведеться сплатити 510 грн, сома — 425 грн, щуку — 340 грн, сазана (коропа) — 306 грн, білого амура — 255 грн, товстолобика — 255 грн, ляща — 170 грн, лина — 119 грн, плітки — 85 грн, краснопірки — 68 грн, підуста — 34 грн, плоскирки — 34 грн, карася сріблястого – 17 грн тощо.

Хмельницький рибоохоронний патруль закликає всіх рибалок дотримуватись заборони на вилов водних біоресурсів у зимувальних ямах. Повідомити про порушення або отримати додаткову інформацію про осінньо-зимову заборону можна за телефоном «гарячої лінії» відомства: (068) 384-98-10.

Довідкова інформація:

Зимова риболовля потребує дотримання правил безпеки:

- не пробивайте поруч багато лунок;

- не збирайтеся великими групами на одному місці;

- не пробивайте лунки на переправах;

- не ловіть рибу занадто далеко від берега;

- завжди майте під рукою міцну мотузку завдовжки 12-15 метрів;

- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

23.10.2019 р.

 Прес-служба Хмельницького рибоохоронного патруля

 

 

Голова Держенергоефективності представив законодавчі зміни для стимулювання енергетичної утилізації сміття в Україні

 

Під час виступу на «Waste Forum Kyiv 2019» у Києві Голова Держенергоефективності Сергій Савчук окреслив необхідні законодавчі зміни для енергетичної утилізації сміття в Україні.

«У тісній співпраці із Олексієм Оржелем – Міністром енергетики та захисту довкілля розроблено концепцію та низку відповідних законопроектів щодо стимулювання залучення інвестицій у виробництво енергії із сміття в Україні», – повідомив С.Савчук.

На переконання Голови, відходи – це справжнє «золото під ногами». Як показує світова практика, сміття можна вигідно використовувати для вирішення енергетичних та екологічних питань громад.

Втім, сфера виробництва енергії із сміття потребує значних інвестицій та сприятливого законодавчого поля.

Підготовленими законодавчими змінами передбачається:

Адміністрування у сфері відходів, а саме:

– налагодити системи адміністрування на муніципальному рівні, розширити повноваження місцевих органів самоврядування;
– надати гарантії інвесторам щодо постійного постачання певних обсягів сміття на переробку;
– запровадити довгострокові договори у цій сфері;
– створити систему необхідних стимулів для залучення приватного капіталу у сферу енергетичної утилізації відходів.

Врегулювання питання використання палива, виробленого з відходів (RDF/SRF), зокрема:

– визначити правовий статус палива з побутових відходів;
– закріпити на законодавчому рівні чітку систему екологічних вимог до підприємств сміттєпереробної галузі;
– встановити чіткі правила тарифоутворення для послуг з енергетичної утилізації відходів (gate fee).

Посилення відповідальність за захоронення відходів на несанкціонованих звалищах.

«Тож, якщо ми створимо прозорий ринок із зрозумілими «правилами гри» у цій сфері, то інвестори почнуть працювати в Україні», – зауважив С.Савчук.

Загалом, впровадження запропонованих змін дозволить досягти перероблення 50% твердих побутових відходів та скоротити обсяг їх захоронення до 30%, як це передбачено Національною стратегією управління відходами до 2030 року.

08.10.2019 р.

За матеріалами сайту Державного агентства з енергоефективності

та енергозбереження України  http://www.saee.gov.ua/

 

На Ізяславщині триває  осінній місячник з благоустрою

 

З 01 вересня поточного року стартував осінній місячник з благоустрою, який діятиме по 10 листопада 2019 року.

Місячник проводиться  з метою приведення у належний санітарний стан територій міст та сіл, підвищення рівня їх благоустрою та підготовки до осінньо-зимового періоду 2019/2020 року.

Під час місячника необхідно привести у належний санітарний стан прибудинкові території, парки, сквери, дитячі і спортивні майданчики, дороги, очистити від побутового сміття береги водойм, здійснити заходи з прибирання кладовищ, братських могил, меморіальних комплексів та місць поховань видатних осіб, провести ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ, очистку та прибирання смуг відведення доріг, автобусних зупинок, очищення систем зливової каналізації.

У самому центрі старовинного міста Ізяслав був розташований міський парк відпочинку (вул. 5 березня) із мальовничим краєвидом, привабливим для людей різного віку. Проте, на жаль, із часом цей парк повністю занепав. Група волонтерів Ізяслава ініціювало наведення порядку в парку відпочинку, аби тут було затишно відпочивати кожному. Колективи державних установ міста активно долучилися до цієї акції.

У рамках зазначених заходів 04 жовтня колективи державних установ міста, у тому числі районної державної адміністрації, у черговий раз долучилися до наведення порядку на території колишнього міського парку відпочинку.

Завдяки спільним зусиллям, міський парк щодня стає все чистішим та кращим.

08.10.2019 р.

За матеріалами сектору житлово-комунального

господарства райдержадміністрації

 

Спалювання опалого листя та трави – небезпечно!

 

Осіння пора це пора масового листопаду та спалювання опалого листя, сухої трави та гілля. Найчастіше випадки паління багать спостерігаються на території приватних домоволодінь. Більшість населення не замислюється над питанням щодо шкоди спалювання рослинних залишків для здоров’я людини та довкілля, хоча вона є надзвичайно небезпечною.

Вдихання диму від спалювання опалого листя та залишків рослинності завдає негативних наслідків здоров’ю людини. Листя дерев і будь-яка рослинність – це своєрідний природний фільтр, який очищає повітря та накопичує в собі різні шкідливі речовини.

Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря виділяється близько 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входить пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У листі, яке тліє без доступу кисню, виділяється бенз(а)пірен, який здатний викликати у людини ракові захворювання. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин.

З листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні одного поліетиленового пакету, в повітря викидається близько 70 різних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. При горінні гуми утворюється канцерогенна сажа і оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання. Особливо це відчувають ті, хто скаржиться на бронхіт, бронхіальну астму, риніт. Якщо порівнювати масове спалювання листя з роботою промислових підприємств, то рівень забруднення атмосфери буде майже однаковий.

В деяких європейських країнах листя перевозять на спеціалізовані заводи, де за допомогою стиснення опале листя перетворюється на поліна, брикети для отримання газу, які цілком придатні для спалювання в камінах. У деяких країнах зібране листя просто утилізують на полігонах твердих побутових відходів, переорюючи листя з ґрунтом, або спалюють на сміттєспалювальних заводах, обладнаних комплексною системою очистки диму. Альтернативою спалювання листя є його компостування, що безпечно та не шкодить здоров’ю людей та довкіллю.

Звертаємо увагу, що спалювати листя, траву та інше заборонено законом в ст. 27 Закону України «Про рослинний світ», ст. 39 Закону України «Про тваринний світ», ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».  Відповідальність за спалювання залишків рослинності визначається ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та передбачає штраф від 170 до 1190 грн.

Закликаємо жителів області не допускати спалювання опалого листя, оберігати власне здоров’я та здоров’я оточуючих від шкідливого впливу задимленого повітря!

 02.10.2019 р. 

 За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

 

На Ізяславщині триває  осінній місячник з благоустрою

 

Відповідно до  розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2010 р. №777-р «Деякі питання проведення щорічної акції «За чисте довкілля» та на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 13.12.2011 р. №22265/27/1-10, з метою закріплення здобутків всеукраїнського суботника з благоустрою та безстрокової кампанії із збереження чистоти і порядку в населених пунктах України триває щорічна акція «За чисте довкілля» та підвищення контролю за дотриманням законодавства щодо норм громадського порядку у цій сфері. У цей період триває осінній місячник з благоустрою, який діятиме з 01 вересня по 10 листопада 2019 року.

Місячник проводиться  з метою приведення у належний санітарний стан територій міст та сіл, підвищення рівня їх благоустрою та підготовки до осінньо-зимового періоду 2019/2020 року.

Під час місячника необхідно привести у належний санітарний стан прибудинкові території, парки, сквери, дитячі і спортивні майданчики, дороги, очистити від побутового сміття береги водойм, здійснити заходи з прибирання кладовищ, братських могил, меморіальних комплексів та місць поховань видатних осіб, провести ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ, очистку та прибирання смуг відведення доріг, автобусних зупинок, очищення систем зливової каналізації.

У рамках зазначених заходів 20 вересня колективи районної державної адміністрації, районного територіального центру соціального обслуговування, НПП «Мале Полісся», ДП «Ізяславське лісове господарство» та інші долучилися до наведення порядку на території колишнього міського парку відпочинку (вул. 5 березня).

Наведення порядку в парку ініційоване групою волонтерів міста Ізяслав.

ФОТОМАТЕРІАЛИ

23.09.2019 р.

За матеріалами сектору житлово-комунального

господарства райдержадміністрації

 

До професійного свята підійшли з добрими здобутками

 

Ізяславський лісгосп – це комплексне багатопрофільне лісогосподарське господарство, яке займається лісовідновленням, доглядом за лісовими насадженнями, охороною та захистом лісів, лісозаготівлею й переробкою деревини, вирощуванням декоративного посадкового матеріалу.

Пріоритетом його діяльності є розширене відтворення лісів, створення насаджень з цінних деревних та чагарникових порід. Так, навесні цього року було створено 142 га лісових культур, з них 98 га – шляхом посадки одно- та дворічних саджанців основних лісоутворюючих порід, вирощених в тимчасових лісових розсадниках, а 44 га створено шляхом посіву насіння. Останній спосіб – досить ефективний та економічно вигідний, адже при значно менших затратах можна виростити екологічно стійкіші деревні насадження. Основними лісоутворюючими породами регіону є сосна звичайна та дуб звичайний. Отож садимо переважно їх. Крім того заліснено 46 га такими цінними породами, як модрина. Природним шляхом відновлено 15 га лісових насаджень.

Не так вже й просто виростити ліс, як це здається на перший погляд. Посадка – це, напевно, один з найлегших етапів. Далі – найскладніше — створити оптимальні умови для зростання. Найголовніше, не дати бур’янам, порослі, рослинам-піонерам, які швидко заселяють зруби й відкриті місцевості, пригнітити ріст і розвиток головних лісоутворюючих порід. Для цього щороку проводимо догляди, що включають прополювання культур, обкошування їх як вручну, так і механізованими знаряддями, аж поки саджанці не досягнуть оптимальних розмірів і їх не переведуть у вкриті лісом площі. Протягом цьогорічного весняно-літнього лісокультурного сезону проведено догляди за новоствореними насадженнями на площі 750 га, з них 278 га шляхом прополювання. Механізованим способом проведено догляд за лісовими культурами на площі 472 га.

Для потреб лісовідновлення на декоративному розсаднику підприємства минулого року створили дільницю з вирощуванню садивного матеріалу деревних та чагарникових лісових порід, яка облаштована системою зрошення для підтримання оптимальної вологості субстрату. Навесні поточного року в коробах створено посіви сосни звичайної на площі 128 м2, сосни чорної –  32 м2 , модрини європейської –  70 м2, ялини європейської – 46 м2. Крім того на площі 96 м2 зростають дворічні посіви ялини європейської. Загалом засіяно короба площею 372 м2 . Посіви в коробах створені суцільним методом. Загалом підприємство очікує отримати восени понад 500 тисяч стандартних сіянців основних порід. Ця технологія вирощування сінців дає змогу отримати високоякісний посадковий матеріал, який буде використовуватись для відновлення лісових насаджень підприємства.
Також лісівники приділяють велику увагу заготівлі високоякісного насіння, з якого згодом вирощують посадковий матеріал. З початку року заготовлено лісового насіння 51 кг, в тому числі 45 кг – сосни звичайної, 1 кг ялини європейської, та 5 кг інших порід.

Поточного року дільниця з переробки шишок хвойних порід переробила 3,3 тонни шишок сосни. Отримано майже 44  кг насіння сосни звичайної. Воно пройшло перевірку якості в відокремленому підрозділі “Вінницька лісонасіннєва лабораторія”, де встановлено високий клас якості насіння.

Досить важливими у виробничій діяльності лісгоспу є охорона та захист лісів від самовільних рубок, хвороб та шкідників, а головне — від лісових пожеж. В Кунівському й Плужненському, Михельському лісництвах встановлено системи відеоспостереження, оновлено пожежно-технічну базу. Підприємство має 4 пожежні автомобілі високої прохідності, 2 одиниці пожежної техніки, яка пристосована для забору води з водойм, підвозу на місце пожежі, передачі до пожежного автомобіля та самостійного гасіння пожежі. Облаштовано місця для забору води пожежними автомобілями.

З метою недопущення пожеж в лісових масивах з початку року облаштовано 84 км мінералізованих смуг, проведено догляд за існуючими мінералізованими смугами та протипожежними розривами протяжністю 132 км. Постійно ведеться роз’яснювальна робота серед населення на пожежну тематику в районних та обласних засобах масової інформації.

Державна лісова охорона підприємства організовує захист лісу, веде нагляд за появою шкідників та хвороб для своєчасного виявлення і недопущення їх розвитку. З початку року проведено лісопатологічні обстеження на площі 2500 га.

Щоб зберегти насадження у належному санітарному стані та не допустити розвиток і розповсюдження шкідників і хвороб лісу, з початку року проведено рубки формування і оздоровлення на площі 600,1 га, з них на площі 340,4 га – це санітарні рубки, а на 259,7 га – рубки догляду. Заготовлено 22625 кубометрів ліквідної деревини. Рубки головного користування проведено на площі 93 га, де заготовлено 30058 кубометрів деревини.

Основну частину необробленої деревини реалізовано для потреб внутрішнього ринку – 44524 кубометри на суму 56,034 млн. грн.

З початку року в цеху переробки деревини перероблено 8318 кубометрів деревини. Реалізація продуктів переробки деревини становить 11,9 млн. грн., з них 8,2 млн. отримано від реалізації на зовнішній ринок.

До державного та місцевого бюджетів підприємство за 8 місяців сплатило 23,273 млн. грн, а Єдиного соціального внеску – 6,679 млн. грн.

У цей непростий для нашої держави час, коли фактично на Сході України ведеться війна, колектив підприємства не стоїть осторонь, а бере активну участь у наданні допомоги нашим військовим. Підприємство також не стоїть осторонь тих проблем, які існують в районі і місті.

«Ізяславське лісове господарство» є чисельно найбільшим серед державних лісогосподарських підприємств області. Головне надбання підприємства — це його колектив. Краща робота завжди відзначається вищою заробітною платою за рахунок преміювання та доплат, тобто всі працівники зацікавлені в кінцевому високому результаті.

Шановні працівники лісової галузі! В переддень нашого професійного свята прийміть щирі вітання. Нехай доля нагороджує вас усіма благами за самовіддану працю зі створення високопродуктивних лісових насаджень, а стійкість в подоланні труднощів обернеться вагомими професійними здобутками, повагою та вдячністю людей!

13.09.2019 р.

За матеріалами веб-сайту ДП «Ізяславський лісгосп» http://www.idlg.com.ua

 

 

Увага! Випалювання сухої рослинності – злочин проти природи!

Управління з питань цивільного захисту населення обласної державної адміністрації вкотре попереджає керівників підприємств, установ та організацій, які розташовані на території області, а також мешканців приватного житлового сектору про заборону спалювання сухої рослинності, пожнивних залишків та сміття.

Загалом, з початку року в екосистемах області виникло 256 пожеж, з яких 17 – у вересні.

Кожний необдуманий та безвідповідальний вчинок під час розведення вогню містить в собі небезпеку для довкілля. Залишене без нагляду вогнище, кинутий сірник, або недопалок можуть спровокувати масштабну пожежу, а неконтрольоване випалювання сухої стерні або побутових відходів, зокрема, поблизу торфовищ – затяжне, багатоденне горіння торфу.

Дані події крім завданої шкоди навколишньому середовищу, можуть призвести до пожеж на сусідніх полях або в лісосмугах, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі, сади, що призводить до значних матеріальних втрат.

Звертаємося до громадян з проханням дотримуватися правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля та не провокувати виникнення пожеж!

Не будьмо байдужими!

 12.09.2019 р.

За матеріалами офіційного сайту Хмельницької обласної державної адміністрації http://www.adm.km.ua/

 

На Хмельниччині вводять карантин через нашестя гусені (Американський білий метелик)

 

Одним з найнебезпечніших карантинних шкідників в Україні є американський білий метелик (АБМ). Перші вогнища АБМ в Україні було виявлено в прикордонних з Угорщиною районах Закарпатської області у 1952 році. Спочатку першого виявлення АБМ в Україні і до сьогодні вогнища шкідника відмічено в 14 областях України. Найбільше від ненажерливих комах потерпають Городоччина та Старокостянтинів.

За словами начальника відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Віри Моташко, карантинні обмеження накладуть на усе місто Старокостянтинів. Щодо Городка, то там також залучатимуть для обстеження спеціалістів. "Важливо, щоб люди повідомляли службу одразу, щойно виявляють шкідника, адже він швидко розмножується. І найчастіше його виявляють саме в приватних домогосподарствах", – додає Віра Моташко.

АБМ є небезпечним шкідником, що може пошкоджувати понад 250 видів деревних та чагарникових рослин. Найсприятливіші для розвитку шкідника: шовковиця, груша, яблуня, вишня, слива, клен, горіх волоський. Гусениці АБМ швидко об’їдають листя дерев. Особливої шкоди колонії гусені завдають окремим, поодиноким деревам. Гусінь, що відродилась з однієї кладки, здатна повністю знищити листя плодового дерева 10-15-річного віку. Волоски гусениці АБМ можуть викликати у людини алергічні реакції.

Гусінь АБМ починає відроджуватись наприкінці травня – на початку червня, велике значення для відродження гусені має сумарна температура та вологість повітря.  Гусениці  виділяють  павутину,  якою  обгортають  спочатку 1-3, а потім велику кількість листків. З розвитком гусениць гніздо збільшується від верхівки до основи гілки, часто досягаючи 1-1,5 метра. Тривалість життя  їх  30-40 днів.

В 1-2 декадах липня АБМ заляльковується,  лялечка розвивається  9-14 днів. Наприкінці липня-на початку серпня починається літ імаго (метелик),  спарювання,  яйцекладка 2-го покоління. Повторюється повний цикл розвитку гусені. На початку вересня гусінь заляльковується і залишається на зиму. У наших кліматичних умовах  АБМ  розвивається  у  2-х  поколіннях.

Розповсюдження шкідника відбувається із транспортними засобами, тарою та різноманітними вантажами, в основному плодами та ягодами, що завозяться з заражених зон, а також шляхом природного розлітання імаго. Поширюється АБМ  переважно вздовж шосейних доріг та залізниць. Середня швидкість розповсюдження  в країні  складає  30-40  км  за  рік.

Гусінь цього шкідника здатна голодувати протягом 2-х тижнів, що дає їй змогу легко почувати себе на транспорті. Потрапляючи до нових районів, вона дає початок новим вогнищам зараження. Загибель рослин-господарів унаслідок живлення гусені АБМ спричиняє масовій міграції шкідника в пошуках нових місць живлення. Часто шкідника привозять із деревиною,  де він засиляє тріщини й отвори в корі. При огляді саджанців та живців можна виявити лялечки шкідника, а при огляді партії фруктів іноді серед плодів виявляються гусениці різних віків.

З 2013 року американський білий метелик виявлений і в нашому районі на придорожніх смугах на рослинах клена ясенелистого.

Заходи боротьби: проти АБМ використовують агротехнічні та винищувальні заходи боротьби.

Агротехнічні полягають у зборі та знищенні гусениць та кладок яєць. Гілки з гніздами гусениць обрізають і спалюють. На вражених деревах видаляють мертву кору, стовбури дерев обмазують вапном.

Винищувальні заходи передбачають 2-3-кратні обробки гусениць 1-3-го віків інсектицидами з інтервалом 7-10 днів. Витрати робочого розчину – 2-10 л. на 1 дерево в залежності від розміру крони. При застосуванні хімічних препаратів обов’язкова присутність держінспектора з карантину рослин.

На території України щорічно проводяться обстеження спеціалістами Держпродспоживслужби  для виявлення, локалізації і ліквідації вогнищ АБМ. Також важливо  при  виявленні вогнищ шкідника своєчасно інформувати спеціалістів Головного управління Держспоживслужби в Хмельницькій області, які проведуть  обстеження та  нададуть консультацію.

За додатковою інформацією звертатись в управління фітосанітарної безпеки в Хмельницькій області за  адресою: м.Ізяслав, вул.Острізька, 21.

11.09.2019 р.

 За матеріалами Ізяславського районного управління Головного

управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

Відродимо міський парк відпочинку разом

Майже місяць тому, на початку серпня поточного року, групою громадських активістів розпочались роботи із наведення порядку та розчистки території колишнього міського парку відпочинку в місті Ізяслав по вулиці 5 березня. Ними вже очищено від сміття та захаращення від диких порослей  кущів частину території парку. Проте сил самих активістів та небайдужих громадян, які відгукнулись на їх заклик, виявилось недостатньо. Свою посильну допомогу вже надав колектив виконавчого апарату  Ізяславської міської ряди, ряд установ та організацій.

За ініціативи керівництва районної державної адміністрації 9 вересня цьому питанню була присвячена робоча щотижнева розширена нарада, яку провів перший заступник голови районної державної адміністрації Павло Ковальчук.

Із проханням допомогти ініціативі небайдужих жителів міста до присутніх керівників структурних підрозділів районної державної адміністрації, районних структур центральних органів влади, ряду підприємств, установ та організацій району звернулась представник ініціативної групи із відродження міського парку Ганна Усенко.

Ізяславський міський голова Валентина Корнійчук проінформувала учасників зібрання про дії міської влади щодо подальшого розвитку парку як рекреаційної зони для жителів та гостей міста.

Усі присутні погодились надати посильну допомогу у проведенні першочергових робіт із наведення порядку та розчистки території парку.

Закликаємо всіх, кому небайдужа доля парку та міста, долучитись до спільної роботи. Координатором проведення робіт є Ганна Усенко, тел. 0673815667.

10.09.2019 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

 

Тиждень лісу розпочато

 

Ліс – одвічна симфонія природи, її храм. Ліс – це особливий, безкінечно добрий, безкінечно щедрий організм, який нічого не просить для підтримки свого існування, навпаки, він бере під захист всі живі істоти.

При вимові слова ЛIС у пам’яті неодмінно акумулюється поняття про сукупнiсть рiзних дерев i цілих їх груп. А з назвою окремого дерева уявляється i значення лiсу в життi людини.

З метою привернення уваги до лісового господарства, нелегкої праці вартових зелених шат, до збереження й охорони лісів в Україні з 9 по 15 вересня проходить «Лісівничий тиждень».

На старті «лісівничого тижня» працівники Парку завітали до Радошівської ЗОШ І-ІІІ ст.. та Ізяславська ЗОШ І-ІІ ст. №4 ім. Кобернюка, де провели бесіди про ліс та лісову галузь. Фахівець з екологічної освіти Лукащук Ю.О. розповів дітям цікаві наукові факти про ліс, про його користь й взаємозв’язок з людиною, а старший науковий співробітник Мнюх О.В. про роботу у лісі, про нелегку, але водночас важливу й захоплюючу роботу лісівників.

ФОТОМАТЕРІАЛИ

10.09.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» http://malepolisja.in.ua/

 

Увага конкурс!

 

Щорічно, з метою підтримки творчих здібностей школярів та популяризації природничих наук, Національний природний парк «Мале Полісся» проводить мистецький конкурс «Природа Малого Полісся очима дітей».

Цього року до участі у конкурсі, який триватиме з 9 вересня по 15 листопада 2019 року, запрошуються учні та вихованці загальноосвітніх навчальних закладів віком від 5 до 20 років.

Умови конкурсу

  • На конкурс можуть бути представлені роботи на тему «Природа Малого Полісся», а саме:

  • малюнки (формат А-3, А-4), техніка виконання довільна (олівці, фломастери, фарби тощо);

  • аплікації (різноманітні техніки, але з використанням природних матеріалів);

  • фотографії  (повинні бути зроблені учасниками власноруч; друковані фотографії – роздруковані на фотопапері довільного формату; для фоторобіт, що подаються у електронному вигляді – роздільна здатність (якість) знімку має бути не менше 300 пікселів/дюйм).

  • Представлені на конкурс роботи підписуються з зворотного боку друкованими літерами (прізвище, ім'я, клас, повна назва учбового закладу, контактний телефон учасника, а також керівника із зазначенням П.І.Б., номера телефону та засобів зв’язку із ним).

  • Останній термін подачі конкурсних робіт – 15 листопада 2019 року.

  • Роботи надсилати за адресою: НПП «Мале Полісся», вул. Михельська, 32, м. Ізяслав (адмінбудівля ДП «Ізяславське лісове господарство», 2-й поверх) або надсилати на електронну пошту malepolisja@ukr.net (з подальшим надсиланням оригіналів для визначення переможців).

Переможці конкурсу будуть відзначені грамотами, дипломами та заохочувальними призами!!!

Найкращі роботи учасників не повертаються, а будуть демонструватися на виставці у НПП «Мале Полісся».

Додаткову інформація про конкурс можна знайти на сайті НПП «Мале Полісся» за посиланням: http://malepolisja.in.ua  

або із сторінок в соціальних мережах за посиланнями: та https://www.facebook.com/groups/NationalParkMalePolisja/

https://www.instagram.com/npp_male_polisja

Тел. для довідок   (03852) 4-15-36, 0673261842

09.09.2019 р.

За матеріалами сайту НПП "Мале Полісся" http://malepolisja.in.ua/

 

Готуючись до сезону тихого полювання

 

Настання осінньої пори з нетерпінням чекають грибники, бо розпочинають своє «тихе полювання».

Грибний сезон щороку приносить не лише щедрі дарунки лісу, а й багато біди, адже часто через звичайну людську неуважність стаються отруєння.
Щоб гриби не стали смертельною отрутою, потрібно мати великий досвід і знання про гриби, хоча навіть і вони не завжди запобігають потраплянню отруйного гриба до кошика. Головним у зборі грибів залишається золоте правило – не впевнений – гриба не бери! Саме така головна порада усім любителям та новачкам «тихого полювання» від лісівників.

А ще пам’ятайте:

– ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;

– збирайте губчасті гриби – «білі», «бабки», «моховики» тощо – від них найменше отруєнь;

– не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;

– під час посухи грибів краще не брати взагалі – у спекотну погоду гриб втрачає воду, накопичує токсини;

– уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;

– не вживайте сирих грибів;

– відібрані гриби спочатку промийте та відваріть не менше трьох разів у підсоленій воді протягом 30 хвилин;

– готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

Потрібно знати також симптоми грибного отруєння. Характерними є нудота, біль у животі, розлад шлунка, підвищення температури тіла. Вони з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв. Навіть такими симптомами не можна легковажити у жодному випадку. Слід негайно викликати швидку допомогу! Також не викидайте недоїдених грибів – їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Будьте здорові та уважні!

05.09.2019 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

Пожежі у природних екосистемах

 

В зв’язку з підвищенням температури повітря знову набуває актуальності питання пожеж в екосистемах. Пожежі – найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої країни, особливо в теплу пору року у лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Пожежами в екосистемах завдається величезна шкода ґрунтам, рослинному та тваринному світу. Такі випалювання погіршують якість ґрунтів та призводять до змін видового складу рослинності.

У вогні гинуть корисні комахи, які зимували у верхніх шарах ґрунту, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосферного повітря.

Шкода від спалювання сухої трави та опалого листя вкрай небезпечна. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. До складу диму від спалювання сухої рослинності та її залишків входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найбільш отруйних для людини речовин.

У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж – людина, яка необережно поводиться із вогнем у лісі, у місцях роботи і відпочинку, не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипожежної безпеки.

Найбільш небезпечними є лісові пожежі, причиною виникнення яких є необачна дія людини (розведення вогнища і необережне поводження з ними, сільськогосподарські палі, використання несправної техніки та агрегатів, грозові розряди, самозагорання торфу тощо).

Великої шкоди приносить перекидання осередків займання на торфовища. Головною проблемою таких пожеж є те, що загасити тліючі торф’яники за короткий час майже неможливо. Більше того, у деяких місцях шар торфу сягає 3-6 метрів, тому, навіть коли вже здається, що пожежа згасла, через деякий час тліти починає знов.

Кожний необдуманий та безвідповідальний вчинок під час розведення вогню містить в собі небезпеку для довкілля. Залишене без нагляду вогнище, кинутий сірник, або навіть викинута склянка під променями сонця можуть спровокувати масштабну лісову пожежу, а неконтрольоване випалювання сухої стерні або побутових відходів, зокрема, поблизу торфополів – затяжне, багатоденне горіння торфу.

Регулярні підпали зменшують біорізноманіття та порушують природну рівновагу. Саме тому, зважаючи на збільшення кількості загорянь у природних екосистемах та на відкритих територіях, закликаємо громадян суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожежі в природних екосистемах. В першу чергу, не випалюйте суху траву та сміття на присадибних ділянках, не розводьте відкритий вогонь поруч із господарчими будівлями, не розкидайте недопалки та сірники на суху трав’яну підстилку!

Не будьмо байдужими!

30.08.2019 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

Спалювання сухої природної рослинності, стерні, соломи, післязбиральних залишків та сміття небезпечно!

 

На сьогоднішній день гостро стоїть питання виникнення значної кількості пожеж, що виникають внаслідок. Це призводить до знищення біорізноманіття, тваринного світу, виникає загроза виникнення пожеж в полезахисних лісових смугах, лісах, а іноді й травмування або загибелі людей. Сільгосппідприємства, незважаючи на заборони, щороку із завидною постійністю спалюють на полях стерню або солому після збирання врожаю. І мало хто замислюється про те, що безконтрольне випалювання стерні може призвести до пожежі на сусідніх полях або в лісосмугах, вогонь може перекинутися на розташовані поруч житлові і господарські будівлі, сади.

При спалюванні стерні, соломи і поживних залишків згорає гумус найбільш родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність ґрунту. Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур`яни.

Спалювання сухої рослинності або її залишків, випалювання стерні, луків, пасовищ, приносить значну шкоду навколишньому середовищу, зростає ймовірність пожеж у житлових та дачних будинках. Адже для виникнення таких пожеж достатньо необережно кинутого маленького недопалку чи сірника. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я досягає 2-х метрів.

Під час спалювання стерні та інших рослинних залишків повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання післяжнивних залишків призводить до цілої низки небезпек. При спалюванні стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість  пожеж. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною короткого замикання ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

Щороку, під час «чистки» полів від стерні, шляхом її випалювання рятувальники щодня виїжджають на гасіння пожеж, що відбуваються в екосистемах. Бездумні дії часом призводять до непоправних наслідків, багатотисячних збитків.

У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж людина, яка необережно поводиться із вогнем, не звертає уваги на необхідність суворого дотримання правил протипожежної безпеки. Також одним з небезпечний чинників, які можуть спричинити пожежу є дитячі пустощі з вогнем.

Кримінальним Кодексом України передбачено кримінальну відповідальність за знищення майна внаслідок пожеж. Рятувальники закликають бути вкрай обережними та суворо дотримуватись правил пожежної безпеки.

Пам’ятайте, що не можна випалювати стерню та інші рослинні рештки, розкладати багаття в лісі. Категорично заборонено звалювати та спалювати сміття у лісових насадженнях та заїжджати на територію лісового фонду на автомобілі. Крім того забороняється палити, кидати у лісі, на відкритих територіях, на узбіччях автодоріг непогашені сірники та недопалки. Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї!

Окремо звертаємось до керівників сільгосппідприємств та організацій, фермерів та власників приватних господарств з проханням не спалювати стерню і використовувати сучасні методи її прибирання! Дотримуйтесь вимог правил пожежної безпеки під час зберігання зібраного врожаю. Адже незначне займання може спричинити виникнення масштабної пожежі та, як наслідок, призвести до значних матеріальних збитків, а іноді й людських жертв. Дбайте про стан навколишнього середовища Адже знищення стерні це, водночас, знищення флори і фауни району. Агрономи стверджують: разом зі стернею вогонь знищує безцінну мікрофлору полів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки.

При виявленні пожежі не впадайте в паніку та не приймайте поспішних, необдуманих рішень, а негайно телефонуйте за номером «101».

06.08.2019 р.

За матеріалами відділу агропромислового

 розвитку райдержадміністрації

Про проведення полювання на пернату дичину, хутрових та парнокопитних звірів в сезоні полювання 2019-2020 рр. на території мисливських угідь Ізяславської районної організації

 

Відповідно до Закону України «Про мисливське господарство та полювання», наказу №15-он від 29.05.2019 року Хмельницької обласної організації УТМР, погодженого першим заступником голови Хмельницької обласної державної адміністрації Кальніченком В.І. та начальником Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Пешко П.С., встановлено такі строки полювання:

- на норця великого, качок (крім гоголя, черні білоокої, савки, огара, галагаза, гаги звичайної, лутка, крохалів, черні червонодзьобої, нерезня, креха середнього, каменярки, казарок білощокої та червоноволової), лиску, куликів (крім кулика - сороки, ходуличника, шилодзьобки, кроншнепів, чайки, лежня, дерихвоста, поручайника, крем’яшника, чорниша, перевізника, фіфі, зуйка морського, зуйка малого, зуйка великодзьобого, галстучника, пісочників, плавунців, баранця великого), на гусок (крім гуски білолобої та гуски малої), на території водно-бо­лотних угідь з 16-ї години 03 серпня по 29 грудня 2019 року включно.

- на перепілку та голубів (крім голуба - синяка) з 16-ї години 03 серпня по 27 жовтня 2019 року включно (полювання на перепела проводиться виключно власниками чистопородних лягавих собак);

- індивідуального полювання на самця козулі з  08 червня по 29 грудня 2019 року включно;

- колективного та облавного (ліцензійного) полювання на парноко­питних звірів з 02 листопада по 29 грудня 2019 р. включно;

- на самців кабана та його молодняк, здатний до самостійного існування, з 02 листопада 2019 р. по 19 січня 2020 року включно;

- на хутрових звірів з 02 листопада 2019 року до 19 січня 2020 року включно. Картки відстрілу диких звірів на січень 2020 року видавати­муться тільки тим членам товариства, які сплатили членські внески за 2020 рік.

 

Встановлено, що днями полювання є:

- на пернату дичину - субота, неділя та середа по 27 жовтня, а при умові отримання сезонної відстрільної картки на хутрових звірів, термін полювання на пернату дичину продовжується з 02 листопада по 29 груд­ня 2019 року включно в суботу та неділю, про що буде зроблена відмітка у відстрільній картці на пернату дичину, завірена печаткою користува­ча мисливських угідь;

- на самця козулі при проведенні індивідуального полювання усі дні тижня;

- на парнокопитних звірів та бобра по ліцензіях - субота та неділя;

- на зайця-русака та лисицю звичайну - субота та неділя.

Полювання на зайця - русака, єнотовидного собаку, вовка, лисицю проводитиметься по картках відстрілу хутрових звірів, а на парноко­питних тварин та бобра - по ліцензіях, згідно затвердженого ліміту.

Полювання в лісових угіддях на хутрових звірів проводити лише по разових відстрільних картах.

М’ясо та трофеї від добутих ліцензійних видів диких звірів віддаються мисливцям, що брали участь в цьому полюванні - безкоштовно, мисливець самостійно проводить обстеження м’яса перед вживанням в їжу.

Денна норма добування пернатої дичини одним мисливцем за день полювання не повинна перевищувати: гусей - 2, качок - 5, лисок - 6, перепілок - 10, куликів -10, голубів -10, норців великих - 2.

Денна норма відстрілу зайця - русака не повинна перевищувати однієї голови одним мисливцем. Відстріл лисиць, вовків, єнотовиднихсобак - не лімітовано.

Індивідуальне полювання на самця козулі, проводиться при умові одна ліцензії – один мисливець у супроводі розпорядника полювання, призначеного наказом користувача мисливських угідь.    

Відстріл вовків, лисиць, єнотовидних собак дозволено здійснювати за наявністю в мисливця ліцензії або відстрільної картки на добуван­ня інших мисливських тварин в місцях, вказаних у відстрільній картці, картці обліку добутої дичини та порушень правил полювання, почина­ючи з жовтня місяця 2019 року.

Відстріл вовків, лисиць не в мисливський сезон або в заборонених для полювання місцях здійснюється мисливцями за дозволом Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господар­ства, а в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду - з дозволу Хмельницької обласної державної адміністрації.

 

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

-    полювання на сірих куріпок та фазанів;

-    проведення ліцензійного відстрілу парнокопитних звірів та бобрів, полювання на хутрових звірів в лісових угіддях без присутності  представника єгерської служби користувача мисливських угідь;

-    проведення полювання з порушенням вимог статті 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання»;

-    полювання з мисливськими собаками, на які немає паспорта з відміткою про щеплення проти сказу в поточному році. 

До полювання допускатимуться лише ті мисливці, які мають не­обхідні документи на право полювання, передбачені статтею 14 Закону Ук­раїни «Про мисливське господарство та полювання».

Контрольну картку обліку добутої дичини та порушень правил полювання на відповідний мисливський сезон з відміткою про сплату державного мита мисливці можуть отримати у головного мисливствознавця в Хмельницькій області, або сплатити 10 гривень за картку і 1,70 гривні державного мита в місцевих банках. Квитанції про сплату та контрольну картку за 2019 рік необхідно здати в Ізяславську районну організацію УТМР, де і можна отримати реквізити для сплати.

При проведенні полювання мисливець зобов’язаний самостійно проводити облік добутої ним дичини, який ведеться в ліцензії або відстрільній картці та контрольній картці обліку добутої дичини і  порушень правил полювання,  на пернату дичину – кількість та вид добутої дичини записується після завершення полювання, на хутрових та парнокопитних звірів на місці  відстрілу тварини. До початку проведення полювання в контрольну картку обліку добутої дичини мисливцем вноситься дата, назва користувача мисливських угідь, місце проведення полювання та номер ліцензії або відстрільної картки.

Перед початком полювання буде забезпечено реєстрацію мисливців з проведення інструктажу з питань техніки безпеки поводження зі зброєю при здійсненні полювання.

Користувачам мисливських угідь у співпраці з Державним територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Хмельницьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства та районним відділом внутрішніх справ України (за згодою) необхідно забезпечити охорону мисливсько­го фонду від браконьєрства.

Ізяславська районна організація УТМР доводить до відома мисливців нові такси для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України).

Незаконне добування або знищення за одну особину: лось – 80000 грн, олень європейський – 60000 грн, олень плямистий – 50000 грн, кабан – 40000 грн, лань – 40000 грн, козуля – 32000 грн, муфлон – 32000 грн, бобер  – 10000 грн,  борсук – 8000 грн, заєць-русак – 8000 грн,  бабак – 6000 грн,  куниці лісова і кам’яна – 6000 грн,  нутрія вільна – 4000 грн,  вовк – 2000 грн, кролик дикий – 2000 грн,  ондатра – 2000 грн, норка американська – 1500 грн,  білка – 1000 грн, єнотовидний собака – 1000 грн, лисиця – 1000 грн, шакал – 1000 грн; птахи: лебеді шипун і кликун – 4000 грн, галагаз – 2000 грн,  гуси – 2000 грн, кеклик – 2000 грн,   куріпка сіра – 2000 грн, фазан – 2000 грн, голуби – 1000 грн,  качки – 1000 грн, кулики – 1000 грн, лиска - 1000 грн, перепілка – 1000 грн, інші мисливські птахи – 1000 грн.

01.08.2019 р.

За матеріалами Ізяславської районної організації УТМР

Ізяславські мисливці розводять фазанів

 

Не тільки полювання, але й опіка місцевої фауни – пріоритетний напрямок у діяльності Ізяславського районного товариства мисливців та рибалок.

"Мисливець не той, хто уміє цілити з рушниці. Мисливець той, хто любить природу і робить для довкілля корисні добрі справи", – каже голова Ізяславської районного осередку УТМР Олександр Данілін. Серед таких добрих справ (а їх чимало в роботі ізяславських мисливців) – випуск і розселення фазанів у дикій природі. 

Мисливцями Ізяславської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок спільно із окремими приватними підприємцями Ізяславського району розпочато роботу із вирощення та вселення у дику природу  мисливських угідь Ізяславської районної організації УТМР фазанів.

Для розведення поголів’я фазанів створено вольєри для вирощування та утримання фазана в Лютарській первинній організації УТМР мисливцем-приватним підприємцем Андрієм Федорчуком на 300 голів та мисливцем Білогородської первинної організації УТМР Анатолієм Фроловим  на 50 голів. Активну допомогу в облаштуванні вольєрів та вирощуванню фазанів надавали мисливці: члени Лютарської первинної організації Петро Гончарук (голова осередку), Володимир  Жулінський, Руслан Федорчук, Богдан Федорчук; в Білогородській первинній організації – Дмитро Фролов.

Щодо фазанів, то ці птахи витримують температуру до -40 градусів за умови наявності корму. Самці мають красиве яскраве забарвлення, на другому році життя в них виростає довгий хвіст. Пір’я самок сірого кольору – це, пояснюють мисливці, щоб вона могла заховатися в заростях і висидіти яйця.

Мисливцями Ізяславської районної організації УТМР в мисливські угіддя   вселено в дику природу: Лютарська первинна організація УТМР - жовтень 2018 року – 70 голів фазана, травень 2019 року - 50 голів;  Христівська первинна організація УТМР в серпні 2018 року – 80 голів: Двірецька первинна організація УТМР - в жовтні 2018 року – 17 голів, в березні 2019 року – 19 голів; Радошівська первинна організація УТМР в травні 2019 року – 30 голів;    М’якотівська первинна організація УТМР в квітні 2018 року  - 20 голів;  Білогородська первинна організація УТМР в травні 2019 року – 15 голів. Всього у 2018-2019 роках вирощено та випущено 301 фазана на загальну суму 60200 грн.

Голова  Ізяславської районної організація УТМР Олександр Данілін повідомив, що до кінця 2019 року мисливці Ізяславщини планують вселити в дику природу мисливських угідь району 200 особин фазана на загальну суму 40 000 грн.: Лютарська первинна організація – 100 голів, Радошівська первинна організація  — 30 голів, Христівська первинна організація  — 30 голів, Білогородська первинна організація – 40 голів.  Також Олександр Євгенович зазначив: «Випустивши  фазанів у наших угіддях,  мисливці району оберігають їх від браконьєрів, лисиць, бродячих собак та котів, підгодовують у холодну осінь, зиму та весну. Птахи вижили і вивели потомство!». 

Завдяки унікальним природним ресурсам і хорошому клімату, в лісових  ресурсах Ізяславського району є всі необхідні умови для вирощування й розведення фазанів. Мисливці переконались, що за людської підтримки птахам не страшні дощі та сніги, хижаки. Головне для фазана, аби були вода та дерева — вночі ховатись від хижаків. Полювання на диво-птахів, поки вони ще не адаптувались на Ізяславщині,  заборонене.

Завдяки мисливцям незабаром ліси Ізяславщини можуть стати справжнім пташиним царством.  Всередині у нас любов до природи рідного краю, прагнення до того, щоб наша земля була не просто словом, а землею квітучою для наших дітей, для посмішок, для всього того, що ми створюємо. Тож давайте, спільними зусиллями усіх нас зробимо все можливе, аби фазан став символом Ізяславського району.

ФОТОЗВІТ

24.07.2019 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату

Ізяславської райдержадміністрації за матеріалами Ізяславської районної організації

 Українського товариства мисливців і рибалок

 

З 15 серпня до 20 вересня діятиме заборона на вилов раків у водоймах Хмельниччини

 

З метою збереження та охорони популяції раків в Україні діє літньо-осіння заборона на вилов цих річкових мешканців. Період початку та закінчення заборони в деяких областях може відрізнятись. Це залежить від погодних умов. З точними датами можна ознайомитись за посиланням.

Основна мета заборони – захистити членистоногих у період другої линьки, під час якої вони найбільш вразливі. Линька раків відбувається один-два рази на рік у дорослих особин, а в молодих – щоразу при рості та розвитку. Вона триває від кількох годин до однієї доби. Проте період формування та зміцнення нового панцира може тривати від одного до півтора місяця. Саме в цей час і діє заборона на вилов цих річкових мешканців.

Причиною линьки раків є їх ріст та розвиток. Панцир у них надзвичайно міцний, він заважає повноцінно рости, тому процес його скидання є необхідним для розвитку особин. Під час линьки членистоногі скидають не лише панцир, а й хітинову оболонку очей та зябер. Линяють раки не у норах, а на відкритому простоті, тому в цей період вони менш всього захищені.

«Малорухливість та природна незахищеність раків під час линьки дуже приваблює любителів легкої здобичі. Тому звертаюсь до громадян з проханням не нехтувати даною забороною, адже від того, як пройде цей процес, залежить популяція раків у водоймах України», – зазначив Голова Держрибагентства Ярослав Бєлов.

Повідомляємо, що після закінчення заборони одній особі за добу можна впіймати 30 екз. раків на водоймах загального користування та 50 екз. – на водоймах, де впроваджене платне рибальство. Забороняється вилов цих річкових мешканців у темну пору доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) із застосуванням підсвічування. За перевищення добової норми вилову раків передбачена адміністративна відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП (штраф від 340 до 680 грн). Крім того, порушнику доведеться сплатити збитки у розмірі 25,5 грн за кожний екземпляр незаконно виловленого рака.

Також в Правилах любительського і спортивного рибальства прописано мінімальний розмір рака, який дозволено до лову рибалкам. Забороняється вилов цих водних біоресурсів менших ніж 10 см.

Повідомити про порушення або отримати додаткову інформацію про заборону на вилов раків можна за телефоном «гарячої лінії» Держрибагентства: 0 (800) 50-52-50.

22.07.2019 р.

Прес-служба Держрибагентства

 

 

Робоча поїздка обласних екологів до Ізяславщини

 

09 липня до Ізяславського району із робочим візитом завітали директор департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації Тетяна Дзюблюк та її заступник-начальник відділу оцінки впливу на довкілля та моніторингу Валентина Шибецька.

Мета поїздки – ознайомитись із екологічним станом місцевих обʼєктів.

Із обласними посадовцями зустрілись перший заступник голови райдержадміністрації Павло Ковальчук та заступник Ізяславського міського голови Любов Калитюк. Зустріч відбулася у форматі діалогу та обміну конструктивними думками.

Під час огляду роботи очисних споруд міста (у напрямку с.Михля) до посадовців приєдналися начальник КП «Ізяславводоканал» Микола Поліщук та заступник Ізяславського міського голови Віталій Андрійчук.

За інформацією Ізяславської міської ради обладнання вищезгаданих очисних споруд, на жаль, застаріле, а тому потребує реконструкції. Для вирішення даного питання у першу чергу потрібно розробити проектно-кошторисну документацію на проведення реконструкції вищевказаного об’єкту.

Також обласні посадовці ознайомилися із результатами лабораторних аналізів очисних споруд, показники яких перебувають у нормі.

Одна із найбільш гострих екологічних проблем сьогодення є забруднення навколишнього природного середовища твердими побутовими відходами. Ледь не у кожному населеному пункті існують труднощі з відходами, і необхідність вирішення цієї проблеми стоїть майже перед усіма органами місцевого самоврядування.

Загалом полігони для захоронення твердих побутових відходів мають термін використання близько 30 років.

Зараз в усіх країнах світу розробляються та впроваджуються заходи зменшення відходів, використання їх як вторинної сировини. Однак проблема сміття не зменшується, а постійно збільшується.

З метою встановлення уніфікованих методологічних підходів до розроблення регіональних планів управління відходами Кабінет Міністрів України прийняв своє розпорядження (від 20.02.2019 р. № 117-р) «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року», згідно якого органам місцевого самоврядування рекомендовано під час формування проектів місцевих бюджетів передбачати кошти в межах реальних можливостей бюджетів, необхідні для виконання заходів Національного плану та регіональних планів управління відходами.

У межах робочої поїздки працівники департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації спільно із першим заступником голови райдержадміністрації Павлом Ковальчуком та заступниками Ізяславського міського голови Любов Калитюк та Віталієм Андрійчуком оглянули місцевий полігон твердих побутових відходів. До посадовців приєднався директор КП «Житлосервіс» Віктор Бадрах.

На даний час місцевий полігон відповідає нормам екологічної безпеки. 

Присутні учасники обговорили напрацювання та шляхи покращення екологічної ситуації в Ізяславському районі, сортування побутового сміття та його переробки.

За результатами обговорення посадовці зійшлися на думці, що поставлені завдання для реалізації у поточному році будуть спрямовані на покращення екологічного стану району.

ФОТОЗВІТ

10.07.2019 р.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій

з громадськістю апарату райдержадміністрації

До уваги громадян та суб’єктів господарської діяльності

 

Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища, адже призводить до руйнування екосистеми (знищення рослин, комах, птахів та тварин), забруднення атмосферного повітря, погіршення якості ґрунту. Найбільша кількість пожеж, як правило, припадає на весняно-літній період.

Пожежі можуть виникати у лісових масивах, на торфовищах, сільгоспугіддях та інших територіях, що призводить до зниження захисних та водоохоронних властивостей лісу, знищуються лісові масиви, забруднюється атмосфера, порушується тепловий баланс, а в окремих випадках знищуються будівлі та гинуть люди.

Наголошуємо, що регулярні підпали зменшують біорізноманіття та порушують природну рівновагу. Саме тому, зважаючи на збільшення кількості загорянь у природних екосистемах та на відкритих територіях, закликаємо суворо дотримуватись правил пожежної безпеки у спекотний період.

Нагадуємо, спалення сухої рослинності забороняється законодавством України та передбачає адміністративну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.

05.07.2019 р.

Відділ економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації

 

 

 

 

День без поліетилену: українців закликають відмовитися від пакетів

 

Українцям пропонується 3 липня 2019 року прожити один день без поліетиленових пакетів у рамках всеукраїнської акції “День без поліетилену”.

Про це поінформував міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

"Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат та психологічних травм. Я як міністр екології закликаю зробити це 3 липня у Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів (International Plastic Bag-Free Day). Щоб мій заклик не залишився просто хорошою пропозицією, ми разом із Програмою розвитку ООН, міжфракційним об'єднанням депутатів "Зелена енергія змін" та Zero Waste Alliance Ukraine вирішили в цей день провести загальноукраїнську акцію “День без поліетилену”, - написав Семерак.

Він зазначив, що цього дня треба спробувати обійтися без пластикових пакетів, яким давно є альтернативні варіанти у вигляді екоторбинок, паперових пакетів, сіток, що називають "авоськами".

За словами міністра, спробувати добу пожити без пластику пропонується закладам торгівлі та послуг, супермаркетам, магазинам, ринкам тощо. Відповідні листи-запрошення приєднатися до акції вже розіслано великим загальноукраїнським мережам торгівлі, додав він.

Семерак наголосив, що мета акції - сформувати нову екологічну   поведінку,  спробувати у повсякденному житті застосувати модель поведінки, притаманну для жителів ЄС, привернути увагу до проблеми надмірного споживання одноразових пластикових виробів та, як наслідок, непоправного забруднення довкілля пластиковими відходами, а також сприяти популяризації доступних екологічних рішень на заміну пластику серед споживачів торговельних мереж, супермаркетів та магазинів роздрібної торгівлі.

Реєстраційна форма для участі в акції за посиланням http://bit.ly/PBFD4business. Слідкувати за новинами акції можна у мережі Facebook за посиланням: http://bit.ly/NoPlasticUA.

За даними ООН, щороку у світі використовують 5 трильйонів поліетиленових торбинок. При цьому кожного ж року до океану потрапляє 8 мільйонів тонн пластику. Щорічно у світі виготовляють понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 штук на кожного дорослого. У природному середовищі поліетилен розкладається більше ніж двісті років, а пластик - майже 450 років. Водночас деякі вчені вважають, що пластик лише розпадається на шматочки, які з часом стають меншими.

 Наразі про повну або часткову відмову від пластику заявили вже в понад 40 країнах світу. Серед них не тільки країни Євросоюзу, а й африканські та азійські держави.

В Євросоюзі до 2021 року хочуть заборонити поліетиленові пакети, одноразовий посуд, навіть соломинки. Цю ініціативу уже підтримали понад 250 компаній відомих брендів.

В Україні зареєстровано законопроект про зменшення кількості пластикових пакетів в цивільному обігу № 9507 від 28.01.2019, який передбачає заборону реалізації поліетиленових пакетів з товщиною стінки до 50 мікрон з 1 січня 2022 року. Також законопроектом передбачено обов’язкову сертифікацію пакетів на придатність до біорозкладу (для біорозкладних пакетів) у відповідності до національних стандартів з 1 січня 2021 року.

ІНФОРМАЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ

03.07.2019 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

Вимоги до суб’єктів господарювання, які використовують пестициди та агрохімікати

 

На даний час в Україні поводження з пестицидами та агрохімікатами регламентовано Законами України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні і доповненнями до нього, ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України».

Відповідно до вищезазначених законодавчих актів, діють наступні вимоги до суб’єктів господарювання, які використовують пестициди.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про захист рослин» основними вимогами щодо захисту рослин є:

- додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників;

- екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів;

- суворе додержання регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;

- збереження корисної флори і фауни;

- недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.

Використання пестицидів в окремих галузях народного господарства, у колективних та індивідуальних садах і городах, у закладах охорони здоров'я та побуті, а також продаж їх населенню повинно здійснюватися тільки у відповідності з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього.

Відповідно до ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», завчасно, але не менше ніж, за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Інформацію необхідно доводити за допомогою засобів масової інформації (радіо, преса), інформуванням місцевих адміністрацій, сільських рад, асоціацій фермерів, бджолярів та інших, розміщення об’яв у суміжних населених пунктах у місцях масового доступу населення (дошках об’яв, автобусних зупинках, біля магазинів і т.п.).

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10:00) і вечірні (18:00-22:00) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 °С.

При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об'єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо). За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи згідно з вимогами ДСП 382-96.

Забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби із шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших земель, які розташовані ближче: 5 км від місця постійного розташування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників та інших) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, що вживають без термічної обробки (цибулі на перо, селера, кріп, огірки, помідори, суниця, малина, тощо), сади, виноградники та місць проведення сільськогосподарських робіт.

Відповідно до «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» профілактика отруєнь бджіл базується на беззаперечному дотриманні вимог ст. 30 Закону України «Про бджільництво», суворому дотриманні регламентацій застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин.

Власників пасік оповіщають за три доби до хімобробок із зазначенням застосовуваного отрутохімікату, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки із зазначенням часу ізоляції бджіл.

Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

До того, згідно із ст. 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

25.06.2019 р.

За матеріалами відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації

 

 

Увага ! Борщівник Сосновського - небезпечна рослина

В період настання літнього відпочинку та оздоровлення дітей хотілося б звернути увагу на небезпеку, яку несе в собі така отруйна рослина як борщівник  Сосновського.   
           
Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки (фуранокумарини), при контакті зі шкірою викликає малопомітне подразнення, як від кропиви, але під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання, в сокові активуються токсичні властивості, підвищуючи чутливість шкіри до ультрафіолету в сотні разів. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з'являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, що б могло попередити подальший контакт з рослиною, а через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.
             З’ясувалось, що борщівник легко дичавіє і проникає у природні екосистеми. За цих обставин та через загальну бездіяльність у суспільстві борщівник Сосновського з полів, де його раніше вирощували, «мігрує» Україною: відомчими смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах, зерносховищах, складах, населених пунктах, поблизу дошкільних, навчальних установ і організацій, каналах, ярах, балках, заплавах річок і струмків. Водночас помітно зростають площі, зайняті борщівником, на землях різних категорій і спостерігається витіснення ним місцевих видів трав’яних і деревних  порід рослин.  
  
         
 В Україні боротьба із борщівником ведеться на державному рівні. Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у тому числі з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
             При роботі з рослиною потрібно дотримуватись ряду настанов:
- попередження контакту шкіри з будь-якою частиною рослини, особливо тими частинами, що пустили на зламі сік.   Він спричиняє опіки навіть на тильній поверхні долонь, де шкіра порівняно товста.
- робота з рослиною (особливо при викошуванні) передбачає використання щільного водовідштовхуючого одягу, окулярів та щільних гумових рукавиць.
попередження дітей про небезпечність рослини.   Велике листя та трубчасті стебла цікаві дітям для зламування.
- попередження використовування листя борщівника як серветок,  для витирання рук чи ніг.
- р
озміщення інформаційних бюлетенів у школах, місцях  відпочинку та значної вегетації борщівника.
   
        Якщо ж контакт з рослиною таки відбувся?  Необхідно:

-
      промити шкіру під проточною водою. Для цього використайте мило та м'яку губку, щоб змити отруйний сік;
- якщо сік потрапив в очі чи рот, ретельно промийте ці ділянки впродовж 15-20 хвилин;
-
уникайте сонячних променів 2-3 дні, захищайте шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу та парасольки;
-
якщо площа опіків велика, відчуваєте нестерпний біль, підвищення температури – зверніться за медичною допомогою!
   
         На жаль, борщівник Сосновського не є карантинною рослиною, це кормова культура, але враховуючи темпи розповсюдження та шкоду, яку він завдає людині за безпосереднього контакту, його неодмінно потрібно знищувати.  Зволікання у цьому напрямі призведе до значних державних та людських збитків і ускладнення екологічної ситуації в районі. До цієї справи могли б долучитись також інвестори, які вкладають фінансові ресурси у розвиток сільськогосподарського виробництва. Борщівник Сосновського власника землі не обирає!  У всіх країнах Євросоюзу борщівник Сосновського офіційно віднесений до так званої карантинної групи рослин. В Україні ж попри очевидну небезпеку цього досі не зроблено.  На сьогодні є всі підстави - борщівник Сосновського, якого раніше культивували і котрий втратив ознаки культурної рослини, росте й поширюється стихійно (повсюдно!), вважати карантинним бур’яном, поки він не зайняв усі терени України. З огляду на це потрібно здійснювати необхідні заходи стосовно обмеження його поширення й остаточно знищити.
             Практика сільськогосподарського виробництва показала, що механічні заходи боротьби (скошування, переорювання тощо) не забезпечують належних результатів - борщівник доволі активно відростає від кореневої системи і відновлюється проростанням насіння.
            Оскільки борщівник є небезпечним видом, то необхідно систематично виконувати запобіжні заходи з його поширення: випасання - молоді листки рослини поїдають вівці та ВРХ; систематичне косіння; зрізування товстих коренів на глибині 8-12 см, що забезпечує знищення рослини.
           Найефективніший засіб боротьби - хімічний, який потрібно використовувати навесні на початку вегетаційного періоду. Проти борщівника рекомендують застосовувати препарати гліфосатної групи, у тому числі раундап, чистопол, антибур’ян, напалм, торнадо тощо. Обробку здійснюють по вегетуючих рослинах бур’янів за висоти останніх до 30 см. Обробку повинні  проводити спеціально підготовлені працівники.  Застосовуючи гербіциди, потрібно стежити, щоб препарат потрапляв не тільки на листкову поверхню, але й стікав по черешках у розетку листків. Після обробки площі гербіцидами грунт необхідно глибоко переорати (з обертанням пласта).

04.06.2019 р.

За матеріалами  управління Держпродспоживслужби  в Хмельницькій області

 

 

Технічне приймання засвідчило гарний стан лісокультурних об’єктів

 

У ДП «Ізяславський лісгосп» проведено технічне приймання  виконаних робіт. Навесні  лісництва підприємства створили 142 га лісових культур. Сприяння природному поновленню проведено на площі 11 га. Доповнено лісові культури на площі 60 га. На тимчасових розсадниках лісництв посіяно 1,2 га дуба звичайного, 0,04 га сосни звичайної та 0,06 га насіння інших порід.  В коробах, розміщених на декоративному розсаднику посіяно насіння модрини звичайної 75 квадратних метрів, ялини -50, сосни чорної – 35, сосни звичайної – 20 квадратних метрів. Залишено на дорощування 110 квадратних метрів ялини європейської.  В стаціонарній теплиці  площею 0,1 га заживцьовано 13200 живців різних видів туї та ялівців. Висаджено в горщики понад 5500  вкорінених дворічних живців декоративних видів, понад 7000 залишено на дорощування. Також висаджено в розсадник на дорощування 2500 трирічних вкорінених живців самшиту вічнозеленого.

Комісія в складі інженера лісових культур І.І. Мартинова, лісничих  та майстрів лісництв оглянули кожну площу, перевірили правильність оформлення ділянок, технологію створення лісових культур, схему змішування порід і їх розміщення та відповідність садивного матеріалу чинним стандартам. Відмічено незначне відхилення від затвердженого проекту за густотою головних та супутніх порід до 10 відсотків та незначні відхилення в технології створення – порушення прямолінійності  рядів. Загалом  стан лісокультурних об’єктів оцінено як «добрий» та «дуже добрий».

Цьогорічні сприятливі погодні умови дають надію на те, що при осінній інвентаризації стан посаджених культур не зміниться і приживлюваність буде вища за нормативну.

27.05.2019 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство»

 

 

22 травня світ відзначатиме Міжнародний день біорізноманіття

 

22 травня світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття, що проголошений Генеральною Асамблеєю ООН на 55 сесії у 2000 році на честь прийняття 22 травня 1992 року тексту Конвенції про біорізноманіття.

Міжнародний день збереження біорізноманіття — посідає особливе місце, бо саме в цей день слід замислитися про цілісність і розмаїття світу, в якому ми живемо, і про нашу відповідальність за нього. Піклуючись про всіх живих істот, що населяють планету, людство не лише забезпечує задоволення своїх щоденних потреб, уможливлює тяглість власного існування, а й виявляє той моральний імператив, що його Альберт Швайцер сформулював як благоговіння перед життям.

Міжнародний день біорізноманіття відзначається з метою привернення уваги людей, громадськості, представників різних галузей економіки та бізнесу, політиків і урядовців до проблеми збіднення генетичного, видового, екосистемного розмаїття на Землі, необхідності вживання термінових заходів для зупинки загрозливих екокризових явищ та підтримки природних систем життєзабезпечення (сталий клімат, родючість ґрунтів, самоочищення водойм, відновлення популяцій рослин і тварин тощо). Особлива тема цьогорічного Міжнародного дня «Наше біорізноманіття, наша їжа, наше здоров'я».

У цьому році Міжнародний день біорізноманіття зосереджується на біорізноманітті як фундаменті нашого харчування та здоров'я, а також на ключовому каталізаторі для трансформації харчових систем та відповідно покращення здоров'я людей. Тема має на меті використання знань та поширення інформації про залежність наших продовольчих систем, харчування та здоров'я від біорізноманіття та здоров’я екосистем. Тема також відзначає різноманітність, яку надають наші природні екосистеми для людського існування та добробуту на Землі, одночасно сприяючи іншим Цілям Сталого Розвитку, включаючи пом'якшення зміни клімату та адаптацію, відновлення екосистем, чисту воду та нульовий голод.

За останні 100 років, більше ніж 90% сортів рослин зникли з полів фермерів. Породи багатьох домашніх тварин втрачено, та на територіях 17 головних у світі рибальських угідь здійснюється рибальство на межі сталих лімітів. Різноманіття місцевих систем виробництва продуктів харчування знаходиться під загрозою, у тому числі системи пов’язані з корінними, традиційними та місцевими знаннями. На тлі зниження агробіорізноманіття зникають, також, необхідні знання традиційної медицини та місцевих продуктів харчування. Втрата різноманіття раціону виступає одним із факторів ризику для здоров'я або безпосередньо призводить до захворювань, таких як, наприклад, діабет, ожиріння і недоїдання, та має безпосередній вплив на доступність традиційних лікарських засобів.

Рішення 14-ї наради Конференції Сторін Конвенції про біорізноманіття (СОР 14), одночасно зі звітами про біорізноманіття та здоров'я, містять рекомендації. Окрім того, нещодавно Комісія EAT Lancet опублікувала висновки щодо взаємозв'язку між системами охорони здоров'я, харчування та біорізноманіття, які описують, що представлятиме в перспективі здорове харчування з точки зору сталих харчових систем, та які дії можуть підтримувати та прискорювати трансформацію харчових систем, у вигоді біорізноманяття (https://eatforum.org/eat-lancet-commission/).

Зв'язки між біорізноманіттям, екосистемами та наданням вигод для здоров'я людини глибоко закріплені в Стратегічному плані щодо біорізноманіття на 2011-2020 роки. Вони займають центральне місце в нашому спільному порядку денному для сталого розвитку. Це зосередження на взаємозв'язку біорізноманіття, продовольчих систем та охорони здоров'я дає можливість обговорювати шляхи підтримки процесу для створення рамок глобального біорізноманіття після 2020 року та допомагати «схилити криву втрати біорізноманіття до 2030 року». У зв'язку з цим, Конвенція про біорізноманіття спільно з низкою партнерів, включаючи ВООЗ, ФАО, ЮНІСЕФ, ЮНЕСКО, а також інші організації, такі як Фонд ЄАТ та Коаліцію з питань продовольства і землекористування (FOLU), працюють разом для визначення трансформаційних дій через глобальні продовольчі системи для просування досягнень у підтримці біорізноманіття, клімату, охорони здоров'я та інших відповідних Цілей Сталого Розвитку.

Збереження біорізноманіття вимагає активної участі всіх громадян, підприємств  і організацій. Колективно, ми повинні побудувати велику мережу для зв'язку важливості біорізноманіття з рештою світу.

Більше інформації на сайті Конвенції про біорізноманіття http://www.cbd.int/idb/2019

22.05.2019 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

Попередження пожеж у природних екосистемах

 

Із настанням теплої погоди природні пожежі стають для навколишнього середовища справжнім лихом. Навесні торішня трава швидко висихає і легко загоряється від сірника, цигарки. Мешканці приватних житлових будинків та дач активно починають наводити лад у домогосподарствах, спалюючи гілки, суху траву та різний непотріб. Дуже часто вогонь виходить з-під контролю людини. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Вони завдають шкоду як господарствам, так і лісовим насадженням. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває  дуже непросто.

З метою попередження пожеж у природних екосистемах та забезпечення пожежної безпеки об’єктів з масовим перебуванням людей звертаємось до мешканців та гостей району щодо дотримання вимог пожежної безпеки, неприпустимості спалювання сухостою, сухої трави, дерев та сміття.

Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища, адже призводить до руйнування екосистеми (знищення рослин, комах птахів та тварин), забруднення атмосферного повітря, погіршення якості ґрунту.

Зауважуємо, що згідно ст.39 Закону України "Про тваринний світ" та ст.27 Закону України "Про рослинний світ" випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за відповідним дозволом територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Відповідно до ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за спалювання трави (сухостою, листя, очерету), без дозволу відповідних органів, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від 50 до 70 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. За нанесення особливо великої шкоди передбачена кримінальна відповідальність.

14.05.2019 р.

За матеріалами відділу агропромислового

розвитку райдержадміністрації

 

11 травня – Всесвітній день мігруючих птахів

 

Всесвітній день, присвячений мігруючим, або перелітним птахам має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006 році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення рівня обізнаності громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання.

Цього року темою Всесвітнього дня мігруючих птахів є «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!», яка повинна привернути увагу до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів і їх середовищ існування.

Щорічно виробництво пластику сягає більше 300 млн. тонн, він є одним з найбільш широко використовуваних матеріалів у світі. Звертає на себе увагу те, що пластик використовують по призначенню одноразово у порівнянні з терміном його розпаду від 20 до 500 років. Викинутий пластик легко транспортується в екосистеми силами природи, що створює загрозу для мігруючих видів птахів по всьому світу. Щорічно у Світовий океан надходить 8 млн. тонн пластикових відходів. Вони не розчиняються у воді, а у подрібненому стані, стають причиною летальних випадків для птахів від проковтування та заплутування.

Мертві пташенята із шлунками, повними пластику, заплутані й задушені пластиковими кільцями і сітками – це все реальні наслідки того, як пластик вразив птахів та інших тварин.

В пошуках їжі птахи схильні до поглинання пластику. Плаваючи на поверхні води, покриті водоростями, одноразові пластикові вироби, такі як соломинки для пиття, мішки і пляшки можна легко сприйняти за здобич, як за формою, так і за запахом. Покинуті рибальські снасті є однією з найпоширеніших причин, що призводить до явища, що називається «примарним рибальством». Спіймані птахи або отримують травми і інфікуються різними хворобами або потопають. Нерідко в пастці птахи, обмежені у своїх рухах, легко стають здобиччю для інших тварин.

Міжнародному співтовариству необхідно вжити термінових заходів для пом’якшення зайвих травм і смертності мігруючих птахів через пластикове забруднення. Всесвітній день мігруючих птахів 2019 року – це унікальний шанс об’єднати зусилля для вирішення проблеми пластикового забруднення і його негативного впливу на мігруючих птахів. Давайте об’єднаємо наші зусилля для вирішення цієї екологічної проблеми. Обмежте використання пластикових виробів і замініть їх екологічно чистими пакувальними засобами.

Традиційно цей день відзначається проведенням семінарів, фестивалів, інформаційних кампаній, які закликають захистити мігруючих птахів та їх середовищ існування від негативного впливу забруднення пластиком по всьому світу. Секретаріат AEWA запрошує організаторів заходів в рамках Всесвітнього дня мігруючих птахів зареєструвати їх на офіційному веб-сайті www.worldmigratorybirdday.org.

Приєднуйтесь до участі у Всесвітньому дні мігруючих птахів.

 11.05.2019 р.

За інформацією Департаменту природних ресурсів та екології облдержадміністрації

 

 

Конкурс «Людина і ліс» в рамках щорічної акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» завершився!

 

Національний природний парк «Мале Полісся» висловлює слова щирої вдячності усім учасникам даного конкурсу, котрі взяли в ньому активну участь.

Нагадаємо, що конкурс тривав у період з 21 березня по 20 квітня 2019 року. За цей час у ньому взяли участь понад 180 учнів та учнівських колективів із 30 навчальних закладів Славутчини та Ізяславщини, котрі в загальному надіслали до Парку «Мале Полісся»  183 роботи, з яких 51 твір та 132 малюнки, серед них з Ізяславщини: Білівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дитячий садок", Сахновецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Христівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Плужненська дитяча музична школа, Ріпківський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок", Ізяславська дитяча школа мистецтв, Ізяславський районний Будинок творчості дітей та юнацтва «Веселка», Клубівський ліцей імені Героя України Олега Довгого, Борисівський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок", Михнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Мислятинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Михлянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів /вечірні класи, Кунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, Великорадогощанська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, Ізяславський навчально-виховний комплекс"Загальноосвітня школа I ступеня-дитячий ясла-садок №7", Ізяславський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2, ліцей" ім. О.Кушнірука, Ізяславський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 5 ім.О.П.Онищука, гімназія".

У рамках проведеного конкурсу з усіх робіт, за результатом роботи конкурсного журі було обрано наступних переможців:

Твір на тему «Людина і ліс»:

• Цибульска Юлія – учениця 10-Г класу Славутського обласного ліцею ІІ-ІІІ ступенів, керівник Гаврилюк Т.М.

Редколіс Анна – учениця 8 класу Мислятинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, керівник Никитюк Г.А.


Малюнок на тему «Людина і ліс»

• Верцеха Богданна – учениця 10 класу Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 м.Славута, керівник Романчук Н.В.

Яцкова Юлія – 15 років, учениця Ізяславської дитячої школи мистецтв, керівник Бернацька М.В.

Також за рішенням конкурсного журі було обрано переможців серед найменших учасників.

Твір на тему «Людина і ліс»:

• Качуровський Кіріл – учень 5-В класу Славутського навчально-виховного комплексу "Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів, ліцей "Успіх", керівник Стрельчук Н.В.

Малюнок на тему «Людина і ліс»:

Міщук Ілля – учень 1-В класу Ізяславського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2, ліцей" ім. О. Кушнірука, керівник Зайчук Г.С.

Усі учасники конкурсу та переможці будуть нагороджені заохочувальними призами, подяками й грамотами від Національного природного парку «Мале Полісся».

ФОТОЗВІТ

10.05.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

Увага! Кліщі виходять на полювання!

 

Щороку на території Ізяславського району реєструються випадки захворювання кліщовим бореліозом (хвороба Лайма). Так, у 2017 році на цю недугу захворіло 4 особи; у 2018 році – 11 осіб. Не став винятком і 2019 рік. Станом на 01.05.2019 року вже зареєстровано два випадки цього захворювання серед дорослого сільського населення (по області захворіло 9 осіб).

Отже, можна стверджувати про існування природних осередків хвороби Лайма на території нашого району. Хворобою Лайма можна заразитися під час укусу кліща. Хвороба викликається бактерією Borrelia burgdorferi й передається людині через укус інфікованих кліщів. Інкубаційний період або період від укусу кліща до проявів хвороби може становити від трьох днів до одного року.

Імунітет до хвороби не стійкий, можливі повторні захворювання.
Це дуже небезпечне захворювання, при якому насамперед вражається серце, нервова система, опорно-руховий апарат та шкіра. Якщо вчасно не пройти курс лікування, то хвороба може призвести до серйозних наслідків.

Ознаками хвороби є головний біль, підвищення температури тіла, нудота, безсоння, рідше – сонливість, запаморочення, непокоять болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. Пізніше на тілі можуть з᾿являтись так звані блукаючі еритеми червоного кольору. При відсутності лікування захворювання може призвести до ускладнень з боку вказаних органів.

Хворі люди лікуються роками у лікаря-невропатолога, хірурга, терапевта, не підозрюючи, що причиною захворювання є присмоктування інфікованого кліща, яке було багато років тому.

У зв'язку з несвоєчасною діагностикою, а отже і неадекватним лікуванням, до 10,6 % захворілих мають хронічні прояви, що приводить до довготривалої непрацездатності, інвалідизацїї, а подекуди – і до летальних випадків.

Для визначення попадання збудника (борелій) в організм людини, необхідно провести лабораторне дослідження кліща, який вкусив (огляд під мікроскопом). Крім того, бувають випадки, що людина вчасно не побачила присмоктування кліща або не змогла його зняти та доставити на дослідження. У таких випадках постраждалим проводиться аналіз сироватки крові на наявність імуноглобулінів М та G, які свідчать про інфікованість людини та давність інфікування. Цей метод дозволяє виявити захворювання ще до появи клінічних проявів, і відповідно, розпочати в оптимальні терміни інтенсивне лікування.

Дослідження кліщів та сироваток проводять у лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м.Хмельницький, вул. Храновського, 12. Контактний телефон лабораторії: 022-67-29-70.

Для доставки матеріалу (кліща) до лабораторії його необхідно помістити в скляну або пластикову пробірку з вологим середовищем (вата). Доставка може здійснюватись власними силами або звернутися до Ізяславського міжрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" за адресою: м.Ізяслав, вул.Б.Хмельницького,53, телефон 4-13-04.

БЕРЕЖІТЬ ВЛАСНЕ ЗДОРОВ’Я ТА ЗДОРОВ’Я СВОЇХ БЛИЗЬКИХ.

07.05.2019 р.

Ізяславський міжрайонний відділ ДУ

«Хмельницький обласний лабораторний Центр МОЗ України»

 

БРАКОНЄРСЬКИЙ ВИЛОВ РИБИ НЕДИВЛЯЧИСЬ НА ВСІ ЗАБОРОНИ!

У м.Ізяслав на березі р.Горинь, по вул. Польовій, 03 травня о 04.40 год. працівниками превенції Ізяславського відділення поліції спільно з представниками організації мисливців-рибалок було виявлено двох жителів м.Ізяслав, які здійснили незаконний вилов риби за допомогою двох сіток для вилову риби загальною довжиною 90 метрів.

У сітках знаходилась риба карась в кількості 76 шт. вагою 20 кг. Дана подія була зареєстрована в ЄО 1530 від 03.05.2019 р.

На даний час вирішується питання щодо притягнення вищевказаних осіб до відповідальності згідно закону.

Нагадаємо, що згідно наказу Управління державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області від 20.03.2019 р. № 24-од «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Хмельницької області в 2019 році» з 1 квітня триває операція «Нерест 2019». У весняно-літній період 2019 року ловити рибу потрібно буде за встановленими правилами.

06.05.2019 р.

За матеріалами За матеріалами Ізяславського відділення поліції

Славутського  відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області

 

Про захист бджіл при обробках пестицидами медоносів

 

В умовах  широкого застосування хімічних препаратів у сільському і лісовому господарстві все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Неконтрольоване застосування  пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур. Мед, отриманий з обробленої пестицидами культури, містить їх залишки, що знижує харчові та лікувальні властивості цього цінного продукту. Такий мед є джерелом отруєння бджолиного розплоду, що також негативно впливає на життєздатність та продуктивність бджолосімей і пасіки в цілому.

Масова загибель бджіл може призвести до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі сільськогосподарських, оскільки майже 80% з них запилюють медоносні бджоли. Найнебезпечніші для комах комбіновані пестициди. Тому для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище сільськогосподарські підприємства повинні суворо дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з ними.

Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати “Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні” та інструкціям з безпечного застосування пестицидів, які затверджені постановами Міністерства охорони здоров’я та Мінприроди.

Фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно ст.. 37 Закону України “Про бджільництво”, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені  попереджувальні знаки.

Оскільки господарства повідомляють населення про місце і час обробок пестицидами через сільські ради, то власники пасіки повинні зареєструватись в сільській раді, на території якої вони знаходяться. Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, слід проводити у вечірні (18-22) та ранкові (8-10) години, при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивести не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати їх на термін до п’яти діб в залежності від внесеного препарату.

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити  у фазу ботонізації до цвітіння. Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку та інших медоносних культур в період цвітіння не проводити.

Працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск та посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст. 21 Закону України “Про захист рослин“ ст.38 Закону України “Про бджільництво” та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

02.05.2019 р.

За матеріалами відділу фітосанітарних заходів на кордоні

ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

Нагородження переможців 

24 квітня  працівниками НПП «Мале Полісся» було проведено нагородження переможців конкурсу «Первоцвіти під охороною» в рамках Всеукраїнської акції «Збережемо первоцвіти».

 Грамотами та заохочувальними призами в цей день були відзначені переможці конкурсу:

· Рожилова Леся – учениця 7 класу Філії Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім.О.П.Онищука, гімназія" Мокрецький НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів-дитячий садок", керівник Назарчук Н.О.

· колективна робота різновікової групи Сахновецького закладу дошкільної освіти «Дзвіночок», керівник Харчук О.І.

· Левчук Вікторія – учениця 6 класу Сахновецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, керівник Горошко Є.С.

· Харь Аліна – учениця 1 класу Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 м. Славута, керівник Потаковська І.М.

 Також усі заклади освіти, вихованці котрих взяли участь у конкурсі, відзначені подяками для навчального закладу.

 НПП «Мале Полісся» висловлює всім учасникам слова найщирішої вдячності та вдячності за участь у конкурсі, дякуємо за Ваші старання й наполегливість і бажаємо надалі успіхів та великих здобутків у всіх звершеннях й починаннях. 

ФОТОЗВІТ

25.04.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» http://malepolisja.in.ua/  

 

Весняні клопоти юних лісівників

 

Всім ще змалечку зрозуміло, що в лісі все починається з малого. Кожне доросле дерево, кожен кущ колись були малими. Їх величне життя розпочалося із проростання насінини, що потрапила у ґрунт.

Але не повсюди для насіння є сприятливі умови для безперешкодного потрапляння в ґрунт й проростання. Так для лісовідновлення почали використовувати спеціальні місця, де висівають насіння, доглядають його сходи і, врешті решт, при досягненні ними певного віку, пересаджують на лісокультурні площі.

Протягом року в Радошівській ЗОШ І-ІІІ ступенів працівниками НПП «Мале Полісся» проводяться лекції для юних лісівників на різну лісівничу тематику: «Морфологія насіння деревних порід», «Прогнозування врожайності деревостанів», «Заготівля і переробка лісонасіннєвої сировини», «Особливості спокою насіння деревних порід», «Організація лісонасіннєвої справи», «Лісові розсадники, їх види», «Види і способи сівби. Агротехніка догляду за посівами», «Агротехніка догляду за сіянцями», «Особливості вирощування сіянців основних лісоутворюючих порід», «Вирощування саджанців у шкільному відділенні» тощо. Також спільно із членами Радошівського учнівського шкільного лісництва було проведено заготівлю лісового насіння та закладання його для  зимового зберігання.

І ось настав момент застосувати набуті знання на практиці.

Так завершуючи акцію «Майбутнє лісу у твоїх руках» були проведені масштабні роботи у розсаднику учнівського лісництва. Проведено підготовку площі під посіви. Викопано та підготовлено до посіву жолудь. Спільно із юними лісівниками під керівництвом першого заступника директора-головного лісничого НПП «Мале Полісся» Більовського О.А. було висіяно близько 200 кг жолудя дуба звичайного.

До речі, варто зауважити, що на розсаднику Радошівського учнівського шкільного лісництва в загальному вже вирощено понад 4 тисячі сіянців деревних та чагарникових порід. Даний садивний матеріал використовувався як для створення та доповнення лісових культур, так і для озеленення навчальних закладів регіону, доповнення дендраріумів, створення нових алей в парках.

ФОТОЗВІТ

23.04.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Всесвітній день Матері-Землі (Міжнародний день Землі)

 

Матінка-Земля. Це вираження ми не рідко чуємо в нашому повсякденному житті і використовуємо його в нашому спілкуванні. Що воно означає і що ми в нього вкладаємо, - буквально зображено в самому формулюванні і формі подібної фрази. Земля - наша годувальниця, наш спільний дім, в якому створені Богом для нас абсолютно унікальні умови, що дозволяють нам не тільки виживати, але й насолоджуватися життям у всій її красі і різноманітності. Вона віддає нам себе цілком. Беззаперечно дарує свою любов. Не зважаючи навіть деколи на абсолютно блюзнірське ставлення з нашого боку. Як любляча мати живить, одягає і виховує своїх нетямущих дітей. Чим ми їй віддячуємо?

Вже здавна в різних країнах світу це питання набуло нагальну актуальність. Людство нарешті, звернувши увагу на свою позицію і роль в екосистемах нашої Землі, задумалося. Невже ми почали переростати чисто споживчий період свого власного розвитку? Надія є. З’явилися і прагнення.

Так, офіційно, починаючи з 2010-го року в наших календарях на міжнародному рівні з’явився знаковий День - Всесвітній день Матері-Землі, який відзначається 22-го квітня. У резолюції Генеральної Асамблеї ООН № A/RES/63/278, яка була затверджена з цього приводу в 2009-му році відзначалося, що термін «Матінка-Земля» досить поширений в різних культурах і загальноприйнятий у більшості країн світу, він відображає чіткий взаємозв’язок між нами і нашою планетою. Дата святкування цього всесвітнього дня так само вибрана не випадково: спочатку, за даними проекту DilovaMova.com, у цей день, в одній з найпотужніших, масштабних і розвинених країн світу, в США, відзначався День дерев. США були однією з перших країн, що заснували екологічні свята на державному рівні, до того ж дерево часто символізує життя. Здоров’я і екологія нашої планети безпосередньо залежить від наявності на ній цих прекрасних творінь Божих. Не дивно, що у національних календарях багатьох країн світу присутні подібні свята. Приміром добрі традиції лісопосадок були притаманні нам на просторах нашої рідної землі ще з дореволюційних часів. У новій незалежній Україні, починаючи з 1998-го року в третю суботу квітня відзначається національне свято «День довкілля», яке з’явилося саме завдяки систематичному проведенню в цей день акції «Дерево - Життя». Польща відзначає «День лісопосадок» 10-го жовтня. В африканських країнах, наприклад в Алжирі відзначають щорічно «День посадки дерев» 27-го жовтня. Бельгія, Лесото, Португалія та Італія відзначають подібне свято 21-го березня, Німеччина - 25-го квітня, Ізраїль за єврейським календарем в 15-й день місяця Шват, Єгипет - 15-го січня, Іран свято озеленення територій проводить 5-го березня, КНР і Китайська Республіка - 12-го березня, Шрі-Ланка - 15-го жовтня, Японія свій «День зелені» відзначає 4-го травня, Південна Корея - 5-го квітня, Філіппіни - 25-го червня, Намібія - 8-го жовтня, Коста-Ріка - 15-го червня, Камбоджа - 1-го червня, Венесуела - в останню неділю травня, Бразилія - 21-го вересня, Уганда - 24-го березня, Центральноафриканська Республіка - 22-го липня, Нігер - 3-го серпня, Танзанія - 1-го січня, Малаві у другій понеділок грудня, Кенія - 21-го квітня, Мексика - у другій четвер липня, Македонія цей День проводить 12-го березня.

У День Матері-Землі ми приєднуємося до цієї міжнародної ініціативи і закликаємо всіх підтримати загальнолюдські позитивні зусилля, які спрямовані на вирішення назрілих екологічних проблем. Що людина посіє - те й пожне. Не будемо про це забувати!

22.04.2019 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

 

Жителі Ізяславщини долучились до заходів з нагоди Дня довкілля

 

Починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98 щороку в третю суботу квітня в Україні відзначають Всеукраїнський День довкілля на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій щодо розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево-Життя».

Мета – привернути увагу громадськості до екологічних проблем держави, спонукати якомога більше людей до активних дій, аби не допустити, щоб навантаження на природні екосистеми сягнуло своєї критичної межі.

Довкілля – всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Вода, повітря, земля, флора та фауна – це все довкілля, на стан якого впливає маса чинників – від кинутого на землю папірця чи недопалку до величезних сміттєзвалищ і височезних труб промислових підприємств, що отруюють повітря; від зірваних первоцвітів до вирубаних гектарів лісів.

Найбільша шкода навколишньому природному середовищу здійснюється громадянами через низький рівень екологічної свідомості та культури поведінки на природі, їх байдужості до майбутнього нашої держави.

Тому у цей день необхідно своїми діями та активною громадянською позицією долучитися до проведення заходів по покращенню довкілля. Просимо Вас не бути байдужими і у цей день ліквідуйте стихійні звалища у громадських місцях чи приберіть прибудинкову територію, посадіть дерево чи упорядкуйте клумбу. Адже це наша країна і нам із вами у ній жити, а чи буде у ній чисто і затишно - залежить від кожного із нас.

19 квітня колектив районної державної адміністрації долучився до районних заходів Дня довкілля і навів порядок на прилеглій до адмінбудинку території.

Не залишився осторонь цієї події і колектив Національного природного парку «Мале Полісся». Працівники закладу провели чергове прибирання комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Озеро Святе», що знаходиться на території Парку. Берегову лінію озера та лісовий масив навколо прибрали від значної кількості твердих побутових відходів та різного непотребу, який, на жаль, залишається після масових візитів відпочиваючих.
До того ж, природоохоронці провели роботи з відновлення зони відпочинку біля озера: полагодили пошкоджені альтанки, відновили столи та лавки.

Учні та вчителі Сахновецької ЗОШ І-ІІІ ст. здійснили висадку 15 тисяч саджанців елітного дуба в лісі місцевого КП "Сахнівське".

22.04.2019 р.

За матеріалами сектору житлово-комунального господарства райдержадміністрації

 

 

Тривають роботи по благоустрою  на території шкільного дендропарку

 

Під час проведення Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», організованої Державним агентством лісових ресурсів України, головним завданням якої є створення зелених насаджень із залученням учнівської молоді, працівниками Національного природного парку «Мале Полісся» спільно з членами Радошівського шкільного лісництва та педагогічним колективом Радошівської «ЗОШ І-ІІІ ст., в черговий раз було організовано та проведено доповнення видового складу рослин альпійської гірки.

Спільними зусиллями на альпійській гірці, що на території шкільного дендропарку, висадили ряд багаторічних декоративних, ґрунтопокривних рослин: стахис шерстистий, арабіс альпійський, живучка повзуча, роговик Біберштейна та аллісум скельний жовтий.

ФОТОЗВІТ

12.04.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

НА ІЗЯСЛАВЩИНІ ТРИВАЄ ВСЕУКРАЇНСЬКА АКЦІЯ «ЗА ЧИСТЕ ДОВКІЛЛЯ»

 

Із метою поглиблення екологічної обізнаності Національним природним парком «Мале Полісся» налагоджено співпрацю із черговим навчальним закладом Ізяславщини.

У рамках акції "Майбутнє лісу у твоїх руках" працівниками Парку було проведено доповнення дендрологічного парку, що на території філії Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім. О. П. Онищука, гімназія" Мокрецький НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів -дитячий садок".

У даному заході взяли участь керівництво навчального закладу, педагогічний колектив, школярі, котрі є членами екологічної ліги та співробітники Парку. На території шкільного дендраріуму спільними зусиллями було висаджено саджанці дуба червоного, гортензії білої, верби Матсудана та хеномелеса чудового.

ФОТОЗВІТ

 

Крім того 10 квітня вихованці, учні та вчителі Коминського НВК взяли участь в акції «За чисте довкілля». Учасники акції працювали над благоустроєм території закладу та прилеглих до нього ділянок. Було посаджено 13 дерев та два кущі (допомагали батьки дітей), облаштовано 2 клумби, прибрано автобусну зупинку.

Народна мудрість говорить «Хочеш змінити світ – почни з себе!». Добре було б, якби кожен з нас прибрав (облагородив) хоча б маленький клаптик занедбаної землі, тоді б наша планета стала чистішою і квітучішою.

ФОТОЗВІТ

11.04.2019 р.

 

 

Шкільні двори прикрасили декоративними рослинами

 

У нинішній час, окрім створення лісових насаджень у лісах, також є великою необхідністю створення зелених насаджень в містах та селах, для забезпечення чистим повітрям населення.

У рамках заходів акції "Майбутнє лісу у твоїх руках" днями працівниками Національного природного парку «Мале Полісся» було проведено озеленення території Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 та Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. № 4 ім.В.Кобернюка.
У  заходах  взяли також участь керівництво закладів освіти та школярі.

Спільними зусиллями були висаджені саджанці туї західної, форзиції європейської, самшиту вічнозеленого, ялівця козацького, мирту звичайного барбарису звичайного, бруслини європейської, бруслини бородавчастої, жарновця віникового та берези повислої.

Під час заходу директор НПП «Мале Полісся» Андрій Сасюк та перший заступник директора-головний лісничий Олексій Більовський розповідали школярам про важливість створення насаджень для покращення навколишнього природного середовища й формування екологічного світогляду громади, шанобливого ставлення до природи. Учням було показано, як правильно висаджувати декоративні рослини та доглядати за ними. Діти із захопленням і любов’ю переймали досвід, працювали і навчалися цієї нелегкої, але корисної справи. 

Колектив Національного природного парку «Мале Полісся» висловлює слова щирої вдячності адміністраціям та учнівським колективам Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 та Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІ ст. ім.В.Кобернюка за  співпрацю та висловлює впевненість у тому, що висаджені дерева і кущі принесуть естетичне задоволення відвідувачам   закладів освіти, а також сприятимуть повноцінному відпочинку дітей.

ФОТОЗВІТ

08.04.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся» та відділу освіти,

молоді та спорту райдержадміністрації

Підбито підсумки конкурсу «Первоцвіти під охороною»

 

Конкурс «Первоцвіти під охороною», котрий був проведений у рамках Всеукраїнської акції «Збережемо первоцвіти» Національним природним парком «Мале Полісся», підійшов до свого завершення. Мета конкурсу – залучення школярів до вивчення та охорони первоцвітів, а також перевірка обізнаності із рослинами Червоної книги України, рідкісними та зникаючими видами рослин.

Конкурс тривав у період з 25 лютого по 29 березня 2019 року. За цей час у ньому взяли участь 150 учнів й учнівських колективи із 35 закладів освіти Ізяславщини та Славутчини, котрі у загальному надіслали до Парку 162 роботи.

Ізяславщину представляли школярі Білогородської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів, Білівського навчально- виховного комплексу "Загальноосвітня школа I-III ступенів - дитячий садок", Сахновецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Христівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, Плужненського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія імені Р.Й.Бортника", Плужненської дитячої музичної школи, Ріпківського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок", Ізяславської дитячої школи мистецтв, Плужнянської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів, Ізяславської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №4 ім.В.Кобернюка, Ізяславського районного будинку творчості дітей та юнацтва, Топорівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І ступеня-дитячий садок" , філії Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім.О.П.Онищука, гімназія" Мокрецького НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів-дитячий садок", Сахновецького дошкільного навчального закладу (дитячий садок "Дзвіночок") загального типу, Клубівського ліцею імені Героя України Олега Довгого, Щуровецького навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І ступеня-дитячий садок", Борисівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дитячий садок", Михнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

У своїх роботах учасники конкурсу продемонстрували свою майстерність у декоративно-прикладній творчості. При виготовленні первоцвітів своїми руками використовувалися різні техніки із використанням різноманітних природних і неприродних матеріалів. Різні настільні і настінні композиції виготовлялися учасниками, як індивідуально, так і колективно. Також школярі у своїх тематичних плакатах і листівках закликали до бережного ставлення до природи. Барвисті фотографії показали, яка велика робота була проведена учасниками конкурсу.

У рамках проведеного конкурсу з усіх робіт кращими від Ізяславщини визнано:

· Рожилова Леся – учениця 7 класу Філії Ізяславського НВК "ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім.О.П.Онищука, гімназія" Мокрецький НВК "ЗОШ І-ІІ ступенів -дитячий садок", керівник Назарчук Н.О.

· Колективна робота різновікової групи Сахновецького закладу дошкільної освіти «Дзвіночок», керівник Харчук О.І.

· Левчук Вікторія – учениця 6 класу Сахновецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, керівник Горошко Є.С.

Усі учасники конкурсу та переможці будуть нагороджені заохочувальними призами, подяками й грамотами від Національного природного парку «Мале Полісся».

04.04.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Спалювання сухих рослинних залишків – небезпека для життя і здоров’я людини та навколишнього природного середовища

 

З настанням перших теплих днів люди починають господарювати на городах, подвір’ях, прилеглих територіях. І нажаль, часто таке прибирання завершується спалюванням залишків листя, сухої трави, і часто – навіть різного сміття. У такому випадку добрі наміри при наведенні чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров’я людей. 

Нагадуємо про небезпеку для здоров’я людей, яку завдає вдихання диму від спалюваного листя та рослинності, і особливо – відходів. Медики попереджають про можливі захворювання дихальних шляхів, алергічні реакції чи навіть більш серйозні захворювання. Адже навесні та влітку листя дерев не тільки очищає повітря та збагачує його киснем, а й накопичує з повітря пил та інші шкідливі речовини, які викидаються автотранспортом і підприємствами. Коли підпалити листя, всі забруднюючі речовини знову викидаються в атмосферу у вигляді продуктів згорання, при цьому їх шкідлива дія значно підсилюється. У димі опалого листя містяться оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів. У тліючих без доступу повітря рослинах утворюється бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.

У нашому кліматі трава перегниває за зиму і не є перешкодою для молодої порості, а з часом перегнивають і гілки. Окрім цього, гілки в траві – прекрасне місце для гніздових птахів.

Ефект швидшого росту трави в результаті випалювання є ілюзоричним. Суха трава просто приховує спочатку молоді зелені пагони, і невипалені ділянки здаються сірими. Тоді як на почорнілих випалених ділянках зелена трава добре помітна.

Крім того, спалювання рослинності не тільки завдає шкоди довкіллю та здоров’ю людей, а й може перерости у неконтрольоване горіння, загрожувати знищенню будівель та споруд житлового сектору.

Дбаючи про чистоту обійсть, господарств, населених пунктів, не нашкодьте довкіллю та своєму здоров’ю!

На місці підпалу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, а часто не відновлюється НІКОЛИ.

НАГОЛОШУЄМО У ЧЕРГОВИЙ РАЗ: заборонено спалювання сухої рослинності, стерні та, тим більше, будь-якого сміття. За такі порушення передбачена адміністративна відповідальність.

За спалювання відходів, у тому числі побутового сміття, передбачена відповідальність за Статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якої «Порушення правил складування, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання сухої природної рослинності або її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Звертаємось до громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки в умовах природного довкілля, не спалювати суху траву та залишки рослинності, не провокувати таким чином виникнення пожеж, котрі можуть завдати чимало шкоди людям та довкіллю.

02.04.2019 р.

Сектор з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення

 

 

 

Всесвітня компанія Година Землі 2019 «Злови зв’язок із Землею»

 

У суботу, 30 березня 2019 року, о 20.30 год. люди по всьому світу вимкнуть світло на одну годину у рамках акції «Годину Землі», щоб показати необхідність об’єднаних дій для збереження природи нашої планети.

Метою кампанії є вимкнення по всьому світу світла на одну годину з метою об’єднання дій для збереження природи нашої планети.

У Конституції України (ст. 16) зазначено, що одним із основних обов’язків держави є забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, що повною мірою відповідає меті кампанії.

Година Землі була розпочата у 2007 році Всесвітнім фондом природи WWF в Австралії з метою привернути увагу до проблеми зміни клімату. У 2008 році ця успішна акція поширилася світом, у ній взяли участь більше 50 мільйонів людей у 35 країнах світу. Україна приєдналася до всесвітньої кампанії у 2009 році.

Година Землі 2018 років була безпрецедентним успіхом – приєдналися більше 7000 міст у 188 країнах по всьому світі. Серед тих, хто підтримав подію, були мери міст Париж, Гонк-Конг, Ріо-де-Жайнеро, відомі політики, діячі культури та багато інших.

Україна підтримує світовий рух вже одинадцятий рік поспіль. До кампанії долучилися більше 75 міст та містечок, у тому числі Київ, Одеса, Львів, Харків, Житомир, Кривий Ріг та інші. З 2009 року у багатьох містах мешканці на годину гасять світло у своїх будинках.

Також освітлення вимикається на найбільш відомих архітектурних спорудах. Наприклад, «Батьківщина-мати», монумент Незалежності, а також світлове оздоблення дзвіниці Михайлівського монастиря та Софійського собору.

Тема цьогорічної кампанії продовжує закликати встановити власний Connect2Earth («Злови зв’язок з Землею») та підкреслює, що люди почали втрачати зв’язок з планетою. Його необхідно відновити. Природа дає нам не тільки естетичну насолоду, але й багатства. Без них неможливо уявити наше життя — чиста вода та повітря, їжа, ресурси та багато іншого.

Окрім символічного вимкнення світла на 60 хвилин, кампанія наголошує на необхідності щоденних дій кожного громадянина, кампанії та уряду у сфері енергоефективності, збереження навколишнього середовища, ощадливого використання природних ресурсів задля подолання проблеми зміни клімату і досягнення гармонії з природою.

Кампанія Година Землі проводиться з ініціативи найбільшої та найдосвідченішої незалежної природоохоронної організації у світі – Всесвітнього фонду природи (WWF).

Закликаємо жителів Ізяславщини долучитися до активного пропагування та безпосередньої участі в кампанії, що сприятиме як збереженню довкілля – середовища існування людини, так і міжнародному іміджу України.

29.03.2019 р.

За матеріалами джерел мережі Інтернет

 

Увага! Операція «Нерест-2019»!

 

Згідно наказу Управління державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області від 20.03.2019 р. № 24-од «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області в 2019 році» з 1 квітня стартує операція «Нерест 2019». У весняно-літній період 2019 року ловити рибу потрібно буде за правилами.

Відповідно до означеного наказу любительський та спортивний вилов водних біоресурсів на рибогосподарських водних об’єктах заборонено у такі строки:

в усіх водосховищах з 1 квітня по 09 червня (включно);

в усіх річках та її кореневих водоймах  з 1 квітня по 19 травня (включно);

в придаткових системах водойм (протоки, гирла, стариці, меліоративні канали, розливи водойм, які тимчасово заповнюються водою в період весняної повені) з  1 квітня по 29 червня (включно);

промисловий вилов водних біоресурсів на рибогосподарських водних об’єктах, підконтрольних Управлінню державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області (у водоймі – охолоджувачі Хмельницької АЕС: акваторія в межах с.Півнева Гора – Славутського району с.Гнилий Ріг; у Мислятинському водосховищі – правий берег р.Горинь від с.Мислятин до с.Дібровка) з 1 квітни по 9 червня;

у період виношування річковим раком ікринок, личинок, заборонити вилов з 1 квітня по 30 червня (включно).

Також забороняється в нерестовий період проведення у рибогосподарських водних об′єктах Хмельницької області та на прибережних захисних смугах будівельних, днопоглиблювальних, вибухових, бурових, сейсмологічних та інших робіт, добування будівельних матеріалів, а також пересування всіх плавучих засобів, . за винятком проходу фарватером, транзитного проходу, виконання робіт по встановленню бакенів у випадках надзвичайної потреби (шторм, туман, аварія і т.п.) та крім суден спеціально уповноважених органів, які здійснюють охорону водних біоресурсів.

Згідно Кодексу України про адміністративні порушення громадяни, які порушили правила вилову, змушені будуть заплатити штраф.

Дозволяється у заборонений період здійснювати любительське рибальство на спеціально визначених ділянках рибогосподарських водних об’єктів з берега однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком, або спінінгом, з обов'язковим дотриманням вимог Правил любительського і спортивного рибальства щодо добової норми вилову та мінімального розміру риб, інших водних біоресурсів:

Водойма – охолоджувач Хмельницької АЕС:

· 1500 м вгору проти течії по лівому березі р. Гнилий Ріг від верхньої адміністративної межі с. Півнева Гора Славутського району.

 

Мислятинське водосховище:

· лівий берег р. Горинь від с. Мислятин до с. Дібровка, р.Бужок

 28.03.2019 р.

За матеріалами  Управління державного агентства

рибного господарства у Хмельницькій області

 

Повноваження щодо поводження з побутовими відходами остаточно закріплені за місцевим самоврядуванням, — Зубко

 

Повноваження щодо поводження з побутовими відходами остаточно закріплені за місцевим самоврядуванням. Це стосується формування тарифів для населення на вивезення, переробку і захоронення побутових відходів; розроблення схем санітарної очистки; відведення земельних ділянок для будівництва заводів з переробки; рекультивація старих полігонів тощо. Прозорий тариф має дорівнювати якості послуги. На цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, коментуючи прийняття Урядом відповідної постанови.

«Ми врегулювали механізм надання населенню послуг з поводження з побутовими відходами відповідно до європейських практик. Новий порядок передбачає обрання через конкурс виконавця послуг, а також покладає відповідальність на органи місцевого самоврядування формувати прозорі тарифи на всі види операцій у цій сфері. Такий підхід абсолютно відповідає реформі децентралізації», — зазначив Геннадій Зубко.

За його словами, такі нововведення сформують конкурентний ринок у сфері поводження з побутовими відходами, стимулюватимуть впровадженню сучасних методів та технологій, що сприятиме також поліпшенню екологічного стану довкілля.

Крім того, Геннадій Зубко нагадав, що органи місцевої влади мають якнайшвидше підготувати Регіональні плани управління відходами, що передбачено Нацпланом управління відходами до 2030 року.

28.03.2019 р.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України

 

СТАРТУЄ АКЦІЯ ЗА ЧИСТЕ ДОВКІЛЛЯ-2019

 

Навесні, вже традиційно, з метою відновлення належної чистоти і порядку на  території міста та району після зимового періоду та танення снігу  проводиться Всеукраїнська акція «За чисте довкілля».

Під час цієї акції  необхідно  виконати значний обсяг робіт з прибирання та приведення у належний санітарний стан прибудинкових територій, парків, скверів, дитячих, спортивних та господарських майданчиків, кладовищ, братських могил, меморіальних комплексів, вулиць, доріг, тротуарів та зупинок  громадського транспорту, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ побутових  та інших відходів,  а також забезпечити очищення від сміття прилеглих до житлових масивів територій, берегів річок і водойм.

І це справа не лише органів виконавчої влади та місцевого самоврядування і комунальних підприємств.

Працівники кожної установи та організації, торгової точки, медичного чи навчального закладу щороку активно долучаються до проведення заходів по санітарній очистці населених пунктів. Проте, щоб дійсно  якісно і в оптимальні терміни виконати весь обсяг робіт, потрібно всією громадою братися до роботи. Ми надіємось, що в цьому році до справи активно долучаться молодь, приватні підприємці, громадські організації та приймуть активну участь у наведенні порядку в нашому місті та селах району.

Особливо велике прохання до жителів багатоквартирного сектору прибрати прибудинкові території та земельні ділянки навколо будинків.

Також  нагадуємо керівникам підприємств, установ, організацій, закладів торгівлі та громадського харчування усіх форм власності, що крім обов'язкового прибирання прилеглої території,  кожна юридична особа, чи фізична особа-підприємець має закріплену територію, прибирати яку зобов'язує  пункт 3.2 Правил благоустрою населених пунктів.

Цими ж Правилами передбачено, що “Прибирання територій в районах приватної забудови здійснюється їх власниками” ( пункт 3.11). Таким чином кожен власник, орендар, користувач домоволодіння чи земельної ділянки зобов'язаний прибрати територію навколо огорожі, тротуар та дорогу поруч з присадибною чи земельною ділянкою.

Крім того відповідно до адміністративного Кодексу України “захаращення та несвоєчасне прибирання території від побутового, будівельного сміття, піску, деревини, опалого листя, гілля, нанесення транспортними засобами на дорогу ґрунту” карається штрафом у розмірі 28-80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - для фізичних або 50-100 таких мінімумів для юридичних осіб.

Не залишаймося байдужими. Зробімо всі разом, щоб наше місто, наші села та наш район були чистими і охайними.

26.03.2019 р.

Сектор житлово-комунального господарства райдержадміністрації

 

  На території Ізяславської ветеринарної лікарні відтепер квітнутимуть і плодоноситимуть яблуні та груші

 

Набирає обертів щорічна  районна акція «За чисте довкілля». 22 березня до неї долучився колектив Ізяславського районного управління Держпродспоживслужби України та Ізяславської лікарні ветеринарної медицини. Працівниками установ на території закладів було висаджено яблуневий сад та облаштовано клумби на території ветеринарної лікарні. Цього дня було висаджено 60 яблунь та 35 кущів троянд. Цьогорічні заходи із озеленення території продовжили справу розпочату ще минулого року. Тоді  було  висаджено 30 груш.

Колективом Ізяславського районного управління Держпродспоживслужби України та Ізяславської лікарні ветеринарної медицини надалі планується проводити облаштування території та висаджування нових фруктових дерев.

ФОТОЗВІТ

22.03.2019 р.

За матеріалами Ізяславського районного управління Держпродспоживслужби

 України та Ізяславської лікарні ветеринарної медицини

 

 

21 березня - міжнародний день лісу

 

Ліс - національне багатство України, він є невід’ємною частиною біогеоценозу, а найголовніше - джерело кисню, завдяки якому існує усе живе на нашій планеті Земля.  Ліси відіграють велику кліматоутворюючу роль, впливаючи на силу вітру, його вологість, приймають участь у великому та малому колі обігу води в природі. Ліс - це не просто сукупність дерев. Ліс - елемент географічного ландшафту, який складається із сукупності землі, дерев, що займають панівне положення, чагарників, надгрунтового покриву, тварин і мікроорганізмів, що у своєму розвитку взаємопов`язані, впливають одне на одного і на довкілля.

У цілому виконують водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні та інші функції.

Та на жаль, внаслідок кліматичних змін, антропогенного впливу та екологічних катастроф із кожним роком кількість зелених насаджень на планеті різко зменшується. Щоб привернути увагу до важливості значення лісів для життя на планеті, підвищити обізнаність суспільства про їх значимість, Генеральною Асамблеєю ООН прийнято резолюцію А/RES/67/200, у відповідності з якою починаючи з 2013 року 21 березня проголошено Міжнародним днем лісів. Основним завданням Міжнародного дня лісу є привернення уваги жителів до проблеми збереження лісів, інформування про значення екологічних систем, основні заходи щодо їх захисту та відновлення.

День лісу святкується в день весняного рівнодення, що традиційно  вважається першим днем весни і є символом нового життя та нових починань. Даний період є сприятливим для посадки та росту дерев. Тому саме цього дня стартує щорічна  Всеукраїнська акція «Майбутнє лісу в твоїх руках». Метою акції є поширення знань про ліси та їх важливість для існування життя на планеті, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, забезпечення зацікавленості у збереженні лісових насаджень, дотримання правил поведінки в лісі, роз’яснення населенню важливості створення лісових насаджень, ознайомлення та надання можливості учнівській молоді, представникам громадськості взяти участь у роботах з лісовідновлення та лісорозведення. У рамках акції проводять ряд заходів, покликаних залучити якомога більше молоді та громадян до садіння дерев, аби формувати у свідомості розуміння того, що берегти природу - завдання кожного.

Ліс може вирости і сам, однак тоді він буде малопродуктивним і суттєво менше корисним з точки зору виконання своїх функцій. Тому основне завдання  лісівників - докласти максимум зусиль для створення високопродуктивних насаджень.  Зі встановленням сприятливих погодних умов у найкоротші терміни будуть проведені роботи з лісовідновлення на місцях зрубів попереднього та поточного року. Цього року планується  відновити ліс на площі 120 га, із них 80 га шляхом посадки лісових культур, а 40 га – шляхом посіву насіння основних лісоутворюючих порід. На площі 80 га буде проведено доповнення лісових культур. На площі 15 га проводяться заходи по сприянню природному поновленню. Лісівники планують висадити близько 500 тис. саджанців сосни звичайної, дуба звичайного, модрини європейської.

Схема посадки лісових культур спроектована таким чином, аби виростити високопродуктивне та стійке до шкідників та хвороб насадження, створюючи умови для швидкого зімкнення крон та створення лісового середовища, що у свою чергу покращує умови зростання майбутніх насаджень. Створення лісових культур шляхом посіву наближає лісовідновлення до природних умов, створені таким шляхом насадження є більш стійкими і продуктивними. Причиною цього є розвиток кореневої системи у певних умовах місцезростання і природний відбір, адже життєздатними залишаються сіянці з найбільш розвиненими генетичними ознаками.

Введення до складу лісових культур порід-інтродуцентів, таких як модрина, псевдотсуга, та інших супутніх порід, створює передумови для кращої продуктивності таких насаджень та їх симбіозу у певних лісо-рослинних умовах.

Лісівники докладають максимальних зусиль, аби примножити зелені скарби нашої планети. Поважайте працю лісівників – бережіть природу!

21.03.2019 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство»

Лісове господарство – це комплекс робіт із вирощування лісу разом із заготівлею деревини

Сьогодні, 21 березня, весь світ  відзначає День лісу. Це свято засноване з метою привернення уваги населення планети до проблем збереження лісу, інформування людства щодо його значимості та основних заходів захисту та відновлення зелених насаджень планети.

Цього дня лісівниками ДП «Ізяславський лісгосп» проведено ряд просвітницьких заходів серед учнівської молоді. З метою  розширення еколого-лісівничої пропаганди, виховання у підростаючого покоління  шанобливого ставлення до природи, забезпеченості зацікавленості у збереженні зелених насаджень,  головний лісничий В.П.Зайчук, інженер лісових культур І.І.Мартинов, лісничий Михельського лісництва І.Д.Мартинов  провели  учням Михельського шкільного лісництва «Паросток» урок на тему «Лісове господарство – це комплекс робіт із вирощування лісу разом із заготівлею деревини». Лісівники розповіли про значення лісу в житті людини, його основні функції, особливості та етапи росту лісових насаджень. Особливу увагу працівники підприємства звернули увагу на проблеми створення та збереження лісу.

Також за участю школярів цього дня було відновлено лісові культури в кварталі 17 Михельського лісництва. На площі 2,6 га створено лісове насадження модрини європейської та ялини звичайної. Висаджено понад 15 тисяч сіянців основних порід, вирощених в лісовому розсаднику Михельського лісництва. Використавши якісний посад матеріал, в майбутньому очікується отримати високопродуктивне та стійке до шкідників та хвороб насадження.

Взяли участь у посадці лісу 25 чоловік, із них 15 учнів Михельського шкільного лісництва.

Не будьте байдужими! Посадіть своє дерево! І пам’ятайте, підтримавши  таку акцію, Ви покращите екологічну ситуацію краю, збагатите планету чистим повітрям,  збережете здоров’я собі і майбутнім поколінням!

21.03.2019 р.

За матеріалами ДП «Ізяславське лісове господарство»

 

 

Чергова зустріч до Всесвітнього дня лісів

 

Ліс не тільки дає життя, а й пише його історію. Треба тільки вміти вслухатись у своєрідну симфонію шуму дерев і вона багато про що розповість.

Так, на території НПП «Мале Полісся» продовжуються зустрічі з учнівською молоддю, що проводяться під загальним гаслом «Ліси та освіта» і присвячені Всесвітньому дню лісів – 21 березня.

Працівників Парку зустрічав Ізяславський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №5 ім.О.П.Онищука, гімназія".

Метою візиту є поширення знань про ліси та їх важливість для існування життя на планеті, виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, ознайомлення та участь шкільної молоді у створенні нових лісів, надання можливості учнівській молоді та представникам громадськості взяти участь у роботах лісовідновлення та лісорозведення, роз’яснення широким колам громадськості важливості створення лісових насаджень як одного з основних компонентів збереження біорізноманіття та екологічної рівноваги на планеті та підвищення довіри громадськості до діяльності лісогосподарської галузі.

Учні школи з особливою цікавістю поставились до тонкощів життя лісу. Після того як прослухали розповідь «Лісівники – дбайливі господарі у лісі», висловились із доповненнями про те, що не тільки лісівники можуть дбати про ліс – про ліс може дбати кожен із нас. І дійсно, для того щоб дбати про ліс, не обов’язково бути лісівником.

Давайте разом зробимо долю лісу безтурботною, адже його майбутнє дійсно у наших руках!

21.03.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Зариблення річки Горинь 2019

 

15 березня 2019 року відбулось весняне зариблення річки Горинь в межах м.Ізяслава, а саме, було випущено 180 кг однорічки коропа на загальну суму біля 9000,0 грн.

Збір коштів організовано на громадських засадах рибалками мікрорайону «Харчомаш» за участі власників магазину «Поплавок». До збору коштів долучились всі небайдужі рибалки як м.Ізяслав, так і району.

Оперативна та якісна доставка зарибка із Ланівецького району Тернопільської області дозволила малькам швидше адаптуватися до нової водойми.

Основне завдання тепер – захистити вселену у водойму рибу від браконьєрів, адже в останні роки різко зросла не тільки масовість браконьєрів, але й їхня технічна озброєність: ехолоти, сучасні водні та наземні транспортні засоби, лазерні далекоміри, GPS – навігатори, доступність знарядь вилову риби (сіті, водолазні костюми, підводні ліхтарі). Різноманіття таких засобів разом із суспільною байдужістю та млявістю правоохоронної системи призводить до критичного зменшення кількості риби та порушення природного балансу різних видів риб у водоймі.

Разом із значною кількістю безсоромних місцевих браконьєрів, нашу річку Горинь добивають гастролюючі браконьєри-дайвери із м.Хмельницький, м.Рівне, м.Шепетівка, м.Славута та м.Нетішин.

У зв'язку із тим, що в Ізяславському районі відсутнє постійне представництво Хмельницького рибоохоронного патруля Управління Державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області, адекватна реакція громадськості на браконьєрство, а саме рішуча нетерпимість до цього явища, є ключовою запорукою успіху у боротьбі з ним, зниження його рівня та викорінення взагалі.

Акваторія річки Горинь в межах нашого району має стати зоною дозвілля для жителів району та туристичним об'єктом для всіх цінителів активного відпочинку та законної риболовлі. І лише «тяжкий голод» може стати причиною прояву ознак соціального дна людини у вигляді такого ганебного явища як браконьєрство.

Норми лову, заборонені місця, терміни заборони лову водних живих ресурсів, мінімальний розмір риб та інших водних живих ресурсів, умови проведення спортивних змагань з рибальства і підводного полювання, район дії, дозволені та заборонені знаряддя і способи лову риби регламентуються «Правилами любительського і спортивного рибальства», затвердженими наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 року № 19.

Так, любительське і спортивне рибальство – це вилов риби, добування водних безхребетних у спеціально визначених для цього водоймах (їх ділянках) з метою особистого споживання (за умови дотримання встановлених правил рибальства та водокористування). На водоймах, визначених для любительського рибальства, забороняється промислове рибальство.

Правилами забороняється, зокрема:

— перебувати на водоймі або поблизу неї з вибуховими та отруйними речовинами, а також зі знаряддями лову, застосування яких у даний час і в цьому місці заборонено, а також зберігати заборонені знаряддя лову на водоймах або поблизу них;

— продаж фізичними та юридичними особами, які не мають на це дозволу, сіткових матеріалів, знарядь лову і пристосувань до них, застосування яких заборонено правилами рибальства;

— продаж або скуповування риби, ікри і водних безхребетних та продуктів їх переробки без наявності документа, який підтверджує законність їх придбання, та сертифіката якості;

— пересування плавзасобів у заборонених для рибальства зонах, а на ділянках, оголошених органами рибоохорони нерестовищами в період нересту — всіх плавучих засобів;

— вивезення (винесення) риби, раків та інших водних живих ресурсів у кількості, що перевищує добову норму лову, або заборонених до лову правилами рибальства;

— вилучення із води знарядь лову, які належать іншим особам, та об'єктів лову, які є в цих знаряддях тощо;

Також забороняється лов водних живих ресурсів:

— із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм;

— з незареєстрованих плавзасобів або таких, що не мають на корпусі чіткого реєстраційного номера (за винятком веслових човнів);

— на зимувальних ямах;

Любительський лов риби, інших водних живих ресурсів в літній період, у строки від скресання криги і до льодоставу (за винятком забороненого нерестового періоду), дозволяється на водоймах загального користування – з берега або з човна, вудками всіх видів із загальною кількістю гачків не більше п'яти на рибалку, та спінінгом.

Любительський лов риби в зимовий період (від льодоставу до скресання криги) дозволяється зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше N 10, мормишкою, наживною і живцевою снастями із загальною кількістю гачків на водоймах загального користування, а також тих, що закріплені за громадськими об'єднаннями — не більше п'яти на рибалку.

Підводне полювання на риб дозволяється гарпунними рушницями без застосування аквалангів та інших автономних дихальних приладів:

— на ділянках водойм, визначених органами рибоохорони для проведення любительського рибальства;

— при наявності посвідчення підводного мисливця.

Підводне полювання здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог Правил рибальства щодо строків, місць лову, норми вилову, наявності документів на право лову, сплати за дозволи та водні живі ресурси.

В нерестовий заборонний період любительське рибальство може бути дозволено органами рибоохорони на спеціально визначених ділянках водойм однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега.

Забороняється лов раків у нерестовий період, під час линьки і виношування ікри, а також у темну пору доби (пізніше години від заходу сонця та раніше години до його сходу) із застосуванням підсвічування.

Дозволяється одній особі вилов за одну добу перебування на водоймі таких видів у таких кількостях:

риба (кг) - 3

раки (шт.) - 30

Вивезення з водойми риби та безхребетних — як у свіжому, так в обробленому вигляді, — незалежно від терміну перебування на водоймі дозволяється в розмірі не більше за добову норму, за винятком випадків, коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.

Забороняється лов риби і водних безхребетних, менших за розміри, вказані в таблиці у внутрішніх водоймах.

Види риб і водних безхребетних

Розмір, см.

Головень

24

Карась

-

Карась сріблястий

-

Короп

25

Лин

20

Лящ

32

Плітка

18

Сазан

35

Сом

70

Судак

42

Товстолоб

40

Щука

35

Рак

10

У разі якщо Ви виявили порушення Правил рибальства на водоймі прохання, терміново телефонувати на «Гарячу лінію» Хмельницького рибоохоронного патруля: (068) 384-98-10, (0382) 79-20-88 та до Національної поліції – 102.

Висловлюється подяка усім учасникам зариблення р.Горинь та людям, які намагаються зберегти її для нащадків у тому вигляді, у якому зберегли її для нас наші попередники.

20.03.2019 р.

За матеріалами обласного інформаційно-

аналітичного тижневика «Партнер»

«Давайте СПРОБУЙТЕ! Покажіть, що відпочинок може бути ЧИСТИМ! І БУДЕ ВАМ ЩАСТЯ!», - Надія Драганчук

 

Вчора (18 березня) уродженка міста Ізяслав Надія Драганчук розмістила ось такий матеріал на своїй сторінці у мережі Фейсбук:

"Ти що дурна?", "Вам немає чого робити?", "Та через тиждень буде те саме!", "Ха-ха-ха-ха". Це все ми чули, коли говорили, що йдемо прибирати сміття в нашому ізяславському лісі. Ми хотіли зібрати нормальну команду, аби почистити більше ділянок і швидко. Бо на Бабиній горі та вздовж лісу непотребу дууууже багато. На це мене надихнув пост @Денис Постунов, де він із сином приєдналися до міжнародного челенджу #trashtag і прибрали добрячу територію біля станції Тарасівка. Подумала:"Час і нам попрацювати. Бо вже зовсім скоро люди прийдуть у ліс відпочивати (в тому числі і ми), а там повний треш". Зібралося нас троє: я (Надія Драганчук)Andriy Draganchuk та Мирослав Миколаєнко. Оті всі понад 30 мішків сміття ми зібрали за кілька годин. Там є все: пластикові та скляні пляшки, банки, стаканчики, мооооооооре пакетів і різної клейонки, фантики, памперси та прокладки, труси, шкарпетки, ще якесь шмаття. Масштаби вражаючі. Але ми це зробили. Не заради лайків, похвали чи ще чогось. А просто. І Вам раджу. ХОЧ СПРОБУЙТЕ! Наступного разу як прийдете у ліс на відпочинок, усією своєю крутою компанією позбирайте сміття навколо. Виділіть на це 30 хвилин. Покажіть іншим, що відпочинок може бути іншим. ЧИСТИМ! І БУДЕ ВАМ ЩАСТЯ. Особисто я сьогодні отримала багато позитиву і натхнення, хоч і копирсалася у смітті. І на наступні вихідні це повторю. З уже більшою компанією. Мої дівчата Таня ЯрохінаЮлія Ящук, Шурутина приїдуть з Києва до батьків, і знайдуть час для нашого лісу. За що їм скажу "спасибі", коли діло зробимо. А сьогодні дякую нашому Миколі Маркову, що не залишив нас з усім тим сміттям на узбіччі і допоміг вивезти його на смітник. Я щаслива, що маю таких друзів. 
#trashtag #чистийліс #приберисміття #несміти #чистемісто
#чистийІзяслав.

Після того, як було прочитано даний матеріал, ми зв’язалися із пані Надією із проханням надати дозвіл на публікацію. Вона погодилась з умовою « не ‘вішати медалі’ на тих, хто до цього не має ніякого відношення. Ну і на нас теж».  

Ось, на наш погляд, приклад реальної справи для громади. Коли люди не шукають на кого покласти завдання, а обирають ціль та самостійно її досягають.

Дякуємо вам за гарний приклад для нас усіх.

Отож давайте - СПРОБУЄМО!

ФОТОЗВІТ

19.03.2019 р.

За матеріалом із сторінки Надії Драганчук у мережі Фейсбук

https://www.facebook.com/profile.php?id=100017315583698

 

 

Охорона первоцвітів - збереження ранніх і квітучих рослин

 

Первоцвіти – дивовижні рослини, які пристосувались цвісти тоді, коли в лісі на деревах ще нема листя, і кожен теплий сонячний промінчик доходить до самої землі. Підсніжник складчастий, підсніжник звичайний (білосніжний), сон-трава, шафран сітчастий, цибуля ведмежа, вовчі ягоди пахучі, тюльпан дібровний, проліски дволиста та сибірська, ряст Маршала, ряст порожнистий та ущільнений, горицвіт весняний, конвалія – це не повний перелік первоцвітів, що зустрічаються в області. Всі ці рослини знаходяться на межі зникнення,  більшість з них занесена до Червоної книги України. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки.

Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій. Первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти - зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини, яка, образно кажучи, рубає гілку, на якій сидить... Рослини, які цвітуть навесні, завжди привертають до себе увагу своєю красою і тим, що це перші розквітлі рослини після довгої зими. На жаль, часто їх збирають, складаючи у букети напередодні весняних свят.

Прикро, що на вулицях, ринках та трасах з’являться продавці червонокнижних весняних квітів. Люди добре знають якої шкоди завдають природі, але, з року в рік цим займаються і, що найсумніше, вчать цьому своїх дітей.

Згідно чинного законодавства, здійснюючи торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: "Про рослинний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про Червону Книгу України", так, згідно ст.. 88,88-1, 90 Кодексу України про адміністративне правопорушення відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного світу, занесених до Червоної книги України передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 гривень з конфіскацією квітів. За збір рідкісних квітів в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду передбачене накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень з конфіскацією рослин.

Крім того, за один екземпляр незаконно добутої рослини занесеної до Червоної Книги України передбачена відповідна компенсація за її нищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) - 62 грн. Шафрани (крокуси), підсніжники - від 49 до 62 грн. у залежності від виду. Сон-трава - від 37 до 62 грн. у залежності від виду.

З метою збереження ранньоквітучих видів рослин кожного року проводиться екологічна акція "Первоцвіт".

Завдання природоохоронної акції "Первоцвіт" – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин і спрямувати зусилля учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів.

Дуже важливою складовою акції "Первоцвіт" є пропаганда відмови від купівлі первоцвітів. Збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи – допомагаємо знищувати. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.

Запрошуємо всіх небайдужих прислухатися до порад, а ще краще – до свого розуму і совісті, та активно підтримати зусилля для збереження нашого майбутнього та майбутнього наших дітей і всіх наступних поколінь.

Кожен з нас повинен усвідомити, що перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті природного угрупування, є їх невід’ємною частиною і потребують нашого захисту.

У акції "Первоцвіт" участь може брати кожний. Головне – не зривати ранньоквітучі рослини і не купувати їх.

І найголовніше, можна відновити пам’ятки мистецтва, історії, але неможливо відреставрувати зниклі види рослин або тварин, які „творяться” природою десятки тисяч років.

25.02.2019 р.

Відділ агропромислового розвитку райдержадміністрації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Природоохоронна акція «Допоможемо птахам взимку» в НПП «Мале Полісся»

 

Усе життя птахів узимку цілковито підпорядковане пошукам їжі, адже світловий день короткий, а втрати сил і енергії значні. Птахи майже весь час тримаються поряд зі своїми кормовими ділянками. Деякі з них, синиці, сойки, горіхівки, ще з осені роблять запаси насіння, ховаючи його під корою, в тріщинах гілок тощо.

Напевно, немає потреби доводити користь підгодівлі птахів, яка взимку є одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим.

У НПП «Мале Полісся» щорічно проходить природоохоронна акція «Допоможемо птахам взимку».

Так, з метою виховання у школярів дбайливого ставлення до природи рідного краю та збереження місцевої орнітофауни, 23 січня працівниками Парку було організовано та проведено природоохоронну акцію «Допоможемо птахам взимку».

У рамках даної акції, із школярами Ізяславської ЗОШ І-ІІІ ст. №4 ім. В.Кобернюка було проведено бесіду про особливості підгодівлі птахів, догляду за годівницями та раціон зимуючих пернатих. У ході розмови учні також отримали інформаційні буклети з корисною інформацією про тонкощі підгодівлі птахів, адже, як виявляється, не все можна надавати птахам в їжу.

Під час бесіди учні спільно із працівниками Парку виготовили годівнички, котрі розвісили на території школи та наповнили їх пташиною їжею.

ФОТОКОЛАЖ

24.01.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

Нагородження переможців конкурсу

 

Традиція ставити живі ялинки у кожній хаті призводить до масової вирубки цих чудових дерев, які приносять велику та незамінну користь не тільки людині, а й планеті в цілому. Щоб не сталося екологічного лиха, щоб зберегти зелені насадження у святкові дні, ми повинні навчитися по іншому прикрашати свої будинки.

Зимовий букет - найкращий новорічний подарунок рідним і друзям. Він створює особливий настрій, коли за вікнами вирує заметіль, а все навкруги під сніговою ковдрою.

Зимовий букет - це екологічно, зручно, сучасно, красиво.

Конкурс НПП «Мале Полісся» "Замість ялинки - зимовий букет" покликаний не тільки попереджувати незаконне вирубування хвойних дерев, а й формувати громадську думки про «ялинкову» проблему шляхом пропаганди заміни ялинок та сосен композиціями з гілок хвойних дерев, що дозволить значно скоротити попит на живі дерева, зберегти життя багатьом лісовим красуням, на вирощування яких необхідно багато років і чималі кошти.

Так, 16 січня 2019 року співробітниками Національного природного парку «Мале Полісся»: старшим науковим співробітником – Мнюхом О.В. та фахівцем з екологічної освіти – Лукащуком Ю.О. було проведено нагородження переможців конкурсу «Замість ялинки – зимовий букет», який проводився НПП «Мале Полісся» у рамках Всеукраїнської акції «Збережи ялинку» в період з 03.12.2018 р. по 26.12.2018 р.

Грамотами, подарунками і подяками за участь від НПП «Мале Полісся» були нагороджені переможці й учасники конкурсу навчальних закладів Ізяславщини.

Приємно усвідомлювати, що завдяки таким вчинкам збережені у новорічні свята ялини і сосни будуть рости на радість людству в ХХІ столітті.

ФОТОКОЛАЖ

17.01.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

 

Проведення заходів щодо попередження та недопущення задухи риби

 

Узимку льодовий покрив унеможливлює насичення води атмосферним повітрям. Адже від нестачі цього газу риби виснажуються, а потім гинуть. Інколи це явище стає масовим.

Кисень переважно проникає у воду з повітря. Частково він утворюється там внаслідок життєдіяльності зелених рослин.

Найбільший вміст хімічного елемента у верхніх шарах водної товщі, найменший – у нижніх, а за певних умов його може зовсім не бути.

Оскільки через товщину льоду на мілководних ділянках рівень кисню істотно знижується, було вирішено на території комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення "Озеро Святе", провести заходи щодо попередження та недопущення задухи риби.

Так працівники НПП «Мале Полісся» здійснили вирубування ополонок та накрили їх очеретом, що в свою чергу дасть можливість надходження кисню у воду.

ФОТОКОЛАЖ

10.01.2019 р.

За матеріалами НПП «Мале Полісся»

 

 

 

       

 

 

 

АКТУАЛЬНО

Е-послуги

Відкриті дані

Правова допомога 

Пенсійне забезпечення

Вибори

Міжнародна інтеграціяУкраїни

Запобігання корупції

Відзначення пам'ятних та ювілейних дат

Голодомор

       Актуальні питання   державної служби  

 

 

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

 

Протидія домашньому насильству

 

Соціальний захист


Медицина

 

Культура

 

Сім'я і діти

 

Освіта

 

 

 

 

ЕКОНОМІЧНА СФЕРА

 Містобудування та архітектура

Підприємництво

Транспорт

 Енергоефективність

 Регуляторна політика

 Агросектор

 Бюджет

 Державні закупівлі

 Державна реєстрація

Чисте довкілля

 ЦНАП 

 

 

ОРГАНИ ВЛАДИ

 

Районна рада

Міська рада

Сільські ради

ХАЕС

Податкова

Поліція

Районний сектор ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій 

 

 

 

 

Центральні 

 органи влади

 

 

 

 

 

 Обласні

 органи влади

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________

© Ізяславська районна державна адміністрація, 2003-2019 роки
   вул. Незалежності, буд.2, м.Ізяслав, 30300,
e-mail: izyaslav_rda@izadm.gov.ua
 
  Розробка та підтримка: Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Ізяславської районної державної адміністрації

   Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний веб-портал Ізяславської райдержадміністрації https://izadm.gov.ua/